Sağlık Bakanlığının Paylaşımıyla Tartışmalara Yol Açan Homeopati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6PAYLAŞIM

Sağlık Bakanlığının paylaşmış olduğu bir tedavi yöntemi olan homeopati hakkında merak edilen bazı bilgileri açıkladık. 

Not: En doğru bilgi için uzmana danışın.

Kaynak: 1, 2, 3

Homeopati nedir?

Homeopati, vücudun kendini tedavi edebileceği inancını temel alan tıbbi bir sistemdir. Uygulayanlar, bitkiler ve mineraller gibi küçük miktarlarda doğal maddeler kullanırlar.

"Sağlıklı bir insanda semptomları ortaya çıkaran bir şey - çok küçük bir dozda - benzer semptomları olan bir hastalığı tedavi edebilir." anlayışına dayanmaktadır.

Homeopatinin bütünsel doğası, her bireyin kendine özgü bir birey olarak muamele görmesi anlamına gelir ve hastanın bedeni, zihni, ruhu ve duyguları, hastalığın yönetimi ve önlenmesinde dikkate alınır.

Tüm faktörleri hesaba katarak; homeopat (homeopati hakkında uzman kişi), kendi iyileşme yeteneğini teşvik etmek için bireyin spesifik belirtilerine ve kişisel sağlık durumuna bağlı olarak en uygun ilacı hastaya önerir.

Hastalığın belirtilerini ortaya çıkaran madde suyla seyreltilerek ilaç olarak kullanılır. Tedavi yöntemindeki inanca göre madde ne kadar çok seyreltilirse o kadar güçlü bir etkiye sahip olmaktadır.

Bu yöntemin faydalı olduğuna ve olmadığına dair iki farklı görüş bulunmaktadır.

Homeopati ile ilgili yapılan bazı araştırmalar olumsuz, bazıları olumlu sonuç verse de olumlu sonuçların plasebo etkisinden kaynaklı olduğu ve bilimsel bir tedavi yöntemine dayanmadığı ileri sürülmektedir.

Sağlık Bakanlığı da bu yöntemle ilgili bir tweet paylaştı.

Attığı bu tweet kullanıcılar arasında tartışma konusu oldu.

Bu tedavi yöntemi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maca_as

Bazı (koltuk sahibi) kişilerin tanıdıkları, doktor olacak kadar kafası çalışmadığı için "onlara da bi iş kolu açalım, ekmek yesinler" mantığında yükselen bir trend. Falcıların, büyücülerin, okuyup üfleyen hocaların daha bilimsel gibi duran bir kolu. Umalım da bu uygulamadan çok fazla zarar gören olmasın.

feyk

etkin maddeyi 10binde 1, 100binde 1 seyreletiyorlar, sonrada daha seyreltik daha etkilidir diyorlar. etkin maddenin bir faydasi varsa dahi o kadar seyreltiliyorki aslinda sattiklari sadece su. hasta insanlarin caresizliginden faydalanan soyguncudan baska bir sey degiller. burda modern saglik sistemininde sucu buyuk. endustri devriminin seri uretim, fabrika mantigi ile kurulmus bir sistem. olabildigince cok hastanin minimal kaynakla hizli sekilde tedavisine odakli. bu sirada hastanin insan oldugu, duygulari olan cevresinden etkilenen sosyal bir varlik oldugu unutuluyor. kendisine soguk davranan, tepeden bakan bir sistem karsisinda insanlar careyi homeopati gibi zirvalarda arar oluyor.

haralagurele

Bir hastanenin sosyal medya işlerini yönetiyorum. Ve şu an tek önemsedikleri bu yöntem. Bundan başka paylaşım yapılmıyor malesef. Koskoca hastane kendini bu yönüyle tanıtmak istiyor. Acı ama gerçek. Trend ne ise her şey oraya yöneliyor.

egyptianprincess

Paylaşımın aptalca olduğunu kabul ediyorum ama dikkatinizi başka, ufaktan olumlu sayılabilecek, bir tarafa çekmek isterim. Kongrenin adı “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi”, “alternatif tıp” kalıbını kullanmadıkları için takdir etmek gerekir, bitkisel yağlar ve otlar (genel hatlarıyla homeopati) hiçbir zaman geleneksel tıbba alternatif olamaz

namzed

Genel hatlarıyla homeopati olmaz droglar olur. Her durumda değil ama bazı durumlarda alternatif de olur. Yani öyle de çok kestirip atmayalım. Homeopati yalandan başka bir şey değil ama drog kullanımı ile tedavi ya da tamamlayıcı tedavi göz ardı edilemez.

egyptianprincess

Bir eczacı çırağı olarak hâlâ “drug” yazmayı bilmiyorsanız daha yiyecek kırk fırın ekmeğiniz var demektir, iyi günler

namzed

Drug - İngilizce ilaç/madde demek. Drog - bitkisel ya da hayvansal kaynaklı etken maddelerin belirli bir doza bağlı olmadan kullanılması/ham madde. Yani yazılışını bilmediğim için değil farklı bir şeyi anlatmak istediğim için "drog" dedim. Bu arada etken madde dedim onu da etkin madde olarak düzeltmeyin çünkü doğrusu etken maddedir.

namzed

İyi günler 😊

egyptianprincess

Affınıza sığınıyorum, kibirli tavrım bu sefer bana geri yansıdı

namzed

Attığım yorumlar gözükmüyor ya hu. Neyse Estağfurullah insanız hata yapabiliriz. Erdemli olan davranış yaptığımız hataların bilincinde olmak ve özür dilemek ki siz bunu layığıyla yaptınız bu yüzden teşekkür ederim. Ayrıca bende çok bilmişlik yaptıysam özür dilerim tekrardan iyi günler.

ezgi-akturk

Cahillik...

Görüş Bildir