Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Askere Gidenlerin Çok İyi Bildiği 17 Durum

85PAYLAŞIM

Her erkeğe doğuştan yüklenen, ülke vatandaşı olmanın getirdiği bir bedel olan askerlikle ilgili galerimize hoş geldiniz.

1. Askere gideceğin öğrenildiği andan itibaren çevrendeki herkes milyonlarca tavsiye verir.

2. Birliğe katılma günün yaklaştıkça anlatılan efsaneleri daha çok düşünürsün ve ''Ben nereye gidiyorum?'' diye kendine sorarsın.

3. Birliğe en yakın yerde son çayını içen tiplere yanaşır ve arkadaş edinmek istersin.

4. Dağıtılan büyük beden giysileri giyip yemeğe geçersin.

5. İnanması güç taahhütlerin bulunduğu bir evrakı imzalarsın.

'Çatıya çıkmayacağım' ya da 'Elektrik prizine elimi sokmayacağım' gibi maddeler yazılıdır.

6. 'Bunu imzalattıklarına göre böyle yapanlar olmuş demek ki' diye düşünmeye başlarsın.

7. Saatlerce temizlik yapmaya başlarsın.

8. Ateş edilmeyecek kadar eski silahların parçalarını ezberlersin.

9. Yemin töreninin en büyük avantajı aileni görecek ve evci iznine çıkacak olmandır.

10. Hayatının başka bir evresinde bağlasalar durmayacağın bir erkek topluluğunun içinde olmayı kabullenirsin.

11. 'Gittim komutanın kapısına, çat diye girdim içeri. Dedim beni izine yollayacaksın' hikayelerinin ne kadar da gerçek dışı olduğunu idrak edersin.

Buna benzer hikayelerin kesinlikle gerçeği yansıtmadığını ve yıllardır çevrende anlatılan bu hikayelerin koca birer yalandan ibaret olduğunu anlar ve bu söylenilenlere inandığın günlere kızarsın.

12. Hayatın boyunca zamanın en yavaş aktığını düşündüğün dönem askerliktir.

13. O zamana kadar içmemiş olsa bile sigaraya başlayan bir sürü insan görürsün.

14. Neredeyse paraya ihtiyacın yoktur. Sadece kantin harcaması için cebinde bozukluk olsa yeter.

Hatta büyük birliklerde para dahi geçmez. Her iş, sana ilk zaman verdikleri banka kartıyla görülür.

15. Hayatın boyu görüşeceğin birkaç arkadaş edinirsin.

16. Askerlik bitip döndüğünde hayatının bu dönemini unutmak isterken çevrendeki herkes kendi eski hikayeleriyle seni boğar.

"Yok bizim askerlik şöyleydi",  "Bilmem kim çavuş vardı" gibi.

17. Hatıra olarak çektirilen fotoğrafların aslında gerçekle alakası olmadığını bilirsin.

Çünkü çoğu insan eline dolu silah bile almaz. İsabetli bir durumdur.

Bonus: Cem Yılmaz - Askerlik Anıları

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
caner-ozgur2

istanbul alemdag 15 füze üssüne selamlar yüksek havadar çamların içinde bende çöp cezalı olarak binbir küfürle çöp toladıgım alemdag köyünün şarabını viski niyetine içtigim hiç çarşı iznine çıkmadan teskere aldıgım 15 füze üs yemekhanesinin bütün bölüklere çay veren çay ocagında çaycılık yaptıgım 8 yılda zor bitirdigim bi askerlikti neredeyse genaral olacaktım ama kimse farketmedi bu uzun zamanı rütbe takmaya yinede güzeldi o acı günlerim tek fark para sıkıntısı çekmedim

by_7

bide şöyle bi ironi varya, adam en boktan yerde yapsa da "ama ben çok rahattım" der, daha ziktiler bizi diyene dek gelmedim.

Gizli Kullanıcı

Askerlik bitipte teskereyi aldığımdaki şaşkınlık inanılmazdı. Eeee bukadarmı yani ? Nolcak lan madalyamı takacaklardı :D

cedeyhan

Ben askerlik konusunda o kadar şanslıyım ki anlatamam :) Bi' kere yazıcıydım. Küçük bi' takımdı.. 25-30 kişi anca varız. Hafta içi 17:00'den sabah 09:00'a kadar tek bir komutan vardı. Onlarında en kıdemlisi de üstçavuş olurdu. Bildiğin at oynatırdık birlikte. Komutanların hepsi kafa dengi adamlardı. Yat saati yok. kalk saati 09:00 :D Mutfak elimizin altında. İstediğini yap. Gazino emrimize amade. Hergün çiğ köfte partisi kola cips partisi. Hafta içi komutandan izin alıp 2-3 gün çarşıya çıkardım. Yazıcılığın nimetleri. Nereye mi giderdim. Kızılay'a Gençlik Parkına :) Evet Ankaranın göbeğinde yaptım askerliğimi. Bi de havacıydım. Değmeyin keyfine. Üstüne Muhabereci olduğumu da eklersek ne kadar kebap bi' askerlik yaptığımı daha iyi anlarsınız.

suphia

Gittim komutanın kapısına, çat diye girdim içeri. Dedim beni izine yollayacaksın' o da tamam dedi kendisi ev arkadaşımdı valla:)

Görüş Bildir