Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Saddam Hüseyin Deyince Akla Gelmesi Mümkün Olan 5 Nokta

-

Saddam Hüseyin Abdülmecid El-Tikriti

Saddam Hüseyin Abdülmecid El-Tikriti

Saddam Hüseyin Abdülmecid El-Tikriti, Irak'ın beşinci cumhurbaşkanıdır.(1979-2003).

Saddam Hüseyin, kendinden önceki Irak devlet başkanlarından farklı
özelliklere sahip bir liderdi. Modern Irak tarihinde iktidar olmuş bütün
liderlerden daha hırslı, daha gözü kara ve daha acımasızdı. Saddam Hüseyin, insanlığa karşı işlenmiş suçlar kategorisine giren toplu katliam ve soykırım operasyonlarına imza atmıştır ki bu konu üzerinde tartışma olmayan bir meseledir. Saddam’ın sonunu getiren süreç bu katliamlarla başlamış, daha sonra attığı adımlar kendi sonunu hızlandırmaktan başka bir işe yaramamıştır. Peki tek hatırladığımız bunlar mı? Devamı var elbette...

1-2002 Referandumunda %100 Katılım İddiası

Diktatörler sıklıkla vitrin seçimlerde yüksek katılım oranları uydurular. Irak'ın beşinci cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in 2002 referandumunun %100 katılıma ulaştığı iddia edilmişti.

2-Kendi Kanıyla Kuran Yazdıran Devrik Lider

Irak'’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’ kendi kanı ile Kur’an-ı Kerim'i Şakir Cevdet Abbas Bağdadi'ye ölümle tehdit ederek yazdırmıştır. İstemeyerek bu işi yaptığını belirten hattat Şakir Cevdet Abbas Bağdadi, “"Saddam’ın 40 şişeden fazla kanını kullandım. Haftada bir cüz bitiriyordum. Yazarken yemekten
kesildim, saçlarım döküldü, gözlerim bozuldu", demiştir.

3-Seçim Kampanyası Şarkısı "I will always love you"

Saddam Hüseyin 2002 seçimlerinde kampanya şarkısı olarak, rekorlar kitabına adını yazdırmış Whitney Houston'a ait olan, "I will always love you" parçasını kullanmıştır.

4-Casim el Ali mi asıldı yoksa Saddam Hüseyin mi?

Saddam’ın 13 Aralık 2003’teki yakalanma sahnesinin de düzmece olduğunu iddia eden kerkukfeneri.com adlı siteye göre, asılan kişi Saddam’ın dublörü Kasım el Ali’ydi. Gerçek Saddam’ın son 15 yıldır hiçbir fotoğrafının yayınlanmadığını öne süren Türkmen sitesi, bu nedenle Saddam’ın ne şekilde yaşlandığı konusunda da hiç kimsenin bir fikri olmadığını yazdı. Sitedeki haberde Alman adli tıp uzmanı Dr. Dieter Buhmann’ın fotoğraflar üzerinde yaptığı araştırmalara da yer verilerek, "Dr.Buhmann Saddam’ın en az üç benzeri olduğunu tespitetmişti. Çalışmalarında farklı zamanlarda çekilen binlerce fotoğraf ve 30’un üzerinde video görüntüleri incelenmiştir" denildi.

5-Kendi yönetimine muhalefet etme olasılığı bulunan 450 parti üyesinin idamı

General Ahmet Hasan Bekir’i 1979 yılında devirerek iktidara gelen ve o günden bu yana Irak’ı yöneten Saddam, iktidara gelir gelmez ilk olarak, kendi yönetimine muhalefet etme olasılığı bulunan 450 parti üyesini idam ettirdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir