Görüş Bildir
Haberler
Saçları Yıpratan Hatalar ve Çözümleri

Saçları Yıpratan Hatalar ve Çözümleri

kadinca.net
03.08.2014 - 01:09 Son Güncelleme: 03.08.2014 - 10:37

Saçları Yıpratan Hatalar Ve Çözümleri

Ellerinizi saçlarınıza fazlaca sürmek, saçlarınızı yağlandırır

Ellerinizi sık sık saçlarınıza götürmek ya da tik olarak saçlarınızla oynamak saçlarınıza zarar verir. Nasıl mı? Tabiki yağlandırarak. Ayrıca bu, pek de hoş bir görüntü değil. Ellerinizi saçınıza her götürdüğünüzde, çekiştirmeleriniz sonucu saç dipleriniz uyarılır ve yağ salgılanmaya başlar. Bu yağ, gün içinde saçlarınıza her dokunduğunuzda zamanla tüm saça yayılır ve maalesef sizde saçlarınızı toplamak zorunda kalırsınız.Bu durumda yapmanız gereken iki şey var’ Ellerinizi saçlarınızdan uzak tutmak ve bir süre saçınızı şampuanlama, periyodunuzu uzatmak.

Çok taramak saçlarınızı yıpratır

Saçınızı gün içinde fazla taramak, saçlarınızın şeklini bozacağı gibi onların yağlanmasına da neden olur. Hele de güzel bukleleriniz varsa, emin olun bunlar bir süre sonra kırılıp tiftik gibi görünmeye başlayacaktır. Ama hiç taramazsanız da saçlarınız keçeleşir ve hava almadıkları için dökülmeye başlayabilir.Peki bunun bir ortası yok mu? Tabi ki var; en iyisi, saçlarınızı banyodan sonra ve sistematik olarak geceleri yatmadan önce taramak. Son olarak ekleyelim; kıvırcık saçların taranması çok güçtür, o nedenle mutlaka geniş uçlu bir tarak kullanılmalı.

Renk açıcıların yanlış kullanılması saçlarınızın yapısını bozar

Renk açıcılar alkol içerdiğinden, gereğinden fazla kullanılması, saçlarınızın kurumasına ve matlaşmasına yol açabilir. Bu etkilerden kurtulmak için, ürünü saçınıza az miktarlarda kademe kademe uygulamalısınız. İlk aşama da bir miktar uyguladıktan ve etkisinin az olduğunu gördükten sonra diğer miktarı uygulayabilirsiniz.Silikona maruz kalmak saçlarınızı yapış yapış yapar’

Şampuanların, saç kremlerinin ve pek çok saç ürününün içinde bulunan silikon, saça parlaklık ve yumuşaklık verir… Ama mükemmel gibi görünse de, silikon aslında saça zamanla çok zarar verir. Bu ürün yüzünden saçlar susuz kalır, cansızlaşan saçların yapısı ve doğal şekli bozulmaya başlar. Bir diğer kötü haber de; silikon maddesinin saçlardan çok zor temizlenmesidir. Alınabilecek en iyi önlem, içinde silikon bulundurmayan ürünler kullanmaya özen göstermektir. Silikona maruz kalmış saçlaraysa mutlaka detoks gerekir.

Saç düzleştiriciler saçlarınızı kurutur

Çok kullanışlı bir alet olduğunu yadsımıyoruz ama maalesef fazla kullanılması, saçınıza önemli ölçüde zarar veriyor. Saç düzleştiriciler her gün kullanıldıklarında saçınız yavaş yavaş yanmaya başlar, zamanla kurur ve en sonunda matlaşıp kırılır. En etkili çözüm, düzleştiricileri daha az kullanmaktır; mesela haftada en fazla iki kez gibi. Bununla birlikte fönün zararı etkilerini önlemek için ‘termik” koruyucular da kullanabilirsiniz.

Saç kırıklarını kestirmemek saçlarınızı güçsüzleştirir

Kırılmış ve çatallaşan saçlar, saçınızın parlamasını engeller. Kesilmeyen kırıklar zamanla daha da büyür; böylece saçlarınız zamanla güçsüzlesir ve matlaşır. Bir kez kırılmış saç teli kendini bir daha asla toparlayamaz; o nedenle tek çözüm, kırık olan yerden kesmektir. Burada iki seçeneğiniz var’ Ya saçınızı boyunu da kısaltarak kestirebilirsiniz ya da sadece kırıkları aldırmaya yönelik bir kesim yaptırabilirsiniz. Ancak unutmayın, ikinci seçenek için işinin ehli bir kuaföre ihtiyacınız var.

Hep aynı şampuanı kullanmak saçlarınızı yorar

Yüz kremleri söz konusu olduğunda’ “Daima aynı markanın aynı ürününü kullanın” deriz, fakat şampuanlar için durum tam tersidir. Bir noktadan sonra, uzun süre kullanılan şampuanlar etki göstermemeye başlarlar. Normal olarak saç derisi hücreleri kendilerini her ay yeniler, fakat saç hücreleri öyle değildir. O nedenle saç telleri şampuana alışır ve doygun bir hale gelir.Yapılacak en iyi şey alternatif yaratmaktır; mesela bir yıkamada boyalı saçlar için şampuan kullanırken, bir diğer yıkamada hacim kazandırıcı bir şampuan kullanılabilir.

Islak saçla sokağa çıkmak saçlarınızı kirletir

Islak saçlar havadaki tüm kir ve tozları emer.Saç derinizin ve tellerinin ıslaklığıyla birlikte saçınıza yapışan toz ve kir, saç deriniz de iritasyonlara ve kepeğe neden olabilir. Hele de saçlarınız gürse, saç dipleriniz daha da az hava alacağından bu etkilere fazlaca maruz kalabilir.

Kaynak: http://www.kadinca.net/saclari-yiprat...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
53
20
20
14
12
12
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Umut Jume

İlk defa evde boya yapmayı denedim onu da gidip en zor şekilde seçmişim koyu renkten direk platin sarıya geçmeyi deneyince yandı saçım bir kısmı koptu falan ... Devamını Gör

Zerrin g.

Saç diplerimde kaşıntı ve pullanma var uzun zamandır. Birçok şey denedim artık kızarıklıklar oluyordu saç diplerimde ara ara sivilcelenme oluyordu. Cildiye d... Devamını Gör