Görüş Bildir

Rusya, Türkiye'ye Hava Savunma Sistemi Tedarik Edebilir

Anasayfa > Gündem

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin çözülmesi ve karşılıklı olumlu adımların atılması ardından Rusya'nın 'Türkiye'ye çeşitli hava savunma sistemleri sevk etmeyi değerlendirebileceği' açıklandı. Kremlin, Putin ile Erdoğan'ın Rusya'nın Türkiye'ye hava savunma sistemleri tedarik etmesi hakkında görüştüğünü açıkladı. Bu bilgi daha önce Türkiye Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılarak basına yansımıştı. Türkiye'ye daha önce uzun menzilli hava savunma sistemi ile ilgili ABD, Çin, Rusya ve bazı Avrupa ülkeleri teklif vermişti.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Pazartesi günkü Putin-Erdoğan görüşmesi hakkında konuştu. İki liderin Rusya’nın Türkiye’ye hava savunma sistemi sağlaması ihtimalini görüştüğünü söyleyen Peskov, 'Türk tarafının istemesi halinde Rusya, hava savunma sistemi sevkiyatını farklı seçeneklerde değerlendirebilir' dedi.

'Tamamen ticari bir konu'

'Tamamen ticari bir konu'

Öte yandan Peskov, Rusya'nın Türkiye'ye hava savunma sistemi sevk etmesi ihtimali hakkında 'Bu tamamen ticari bir konu ve işbirliğinin çok hassas bir alanı' ifadelerini de kullandı.

Rusya lideri Putin, uçak krizinden sonra ilk kez 10 Ekim’de Türkiye'ye gelmişti.

Rusya lideri Putin, uçak krizinden sonra ilk kez 10 Ekim’de Türkiye'ye gelmişti.

İki ülkenin liderleri, ortak basın toplantısında tüm alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabık olduklarını açıklamış, Türkiye ve Rusya arasında Türk Akımı projesinin hızlandırılmasına ilişkin anlaşma imzalanmıştı.

İmza töreninin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birçok alanda, savunma sanayii ile ilgili olsun, ticari, kültür, bundan sonraki süreçte bu ilişkilerimizi geliştireceğiz” demişti.

Sputnik, Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
32
10
4
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?