Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rusya'dan Türkiye'ye Bir Dizi Yasak ve Sınırlama

 > 
165PAYLAŞIM

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Türkiye'ye yönelik yaptırımlar kapsamında yeni bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Türkiye'ye tur paketi satışlarının ve 'charter' uçuşlar yasaklandı.  Kırım dahil tüm limanlarda kontrollerin artırılacağını ve Türk şirketlerinin gerçekleştirdiği karayolu taşımacılığına da sınırlamalar getirileceğini belirten Şuvalov, bununla birlikte Türkiye'den sebze ve meyve alımına sınırlama getirileceğini açıkladı. Açıklamaya göre yaptırımlar sanayi ürünlerini 'henüz' kapsamıyor. Şuvalov ayrıca, "31 Aralık'tan önce imzalanmış inşaat projelerinde Türk vatandaşları çalışmaya devam edebilecek. 1 Ocak'tan sonra imzalanan yeni sözleşmelerde ise böyle bir özgürlük olmayacak. Bunun için hükümetten özel bir izin alınması gerekecek" dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Türkiye'ye yönelik yaptırımlar kapsamında Kırım dahil tüm limanlarda kontrollerin artırılacağını ve Türk şirketlerinin gerçekleştirdiği karayolu taşımacılığına da sınırlamalar getirileceğini belirtti.

Türkiye'den sebze ve meyve alımına sınırlama

Türkiye'den sebze ve meyve alımına sınırlama getirileceğini açıklayan Şuvalov, yaptırımların sanayi ürünlerini ise henüz kapsamadığını da ifade etti.

Türkiye'ye tur satışı ve 'charter' uçuşlar yok

Şuvalov, Türkiye'ye tur paketi satışlarının ve 'charter' uçuşların yasaklandığını açıkladı. Bunların yanı sıra Şuvalov, Rusya'dan Türkiye'ye düzenli uçuşların ise güvenlik gerekçeleri nedeniyle 'özel bir kontrol' altında gerçekleştirileceğini belirtti.

'Vizesiz seyahatin askıya alınacak olması sınırlama anlamına gelmez'

Şuvalov ayrıca, vizesiz seyahat uygulamasının 1 Ocak'tan itibaren askıya alınacak olmasının 'Türk vatandaşlarının Rusya'ya girişine sınırlama getirildiği anlamına gelmediğini' söyledi. Bunların yanı sıra Şuvalov, Rusya'dan Türkiye'ye düzenli uçuşların ise güvenlik gerekçeleri nedeniyle 'özel bir kontrol' altında gerçekleştirileceğini belirtti.

Türk vatandaşları inşaatlarda ciddi kontroller altında çalışabilecek

'Yaptırımlar genişletilebilir'

Rus yetkili ayrıca enflasyonist baskıları hafifletmek için Türkiye'den gıda ithalatına sınırlamaların birkaç hafta erteleneceği bilgisini de verdi ve ekledi: "Rusya gerekli olursa Türkiye'ye yaptırımları genişletebilir"

Türkiye'ye yönelik yaptırımların 31 Aralık'tan önce imzalanmış sözleşmeleri kapsamayacağını da belirten Şuvalov, şunları söyledi: "31 Aralık'tan önce imzalanmış inşaat projelerinde Türk vatandaşları çalışmaya devam edebilecek. 1 Ocak'tan sonra imzalanan yeni sözleşmelerde ise böyle bir özgürlük olmayacak. Bunun için hükümetten özel bir izin alınması gerekecek. Rusya'da devam eden inşaat projelerinde Türk vatandaşlarının çalışma ihtimalini dışlamıyoruz. Ancak bu, çok ciddi kontroller altında gerçekleşebilecek."

Putin, Türkiye'ye Özel Ekonomik Tedbirlerin Uygulanması Kararını İmzaladı - onedio.com
Putin, Türkiye'ye Özel Ekonomik Tedbirlerin Uygulanması Kararını İmzaladı - onedio.com

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'ye yönelik özel ekonomik tedbirler uygulanması yönündeki karara 28 Kasım'da onay vermişti.

Sputnik Türkiye ve Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir