Rusya Değil, Sanırsın Matrix: Rus Çiftçiler İneklere Sanal Gerçeklik Gözlüğü Taktı, Süt Üretimi Arttı!

219PAYLAŞIM

Bakalım bu gözler daha neler görecek...

Kandırıldınız, ihanete uğradınız veya yerinizden yurdunuzdan mı oldunuz? Duygularınızın üzerinden tıpkı bir çim biçme makinesi edasıyla mı geçildi?!

İnanın, bunlar birazdan size bahsedeceğimiz sevimli ineklerin yaşadıklarının yanında hiçbir şey. Duygusal bir enkaza dönmeye hazır mısınız? 

(Biz şu an bu konuya niye böyle girdik, ne ara iş bilimden çıktı da iç dünyamıza dönüverdi inanın bilmiyoruz... Zavallı ineklerle fazla empati yaptık herhalde!)

VR teknolojisi ile tanışma fırsatınız oldu mu? Eğer olduysa, sanal gerçeklik deneyiminin insanın üzerinde nasıl bir duygu yarattığını da biliyorsunuzdur.

Özellikle oyun sevdalıları iyi bilirler ki, VR gözlüklerle oynanan oyunların tadı bir başkadır. Peki, sanal gerçeklik yalnızca insanlarda mı işe yarıyor? Hayır efendim, bu teknoloji inekleri de ihya etmiş durumda…

Rusya'da sıradan bir günde, çiftçiler bir araya gelerek 'ineklerimizin verdiği süt miktarını nasıl arttırsak?' sorunsalına bir çözüm bulmaya çalışıyorlar.

Moskova yakınlarındaki bir çiftlikte, iki karış toprakta otlayan ya da belki ahırlarından bile doğru düzgün çıkmayan bu hayvanları nasıl gaza getiririz diye düşünürken iş nereden geldiyse VR gözlüklere geliyor. Çiftçiler, ineklere deneme amaçlı VR gözlük takarak uçsuz bucaksız çayır çimen göstermeye başlıyorlar. Ve elbette tahmin ettiğiniz şey oluyor… İneklerin gerçekten verdikleri süt miktarı artıyor!

Hassas ruhlu ve hemen depresyona girmeye meyilli olan inekler, VR gözlük sayesinde yazın yemyeşil kırlarda dolaştıklarını zannettikleri için ürettikleri süt miktarı ve kalitesinde önemli artışlar görülüyor.

Sanırsınız, Matrix senaryosunu ineklere uyarlamışlar! Şimdi biz gerçeği bildiğimiz için VR teknolojisi ne kadar başarı sağlamış olursa olsun, ufak bir duygusallık yaşadık. Göz göre göre kandırılan bu zavallı hayvanlara bir içimiz burkuldu yani ne yapalım!

Yalnız VR teknolojisi bu hayvanların anksiyete ve depresyonunda büyük ölçüde bir iyileşmeye neden olduğu için bu duruma olumlu yaklaşmak gerek.

Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak, bu hayvancıkları bir nebze olsun rahatlatıyorsa başımızın üstünde yeri var ne diyelim. Bakalım, daha ne gibi gelişmeler göreceğiz...

Siz ineklere takılan VR gözlükler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahraman-sezer

Teknolojiyi bizden çalmışlar. Biz de ineklerimize de şükretmeyi öğreterek verimi artırıyoruz

semih-kurnaz

Bizde bir similasyonun içindeysek ve bana Türkiye bölümü geldiyse uyanınca belanızı sikicem haberiniz olsun, uyarayım şimdiden asdjhsadlka

panik-anne

Gözümün önüne fabrika gibi sıra sıra kafeslerde inekler yürüyüs bandında, gözlerinde vr gözlükler,tepelerinde yapay ısıtıcılar,memelerine sağım cihazları,önlerinde yem ve su kapları... ne kadar korkunç buna doğru mu gidiyoruz yoksa....

fatih-usta6

a haber izliyolardır

fchinaski

Kaslı bogalar da goruyolar mi

Görüş Bildir