Rusya'da Yolsuzluk Karşıtı Gösteriler: Yüzlerce Gözaltı Var, Muhalif Lidere Hapis Cezası

 > 
132PAYLAŞIM

Rusya’da birçok kenttte yolsuzluğa karşı düzenlenen protesto gösterilerine binlerce kişi katılıyor. Başbakan Dmitry Medvedev’in istifasını isteyen protestocular ve polis arasında çoğu kentte arbede yaşanıyor, gözaltılar yapılıyor. 

Yolsuzlukları protesto çağrısı yapan muhalif lider Aleksey Navalnıy, başkent Moskova'da gözaltına alındıktan sonra  gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Gözaltıları kınayan ABD ve AB, göstericilerin derhal serbest bırakılmalarını istedi.

Protesto gösterileri muhalif lider Alexei Navalny’nin çağrısıyla başladı.

Navalny, Medvedev’i karanlık bağlantılar kurarak konaklar, yatlar, araziler almakla suçladıktan sonra gösteri çağrısı yapmıştı.

Protesto çağrısı yapan Navalny, gösteriler sırasında gözaltına alınmıştı.

15 gün hapis cezasına çarptırıldı

Duruşma salonundan kendi fotoğrafını çeken ve Twitter'da paylaşan Navalnıy, "Bizim de onları dava edeceğimiz zaman gelecek. Ve o zaman adil olacak" dedi.

Duruşmaya bakan yargıç Alesya Orekhova, Navalnıy'ın gösteri sırasında polis emrine karşı geldiği için "suçlu" olduğuna hükmetti. Navalnıy ayrıca binlerce kişinin katıldığı izinsiz gösterileri düzenlediği için para cezasına çarptırıldı.

Navalnıy duruşmada Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile ilgili yolsuzluk iddialarını yineledi ve Medvedev'in mahkeme salonuna getirilmesini istedi.

Gösterilerin Rusya'da son yıllarda görülen en büyük protesto dalgası olduğu belirtiliyor.

Ülke genelinde son 5 yılın en büyük protestolarına binlerce kişi katılmış, en az 700 gösterici gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların büyük çoğunluğu gençler.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, göstericilerin gözaltına alınmasını "demokrasiye hakaret" olarak nitelendirdi.

Toner "Rusya hükümetine barışçıl göstericileri acilen serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz. Alexei Navalny'nin gözaltına alınmış olmasından da rahatsızlık duyuyoruz" dedi.

AB'den de bu sabah benzer bir açıklama geldi.

Navalny, internet sitesinde protestoların 99 kentte yapılmasının planlandığını ancak kentlerden 72’sinde yerel yöneticilerin protestoya izin vermediğini kaydetmişti.

Moskova'daki Devrim Meydanı'nda askerler güvenlik önlemi aldı.

Devlet televizyonları sessiz...

Binlerce kişi St. Petersburg'daki saray avlusunda

700'ün üzerinde protestocu tutuklandı

Gösterilerde "Kahrolsun Putin", "Putinsiz Rusya" sloganları atıldı.

Sosyal medya ve Ekşi Sözlük'ten de protestolara yorumlar gecikmedi...

Protesto gösterileri sırasında ortaya çıkan görüntüler 👇

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir