Görüş Bildir
Haberler
RTÜK'ten 'Bip'lemelere Karşı Yaptırım Geliyor: 'Gerekirse Yayından Kaldırma Cezası Vereceğiz'

etiket RTÜK'ten 'Bip'lemelere Karşı Yaptırım Geliyor: 'Gerekirse Yayından Kaldırma Cezası Vereceğiz'

Emre Ordu
19.12.2017 - 18:49 Son Güncelleme: 20.12.2017 - 10:22

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, dizi ve programlarda argo veya 'uygunsuz' görülen sözlerin 'bip'lenmesine ilişkin, 'Son zamanlarda bu 'bip'lemenin tadı tuzu kaçtı. Programlarla ilgili gerekli müeyyideleri uygulayacağız. Gerekirse programın yayından kaldırılması cezası vereceğiz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başkanı Yerlikaya, 'aile dostu' dizi ve filmlere 2018'de teşvik vermeye başlayacaklarını belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini dile getiren Yerlikaya, '2018 bütçesine de koyduk. Aile dostu dizilere ödüller vereceğiz. İlgili bakanlıkla bunun kriterlerinin nasıl olacağı ve ne şekilde gerçekleşeceğine dair çalışmaları şimdiden başlattık. Yakında bu netleşecek. 2018'den itibaren aile dostu dizilerimizi ödüllendirmeye çalışacağız' diye konuştu.

"Masum bir şey değil"

"Masum bir şey değil"

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya

Yerlikaya, RTÜK'e yapılan yazılı ve elektronik şikayetlere konu olan olumsuzlukların önlenmesi için çeşitli yaptırımlar uyguladıklarına işaret ederek, uyguladıkları müeyyidelerin olumlu karşılandığını gördüklerini dile getirdi. Yerlikaya, dizi ve programlardaki 'bip'lemelere tepki göstererek şunları söyledi:

'Son zamanlarda bu 'bip'lemenin tadı tuzu kaçtı. Dizi izlerken, seyir halinde araçla giderken emniyet kemerini takmamış gibi sürekli bip'lemeler olmaya başladı. Üstelik bu araçtaki bip sesi belirli aralıklarda olur. Dizilerde öyle ki bazen galiz küfürler de oluyor. Kulağa hoş gelmeyen, tırmalayıcı bip'lemeler olmaya başladı. Asla makul ve masum bir şey değil. Bu diziler yeni yapılıyor. Yaparken bunu koymayın' diye konuştu.

Yerlikaya ayrıca 'bip'lemelerin yoğun şekilde devam etmesi durumunda programlarla ilgili gerekli müeyyideleri uygulayacaklarını belirterek, 'Gerekirse programın yayından kaldırılması cezası vereceğiz. Çünkü bu, masum olmaktan çıktı' dedi.

"Reyting kaygısıyla yapıyorlar"

"Reyting kaygısıyla yapıyorlar"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yayınların 'bip' olmadan internetten izlenebildiğini hatırlatan Yerlikaya, 'Buradan da kasıt olduğu anlaşılıyor. Tabana bu küfür ve hakaretleri yayarak, toplumu bu yönde olumsuz etkilemiş oluyorlar. Reyting kaygısıyla yapıyorlar. Bunlara müsaade etmeyeceğiz.' ifadelerini kullandı.

"Üç kuşağın birlikte izleyebileceği diziler istiyoruz"

"Üç kuşağın birlikte izleyebileceği diziler istiyoruz"

Yerlikaya, televizyon yöneticileri ve yapımcılarla belirli aralıklarla bir araya geldiklerine değinerek, şunları kaydetti:

'Her yönden destek vermeye çalışıyoruz. Onlardan istediğimiz şu; dizi ve program izlerken kumandayı bir kenara bırakarak, üç kuşağın bir arada televizyon izleyebilmesi. Yani, dede, baba ve çocukların birlikte televizyon izleyebilmesi. 'Biz ne yaparsak suç olmaz' diye soruyorlarsa; dede, baba ve çocuk birlikte yüzleri kızarmadan, utanmadan rahatça izliyorsa bu dizide sorun yoktur, demektir. Televizyonda 'Burada küfür olur mu, müstehcen sahneye gerek var mı' dedirtmeyen yayın olsun yeter. RTÜK olarak program durdurma cezası verme heveslisi de değiliz. Öz denetimle kendileri yanlışları düzeltmeliler.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
669
316
107
29
26
16
12
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gothamkrali

Çıldırıyorum abi çıldırıyorum on tane türk dizisinin 7sinde tecavüze uğrayan ve tecavüzcüsüyle zorla evlendirilen kadın, fiziksel ve duygusal şiddete maruz k... Devamını Gör

Stranger Man

Yıllardır hükümet vatandaşla porno çeviriyor, ona bişey diyen yok amk.

Mira Renk

Dizileri komple kaldırın da rahat edelim hep beraber. Zaten izlemiyoruz hepsi çok boktan.