Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rio Olimpiyatlarında Sporcuların ve Seyircilerin Yakalanabileceği 11 Korkunç Hastalık

-

Olimpiyatlar başlamadan aylar önce bilim insanları hastalıklar açısından çeşitli uyarılarda bulundu. Sporcular madalya yarışının yanı sıra hastalıkların da baskısı altında. Brezilya bölgesinde ilaçlara dirençli, su kaynaklı bakteriler bulunuyor. Bu bakteriler genellikle su kaynaklı olduğu için suyla bir şekilde teması olan herkes risk altında...

1. Adenoviral Hastalıklar

Su kaynaklı adenovirüsler bağırsak enfeksiyonu hastalıklarına yol açıyor. Enfekte olan kişide şiddetli kusma ve ishal görülüyor. Bu virüs aynı zamanda göz iltihabına da yol açabiliyor ve oldukça bulaşıcı olabiliyor. Avustralya'nın polo takımı antrenmanlar sırasında bu virüs tarafından enfekte olmuş. Sporcular Brezilya'ya geldiklerinde ise karantina altına alınmış.

2. Grip

Bu yıl Brezilya'da grip oranı oldukça yüksekmiş. Zika virüsünün de grip benzeri şikayetlere sebep olduğu gözlemlenmiş. Sporcuların bağışıklık sisteminin de bundan etkilenebileceği düşünülüyor.

3. Besin Zehirlenmesi

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre mide-bağırsak enfeksiyonları Brezilya'da oldukça yaygın. Bu nedenle oraya giden herkes yemeklerin iyi pişmiş olmasına çok dikkat etmeli. Uzmanlar sadece şişelenmiş sulardan içmeyi öneriyor.

4. Zika Salgını

Zika virüsü insanlara sinekler üzerinden bulaşıyor. Özellikle hamile kadınları ısırdığında mikrosefali bir bebek doğurma olasılığı artıyor. Cinsel yolla da insandan insana bulaşabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü Brezilya'da epidemik olan bu salgın için sporcuların dikkatli olmasını istiyor ve güvenli seksi öneriyor.

5. Dang Humması

Dang humması da su yoluyla sivrisinekler aracılığıyla insana geçiyor. Deride büyük yarıklar ve cilt altında küçük noktalar görülüyor. Yüksek ateş ve ishal görülüyor. Bu yıl Brezilya'da 1,2 milyon vaka görülmüş.

6. Vibrio Enfeksiyonlar

Vibrio bakteriler, sıcak kıyı sularında yaşıyor. İyi pişmiş kabuklu deniz canlıları tükettiğinizde bile bulaşabilir. İshal, bulantı ve kusma görülüyor. Bağışıklık sistemi zayıflamış bireyler için ölümcül olabiliyor.

7. Astroviral Hastalıklar

Astrovirüs diğer virüsler kadar iyi tanınmıyor. İnsan dışkısının suya karışmasıyla enfekte olunuyor. Şiddetli ishal görülüyor.

8. Rotaviral Hastalıklar

Bulaşma yine dışkı ve su yoluyla olur. Rotavirüsler ince bağırsağın iç çeperine yerleşerek bağırsağın emilim ve sindirim özelliğini bozarlar ve mide- bağırsak enfeksiyonlarına sebep olurlar. Suyla temas eden sporcularda görülebilir.

9. Noroviral Hastalıklar

Bu virüs insanlarda, sindirim sistemine yerleşerek bulantı, kusma, ishal ateş ve baş ağrısı şikayetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına sebep olmaktadır. Deniz ürünleri ve donmuş gıdalarla bulaşabiliyor.

10. Hepatit A

Hepatit A virüsünün karaciğerde yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Brezilya seyahati öncesi zaten Hepatit A aşısı öneriliyor. Hepatit A ile enfekte dışkının suyla karışması ve dışkı bulaşmış suyla temas eden gıdanın tüketilmesi enfekte olmanızı sağlıyor.

11. Enteroviral Hastalıklar

Enterovirüs, en sık solunum yolu hastalıklarına sebep olur, nadir de olsa beyin ilhitapları, felç ve ölüm görülebilir. Hastalığın başlarında grip benzeri belirtiler görülüyor.

Bonus: Rio'daki tüm sporcular ve seyircilere sağlık dolu Rio günleri dileriz!

Yedikleri-içtiklerine dikkat etmelerini, ellerini sık sık yıkamalarını, tabi ki yıkadıkları sulara bile dikkat etmelerini öneririz!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-mehmet-temiz

brezilya da bitmiş amk

afedersiniz-sivri-dilli

aft ve goz iltihabı yazın bas belası zaten. Bu dertten muzdaripler mesaj atsın anlatayım nasıl gecti benım

erhan-efe

Yaz hocam buradan, dinliyorum ben seni.

afedersiniz-sivri-dilli

karşim aft için yanak yemeyi falan bırakıyoruz, ipana gibi macunlar yerine sensodyne alıyoruz(onda aft yapan bi madde kullanılmıyo) baktık hala geçmiyor behcet hastalıgı var mı dıye kontrole gidiyoruz. Koluna igne sokuluyo 3 tane. Kansızlıktan da olabiliyor. Kanına da bakarlar zaten. Gözüm ise havuzdan mı nedir surekli siserdi arpacık falan olurdu Blefaritto diye bir göz şampuanı var gün asırı yıkıyoruz hiç birşey kalmıyor.1 kutusu 14 lira 1 yıldan fazla gidiyor

erhan-efe

Çok çok teşekkür etmekle beraber, üşenmeyip yazdığınız için minnettarlığımı da belirtmek isterim. Lanet olası aftlar, artık canınız cehenneme!

afedersiniz-sivri-dilli

geçmiş olsun karşim ne demek

delirium

O yüzden odamdan dışarı adım atmıyorum. Canım odam, güzel odam..

bideli_bikitap

insanları korkut korkut sonrada sağlıklı günler dile.

mrs.patates

Kısacası: Gitmeyin.

Görüş Bildir