Görüş Bildir
Haberler
Resmi Gazete Erişim Sorunu! Resmi Gazete Nedir? Resmi Gazete Ne Zaman Yayınlanır, Amacı Nedir?

Resmi Gazete Erişim Sorunu! Resmi Gazete Nedir? Resmi Gazete Ne Zaman Yayınlanır, Amacı Nedir?

Müge Kakşi
20.11.2021 - 00:48

Eski Merkez Bankası Başkanı ve şimdiki İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz'ın ''Bu gece saat 00.00 da Resmi Gazeteyi takip edin, ekonomi açısından olağanüstü bir şey olacak'' demesi ortalığı karıştırdı. Vatandaşlar heyecanla gece 12'yi gösterdiğinde Resmi Gazete web sayfasına akın etti. Fakat sayfaya girince 'Sayfada Çalışma Yapılmaktadır' yazısı ile karşılaşan vatandaşların kafasında bir sürü soru işareti oluştu. Bu gün Resmi Gazete'nin adının çokça duyulmasıyla vatandaşlar Resmi Gazete'nin ne olduğunu, kuruluşunu ve ne zaman yayınlanacağını merak ediyor. Peki Resmi Gazete nedir? Resmi Gazete ne zaman yayınlanır ve amacı nedir? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Resmi Gazete'nin internet sitesi çalışma yapıldığı gerekçesiyle erişime kapatıldı. Resmi Gazete'nin internet sayfası https://www.resmigazete.gov.tr/  adresine gece yarısından itibaren erişim sağlanamıyor.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 'Gece 12'den sonra Resmi Gazete'yi takip edin' açıklaması yapmıştı. Açıklamanın ardından Resmi Gazete oldukça merak edildi.

Resmi Gazete Nedir? Resmi Gazete Amacı Ne?

Resmi Gazete Nedir? Resmi Gazete Amacı Ne?

T.C. Resmî Gazete, Türkiye'nin 7 Ekim 1920 günü kurulan ve 7 Şubat 1921 tarihinden itibaren çıkmaya başlayan resmî gazetesidir. Amacı hükûmet, meclis ve cumhurbaşkanı tarafından çıkan kararname, yasa, yönetmelik, genelge gibi kararları yayınlamaktır.

İlk kurulduğu zamanlar Ceride-i Resmiye adıyla yayınlanan gazete 10 Eylül 1923 tarihinden itibaren Resmi Ceride adıyla yayınlanmaya devam etmiştir. Bu dönemlerde yayın bazı aksamalara maruz kalmıştır. Bakanlar Kurulunun Mayıs 1925 tarih ve 1970 sayılı kararnamesi ile yürürlüğe konulan Resmi Ceridenin Sureti Muntazamada Neşir ve Muamelatının Tarzı İcrası hakkındaki talimatnamenin kabulüyle birlikte sürekli yayına geçmiştir. 17 Aralık 1927 tarihindeki 763. sayıdan itibaren de Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazete adıyla yayın hayatına devam etmektedir.

Resmî Gazete'nin hazırlanışı mevzuat bölümü ve ilân bölümü olmak üzere iki evreden oluşmaktadır. Mevzuat bölümü, 23.5.1928 tarih ve 1322 sayılı 'Kanunların ve Nizamnamelerin Sureti Neşir ve İlânı ve Meriyet Tarihi Hakkında Kanun' uyarınca, Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü'nde hazırlanmaktadır.

İlân bölümü, Resmî Gazete'de yayınlanması mecburi olan yargı, ihale ilanları gibi ilanları barındırmaktadır. Basılma işlemi ise basılma emri verildikten sonra saat 23.00'dan sonra başlamaktadır. Resmî Gazete, yılda 354 gün basılmakta olup mükerrer sayılarla birlikte yaklaşık 410 sayı yayınlanmaktadır.

Resmi Gazete Kaçta Yayınlanır?

Resmi Gazete Kaçta Yayınlanır?

Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkan kararlar, ilanlar T.C Resmi Gazete ile yayınlanır. Resmi Gazete'nin yayınlanması 00:00 - 10:00 saatleri arasında gerçekleşir. Ancak bu süre zarfında her zaman yayınlanmamaktadır. Yeni olayların, ilanların ve kararların fazla olduğu zamanlarda sabah geç saatlerde yayınlanabilir.

7 Ekim 1920 tarihinde kurulan gazetenin ilk basım tarihi 7 Şubat 1921 yılıdır. 14 Eylül 2018 yılında son defa basılarak sonralarında elektronik ortama taşınmıştır.

Resmi Gazete günlük olarak www.resmigazete.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır. Türkiye üst düzey yetkililerinin almış olduğu kararlar burada yayınlanır ve bu Resmi Gazete yayınlandığı günden itibaren alınan kararlar yürürlüğe girmektedir.

İlgili Haber

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın