Rekoru Endonezya'nın Elinden Aldık: 1 Saatte 303 Bin 150 Fidan Dikilen Çorum Guinness'e Girmeyi Başardı

 > 
74PAYLAŞIM

Dün 81 ilde 2023 noktada gerçekleştirilen fidan dikme etkinliğinin önemli noktalarından biri de Çorum oldu. Çorum Guinness Rekorlar kitabına girmeye hak kazandı. Bu kapsamda, 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait olan "1 saatte en fazla fidan dikme" dünya rekoru, bugün Çorum'da 3 bin kişinin katılımı ile dikilen fidanlarla Türkiye adına tescil ettirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 'fidan dikme etkinliğine' ilişkin yapılan açıklamada, "Çorum, Guinness Rekorlar kitabına adını altın harflerle yazdırdı. 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait olan '1 saatte en fazla fidan dikme' dünya rekoru, bugün Çorum'da 3 bin kişinin katılımı ile dikilen fidanlarla Türkiye adına tescil ettirildi" denildi.

Guinness Hakemi de açıkladı

Guinness Hakemi Şeyda Subaşı Gemici de "1 saat içinde en çok ağaç dikme rekoru, Çorum'da, 303 bin 150 fidanla Tarım ve Orman Bakanlığı'na ait oldu" açıklaması yaptı.

Guinness yetkilileri tarafından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye tescil belgesi takdim edildi

"Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik oldu"

Aylardır hazırlıkları süren ve dün tamamlanan 11 milyon fidanın toprakla buluşturma etkinliğinin sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Pakdemirli, "Geleceğe nefes, ilk dünya rekorunu kırdı. Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik oldu. Böyle bir projenin ilgi göreceğini bilerek yola çıktık ama bu kadar yoğun olacağı, bu işin bizlerin değil bir memleket meselesi haline geleceği konusunda da bu kadar büyük beklenti içerisinde değildik. Bu anlamda vatandaşlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır." ifadesini kullandı.

Rekora imza atan Çorum'dan görüntüler 🎥

Ayrıca bakınız 👇

'Daha Yeşil Bir Türkiye İçin' Sloganı ile Yola Çıkıldı: 81 İlde Eş Zamanlı Fidan Dikme Etkinliği - onedio.com
'Daha Yeşil Bir Türkiye İçin' Sloganı ile Yola Çıkıldı: 81 İlde Eş Zamanlı Fidan Dikme Etkinliği - onedio.com
81 İlde 11 Milyon Fidan Toprakla Buluştu: Yurdun Dört Bir Yanından 16 Fotoğraf - onedio.com
81 İlde 11 Milyon Fidan Toprakla Buluştu: Yurdun Dört Bir Yanından 16 Fotoğraf - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir