Görüş Bildir
Haberler
Prof. Dr. Ceyhan: 'Rusya Henüz Aşı Geliştirmedi, Testlere Başlıyor'

Prof. Dr. Ceyhan: 'Rusya Henüz Aşı Geliştirmedi, Testlere Başlıyor'

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Rusya Devlet Başkanı Putin'in ilk Kovid-19 aşısını geliştirdikleri açıklamasını değerlendirdi. Siyasilerden gelen aşı beyanlarını temkinli karşılamak gerektiğini ifade eden Ceyhan, 'Rusya'nın açıklamasından anladığımız, etkili bir aşı geliştirilmiş değil. Henüz bunların testlerine başlanacağı söyleniyor' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan, Rusya lideri Putin'in, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescillendiği yönünde yaptığı açıklamayı değerlendirdi. 

Prof. Dr. Ceyhan, 'Rusya Devlet Başkanı kızına aşı yaptığını söylemiş. Bu aşının bulunup da insanlara yapılır durumda olduğunu göstermiyor. Rusya'nın yaptığı aşılamada, aşının henüz klinik testlerine başlanmadığını, Birleşik Arap Emirlikleri'nde testlere başlanacağı söyleniyor' diye konuştu.

"Rusya'nın önünde uzun bir yol var"

"Rusya'nın önünde uzun bir yol var"

Prof. Dr. Ceyhan, insanlarda testlere başlanan 6 aşı çalışmasının olduğunu belirterek, 'Hatta Rusya onların biraz daha gerisinde gibi görünüyor. 'Testlere başlamak' demek zaten bunun aylar alacak bir sürenin başladığını gösteriyor. Bu testler 4 aşamalı. Önce bu testlerde aşıların güvenirliğinin test edilmesi lazım. Bunun için az sayıda insanda güvenirlik testleri yapılacak, sonra giderek artan vaka miktarları ile 3 fazla daha testler yapılacak. Bunların her birinde aşı yapılacak, aşının etkinliği için kan testleri yapılacak. Klinik deneyler yapılacak. Bu daha uzun süre alan yöntemdir. Binlerce insana aşı yapılacak, binlerce insana da yapılmayacak ve iki grup karşılaştırılacak. 'Ne sıklıkta hastalanıyorlar' diye. Bu da nereden bakarsanız bakın daha Rusya'nın aşısının önünde çok uzun zaman olduğunu gösteriyor' dedi.

"Etkili çıkacağının garantisi yok"

"Etkili çıkacağının garantisi yok"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Son zamanlarda aşı ile ilgili çıkan haberlerin çok dikkatli değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Ceyhan, şunları kaydetti: 

'Biz bir aşı keşfettik' lafı 'aşı bulundu ve insanlara yapılıyor' anlamına gelmiyor. Bu şekilde 100'ün üzerinde aşı var. Bunlar dünyada test ediliyor. Bunların etkili çıkacağının garantisi yok. Bunların hiçbiri de etkili çıkmayabilir. Etkili çıkabilir; ama uygulanabilir olmaz ya da uygulanabilir olur. Aşıları 2 açıdan değerlendiriyoruz. Bir bireysel, iki toplumsal koruyuculuk olarak. Bireysel koruyucu olan bir aşı bulmak daha kolaydır. Şöyle düşünün; grip aşısı kadar koruyacak bir aşı bulursanız diyelim ki yüzde 50 tam korudu, yüzde 90'da hastalığın şiddetini hafifletti, bu kötü bir aşı değildir. Uygulanabilir, insanlar kendilerini bununla koruyabilir. Ama toplumu koruyup toplumda toplumsal bağışıklık oluşturup bu pandemiyi bitirmeniz demek sizin yüzde 50 koruyucu bir aşı ise yaklaşık dünya nüfusunun tamamını aşılamanız anlamına gelir. Hele bir de 2 dozda etkin olan bir aşı olduğunu düşünürseniz 15-16 milyar doz aşı demektir. Bu korkunç büyük bir pazardır. Bunun fiyatı ne olursa olsun bu kadar büyük bir pazardan pay elde etmek için genellikle son zamanlarda görülen, daha çok bilim adamlarından değil devlet idarecilerinden ya da aşının sponsoru olan firmadan yapılan açıklamaları biraz temkinli karşılamak lazım. Rusya'nın açıklamasından anladığımız etkili bir aşı geliştirilmiş değil, henüz bunların testlerine başlanacağı söyleniyor. Tabi bunlar insan testleri. Bu testlere katılanlardan biri de devlet başkanının kızı olabilir bu da anormal bir durum değil.'

"Aşı bulunsa da 1-2 ay içinde üretilip dağıtılması mümkün değil"

"Aşı bulunsa da 1-2 ay içinde üretilip dağıtılması mümkün değil"

Henüz etkili olduğu gösterilen ve insanları koruyabilecek bir aşının olmadığını belirten Ceyhan, 'Henüz test aşamasında olan aşılar var. Bu aşıların da bulunduğu zaman da 1-2 ay içinde bütün ülkelere herkesin aşılanabileceği kadar üretilip dağıtılması mümkün değil. O noktaya gelebilmek için yıllar gerekir. İnsanların kendilerini aşı yokmuş gibi hazırlayıp bütün alabileceği önlemleri ona göre ayarlaması lazım. Yoksa kısa bir sürede bir aşının uygulamaya gireceğini ve insanları koronavirüse karşı koruyacağını düşünmüyoruz' dedi.

Ne olmuştu?

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova'daki Gamaleya Enstitüsü'nün geliştirdiği aşının tüm testlerden başarıyla geçerek Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığı açıkladı. Koronavirüs aşısını ilk tescil eden ülke olduklarını söyleyen Putin, 'En kısa zamanda aşının seri üretimine başlayacağımızı umuyorum' dedi.

DSÖ: 'Aşının güvenirliğinin kanıtlanması gerekli'

Dünya Sağlık Örgütü ise konuyla ilgili 'Rus sağlık yetkilileriyle yakın temastayız ve DSÖ’nün aşının değerlendirilmesiyle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Tekrar söylemek gerekir ki aşının bir dizi incelemeden ve testten geçerek güvenliğinin kanıtlanması ve etkisinin ortaya konması gerekir' değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
22
12
7
5
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Rusyanın yaptığı kanser ilacı olsa onu da kullanmam, KGB ajanları ülkeyi yönetmeye basladıgından beri bir kez olsun dünyaya yalan söylemedikleri gün yok, reh... Devamını Gör

Mehmet

Bok atın anca milli yeteneğimiz

Dean Winchester

Dediği şey ne yazık ki doğru.