Görüş Bildir
Haberler
Prof. Dr. Ceyhan: 'Çok Kritik Bir Dönemdeyiz, Hastalığın En Üst Seviyeye Ulaşması An Meselesi'

etiket Prof. Dr. Ceyhan: 'Çok Kritik Bir Dönemdeyiz, Hastalığın En Üst Seviyeye Ulaşması An Meselesi'

Bilim Kurulu üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınına ilişkin, 'Çok kritik bir dönemdeyiz. Hastalığın 'peak' noktası yani en üst seviyeye ulaşması an meselesi. Bu nedenle önümüzdeki 5 gün hayli önemli' uyarısında bulundu.

Fotoğraf: Reuters

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs can almaya devam ederken halkın büyük çoğunluğu virüsten korunmak için evlerine kapandı. Uzmanlara göre önümüzdeki 2 hafta hayli kritik geçecek.

'Tedbir alınmasaydı nüfusun yarısına bulaşırdı'

'Tedbir alınmasaydı nüfusun yarısına bulaşırdı'

Fotoğraf: AP

Hürriyet'ten Fulya Soybaş'a konuşan Prof. Dr. Ceyhan, 'Çok kritik bir dönemdeyiz. Hastalığın ‘peak’ noktası yani en üst seviyeye ulaşması an meselesi. Bu nedenle önümüzdeki 5 gün hayli önemli. Hastalığı kontrol etmek için tedbirleri daha sıkı almazsak bu noktadan sonra virüsün yayılmasının kontrol edilebilmesi daha güç hale gelebilir' dedi.

Ceyhan, vaka sayısının ne zaman maksimum düzeye çıkacağının hiçbir ülke tarafından kesin olarak bilinemeyeceğini belirterek, 'Hiç tedbir almadık diyelim, okullar, işyerleri, kafeler açık. O zaman yaklaşık 2 buçuk ayda bu hastalık nüfusun yarısına yani 40 milyon kişiye bulaşırdı. Diyelim ki tüm tedbirler yüzde yüz uygulanıyor. Kimse çok zorunlu haller dışında sokağa çıkmıyor. Virüs ne yapacak? Bulaşacak insan bulamayacağı için ortadan kaybolacak' ifadelerini kullandı.

'İnsanların bilinçlenmesi şart, yoksa ufuk karanlık'

'İnsanların bilinçlenmesi şart, yoksa ufuk karanlık'

Fotoğraf: AFP

Prof. Dr. Ceyhan, Güney Kore örneğini hatırlatarak sosyal izolasyonun tam sağlanması ve kimsenin evden çıkmaması halinde salgının 2 ay içinde bitebileceğini söyledi ve şöyle devam etti:

'Biz, verdiğim 2 örneğin arasında bir yerdeyiz. Maalesef insanların yarısı kurallara uymadı (iş nedeniyle dışarı çıkmak zorunda kalanları kastetmiyorum). Halen de kurallara uymayanlar var. İki arada durduğumuz için de salgının ne zaman biteceğini söylemek çok zor. Sokağa çıkma yasağı ya da sıkıyönetim ilan etmeden de alınacak sıkı tedbir ve denetimlerle bu iş çözülebilir. Ama insanların bilinçlenmesi şart. Yoksa ufuk karanlık.”

'Yaz gelince salgın bitmeyecek'

'Yaz gelince salgın bitmeyecek'

Hava sıcaklığı arttıkça virüsün kendi kendine yok olacağı algısının ise yanlış olduğunu söyleyen Ceyhan, 'Bu salgının bitmesinin hava sıcaklığı ile ilgisi olmayacak. Ya şansınıza virüs bir mutasyona uğrayacak, bulaşma özelliğini kaybedecek ya da siz işi şansa bırakmayacak tüm önlemlerinizi alacaksınız' dedi.

"İtalya’dan daha kötü duruma gelecek ülkeler var"

"İtalya’dan daha kötü duruma gelecek ülkeler var"

İtalya’dan, İspanya’dan daha kötü duruma gelecek ülkeler olduğunu söyleyen Ceyhan, 'Türkiye o ülkelerden biri olur mu?' sorusunu şu yanıtı verdi:

“Bu, tamamen insanların alınan önlemlere ne kadar uyacağına bağlı. İtalya ve İspanya hiç önlem almamış ülkeler değil ama bakın insanlar kurallara uymadı ve ne oldu? İpin ucunu kaçırdığınız zaman nereye gideceği belli olmaz. Sonra alınacak önlemler de pek işe yaramaz. Hep şunu düşünmek lazım. 1 gün sonra bu salgını kontrol etmek bugünden sonra daha zor olacak. Öbür gün yarından daha zor olacak. Vaka sayısı arttıkça iş zorlaşıyor. 2 bin kişiyi toplumdan izole etmek başka 10 bin kişiyi başka.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
289
105
30
26
13
8
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
moondark

İşe gidenleri kastetmiyorsunuz da onlar insanüstü varlık mı bulaşmayacak??

Jey

Çalışan insanlar virüsü kaparsa ekonomik olarak etkilenmeyeceğini düşünen aptallar tarafından yonetiliyoruz.

Mr Logical

"Şansımıza" virüs mutasyon geçiriyormuş zaten. İzlanda'da koronavirüs'ün 40 farklı mutasyonu tespit edilmiş. Bir bilimadamı eğer bu virüs hava yoluyla bulaşa... Devamını Gör