Görüş Bildir
Haberler
Prof. Daron Acemoğlu'ndan 'Ekonomik Kriz' Yorumu: 'Diktatörlükler Hiçbir Zaman Kendi Başlarına Gitmiyorlar'

Prof. Daron Acemoğlu'ndan 'Ekonomik Kriz' Yorumu: 'Diktatörlükler Hiçbir Zaman Kendi Başlarına Gitmiyorlar'

Batuhan
19.10.2021 - 12:55

Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden Prof. Dr. Daron Acemoğlu, diktatörlüklerin hiçbir zaman kendi başlarına gitmediğini vurgulayarak 'Ekonomik krizler çoğu zaman demokrasiye yol açıyorlar' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında bir konuşma yaptı. 

Demokrasinin önemine dikkat çeken Acemoğlu, bir grafik yansıtarak 'Hiçbir filtreden geçirmeden direkt 1950’den beri kişi dünyadaki tüm ülkelerin kişi başına gelen gayrisafi milli hasılasını gösteriyorum' bilgisini verdi.

"Ekonomik krizler çoğu zaman demokrasiye yol açıyorlar"

"Ekonomik krizler çoğu zaman demokrasiye yol açıyorlar"

Demokrasilerin ülkelerin ekonomik anlamda büyümesine çok pozitif bir etkide bulunduğunu belirten Acemoğlu, şunları kaydetti:

'Diktatörlükler hiçbir zaman kendi başlarına gitmiyorlar. Ekonomik krizler içinde… Ekonomik krizler çoğu zaman demokrasiye yol açıyorlar. Ve buna rağmen, bu zorluklara rağmen demokrasiler bu katkılarda bulunuyorlar.'

"2000’lerde kaliteli büyüme zamanlarda eşitsizlik de düşüyor"

"2000’lerde kaliteli büyüme zamanlarda eşitsizlik de düşüyor"

Acemoğlu, kaliteli büyümenin önemine de dikkati çekti. '2000’lerde kaliteli büyüme zamanlarda eşitsizlik de düşüyor; ama kaliteli büyümenin, kurumsallaşmanın geri gittiği zamanda eşitsizliğin yine arttığını görüyoruz' ifadesini kullanan Acemoğlu, eşitsizliğin sadece Avrupa ve ABD'nin değil, Türkiye'nin de problemi olduğunu söyledi.

Türkiye'deki eşitsizlik probleminin niteliğinin çok daha farklı olduğunu vurgulayan Acemoğlu, 'Biz teknolojideki ilerlemeyi o kadar hızlı yapmamamıza rağmen, sistemin iyi oturmadığı rantlardan dolayı eşitsizliğin hızlandığı bir dönemden geçiyoruz. Bunların hepsinin de altında kurumların kötüleşmesinin bir rolü var' diye konuştu. Acemoğlu, şunları dile getirdi:

'Hangi kurumsal indekse bakarsanız, Türkiye’de son 15 sene içinde birçok gerileme var. Özellikle 5-6 sene içinde Türkiye en çok kurumsal kötüleşmeyi geçiren ülke, Mali’den sonra. Bunların içinde özellikle medya özgürlüğü ve ifade özgürlüğü var.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
117
48
15
5
4
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Tülgen Özen

biraz ekonomiyle ilgilenen, bunun okulunu okumuş aklı başında olan herkesin bildiği birşey bu. kıçı kırık bi okulun iibfsinde okudum bu kadarını ikinci sınıf... Devamını Gör

Hazreti Deist

Daron Acemoğlu'nun ''Ulusların Düşüşü'' kitabı mutlaka ama mutlaka okunmalı.Türkiye'de bu bilince ihtiyaç var...

nukkummatti

bu adam bu kapasite ile gider de babacan'ın partisinde iş yaparsa var ya... neyse söylemeyim gerisi. son benzin zammından sonra hakaret davasına para kalmadı.