Plajda Bira İçen Kadınlara Para Cezası Kesilmişti: Mahkemeden İptal Kararı Geldi

 > -

Geçtiğimiz yıl Eylül'de, Zonguldak'ta belediyenin işlettiği Kapuz Plajı'nda bira içtikleri için polis tarafından 109'ar lira ceza kesilen iki kadın doktor konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme kadınların itirazını yerinde buldu ve cezayı iptal etti.

Geçen yıl 12 Eylül’de Zonguldak Belediyesi’nin işlettiği Kapuz Plajı’nda meydana gelen olayda, doktor Ş.Ç. (32) ve meslektaşı olan arkadaşı Kapuz Plajı’nda kitap okuyup güneşlendikleri sırada yanlarında getirdikleri biraları çıkardı. Doktorların yanına giden plaj görevlileri sahilde içki içmenin yasak olduğunu söyleyerek, kadınları uyardı. 

Doktorlar, plajın kamu malı olduğunu ve kimseye rahatsızlık vermeden içki içmenin yasaklanmasının kanuna aykırı olduğunu iddia etti. Doktorlar, ikna edilemeyince plaja polis çağrıldı. Doktorlar, plaj görevlilerin şikayeti üzerine karakola götürüldü. Ş.Ç. ve arkadaşı, Kabahatler Kanunu’nun ’Çevreye rahatsızlık verme’ maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle 109’ar lira idari para cezası uygulanarak serbest bırakıldı.

Zonguldak'ta Bir Plaj: Polis Bira İçen İki Kadını Gözaltına Alıp Para Cezası Kesti - onedio.com
Zonguldak'ta Bir Plaj: Polis Bira İçen İki Kadını Gözaltına Alıp Para Cezası Kesti - onedio.com

Mahkeme Kabahatler Kanunu'nun 'çevreyi rahatsız edenlere uygulanacağını' belirterek cezayı iptal etti

İki doktor cezanın iptali için Zonguldak Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, uygulanan para cezasının yerinde olmadığı kanaatine vararak cezanın iptaline karar verdi. Kararda, Kabahatler Kanunu’nun 37’nci maddesine göre işlem yapıldığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Bu madde kapsamında idari yaptırım kararı mal veya hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden kişiler hakkında uygulanacağı, muteriz hakkında böyle bir tespit yapılmadığı, dosya kapsamındaki belgelerden de muterizin böyle bir eyleminin olmadığının anlaşıldığı, uygulanan idari para cezasının yerinde olmadığı kanaatine varılmış, itirazın kabulüne karar verilerek Zonguldak Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü Karaelmas Polis Merkezi Amirliği’nin 12 Eylül 2017 tarih 210 kabahat numaralı 109 TL tutarlı idari para cezası hukuka uygun olmadığından 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 28/8-b maddesi gereğince başvurunun kabulü ile idari yaptırım kararının kaldırılmasına karar verildi."

"Bu olay yaşam tarzına yapılan diğer alanlardaki müdahaleler ile birlikte düşünülmeli"

Lale Tetik

Zonguldak Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Lale Tetik, konuyla ilgili yaptığı açıklama yaptı. İki kadının kişi hürriyetine saldırı ve yaşam tarzına müdahale yaşadığını belirten Tetik, hukuk mücadelesinin kazanılmasının sevincini yaşadığını ifade etti. 

Yasal dayanağı olmayan cezanın kaldırıldığını belirten Tetik, "Aile plajı gerekçesiyle uygulanmaya çalışılan ahlakçı ve eril yasaklamalara karşı verilecek hukuk mücadelesi önemlidir. Bu vesile ile Zonguldak’ta ve bu ülkede yaşayan kadınlar olarak mücadelemizi sürdüreceğimizi yineliyoruz. Bu olay yaşam tarzına yapılan diğer alanlardaki müdahaleler ile birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Son gelinen noktada konuyla ilgili hatalı tutumu bulunan görevlilerin ve onları koruyan sorumluların basına yaptıkları açıklamaların yaşanan mağduriyeti daha da arttıran değil, onaran ve çözümleyen noktalarda durması gerektiğini düşünüyor ve umuyoruz." dedi. Tetik ayrıca "Görevini kötüye kullanan sorumlular hakkında gereken yaptırımların uygulanmasını talep ediyoruz" diye ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir