Görüş Bildir

Pınar Gültekin Cinayeti Davasında 7'nci Duruşma: Telefona Erişilemedi, ABD'den Tekrar Bilgi İstenecek

Anasayfa > Gündem

Muğla'da vahşice öldürülen Pınar Gültekin'in cinayet zanlısı Cemal Metin Avcı'nın yargılandığı davada bugün 7'nci duruşma görüldü. 

Mahkeme başkanı, Pınar Gültekin'in telefonundaki şifreli verilere erişilemediğini duyururken, Gültekin ailesinin avukatı bu verilere ihtiyaç olmadığını belirterek 'Çünkü bu Pınar'ın özel hayatının kamuya açılmaya çalışıldığı anlamına geliyor' dedi. Katil zanlısı ise 'Apple'ın yazısının beklenmesini talep ediyorum. Özel hayatla ilgisi yok. Kendi ailesi ve ev arkadaşları da beni tehdit ettiğini biliyordu' dedi.

Mahkeme, Gültekin'in telefon şifresi için ABD'ye tekrar müzekkere yazılmasına hükmederken duruşmayı erteledi.

Davanın 7'nci duruşmasına tutuklu sanık Cemal Metin Avcı ve tutuksuz sanık Mertcan Avcı (Cemal Metin Avcı'nın kardeşi), Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz sanıklar Şükrü Gökhan Orhan (ortağı), Selim Avcı (babası) ve Eda Karagül (eski eşi) ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. 

Rahatsızlığı bulunan Ayten Avcı (annesi) ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada ilk olarak Avcı ailesinin bağ evine gitmeden önce ofisine gittikleri ve bağ evinde de Selim Avcı ve Eda Karagün ile 5-6 dakika boyunca telefonda konuştuğu öne sürülen avukat D.U.'ya tanık olarak söz verildi.

Cemal Metin Avcı'nın eski avukatı olan D.U., sır saklama yükümlülüğü sebebiyle tanıklık yapmak istemediğini söyledi. 

Gültekin ailesinin avukatları, D.U.'nun tanıklıktan çekilmesine itiraz etti. Mahkeme heyeti, itirazı reddetti.

Pınar'ın verilerine erişilemedi

Pınar'ın verilerine erişilemedi

Mahkeme başkanı, Pınar Gültekin'in cep telefonuna ait şifresinin istenmesi için yazılan müzekkereye ABD'den gelen cevabının tercüme ettirildiğini, verilerin ilk olarak Muğla Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü ardından da Ankara Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü Daire Başkanlığı'na gönderildiğini, Ankara Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü Daire Başkanlığı tarafından şifreli dosyalara yönelik çözümleme çalışmaları yapıldığı ancak sonuç elde edilemediğini okudu.

Mahkeme başkanı, sanık Mertcan Avcı'ya olayı öğrendikten sonra neden ailesiyle paylaşmadığını sordu. 

Bunun üzerine Avcı, “Kimseye söyleyemedim. Çok korktum. Herkese söylemek isteyince de jandarmaya gittim ve her şeyi anlattım. Onları da zan altında bırakmak istemedim. Ailemin psikolojik durumu çok bozuktu. Daha da bozmak istemedim' diye yanıt verdi.

Mahkeme başkanı, daha sonra Eda Karagün'ün ifadeleri doğrultusunda Cemal Metin Avcı'ya olaydan 2 gün sonra neden bağ evine gittiği sorusunu yöneltti. 

Avcı, bu soru üzerine ise psikolojinin yerinde olmadığını ve tam olarak hatırlamadığını söyledi.

"Pınar'ın özel hayatı kamuya açılmaya çalışılıyor"

"Pınar'ın özel hayatı kamuya açılmaya çalışılıyor"

Duruşmada söz verilen Gültekin ailesinin avukatı Yiğit Gökçehan Koçoğlu, dosyada bulunan evrakın yeterli olduğunu savundu.

Koçoğlu, “Ne biz ne de Muğla Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü ile Ankara Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü Daire Başkanlığı telefonu açamadı. 11,5 ay bir evrak bekledik. Sanığın haksız tahrikten yararlanmak istemesi sebebiyle 11,5 ay bekledik. Bir daha ABD'ye müzekkere yazılmasını istemiyoruz. Çünkü bu Pınar'ın özel hayatının kamuya açılmaya çalışıldığı anlamına geliyor. Bu yargılama nereye kadar gidecek? Gelen evraklar yeterlidir' dedi. 

Avukat Koçoğlu, mütalaa talebinde bulundu. 

Sanıkların avukatları ise dosyadaki eksikliklerin giderilmesi talebinde bulundu.

"Özel hayatla ilgisi yok, beni tehdit ediyordu"

"Özel hayatla ilgisi yok, beni tehdit ediyordu"

Duruşmada söz olan sanık Cemal Metin Avcı'Apple'ın yazısının beklenmesini talep ediyorum. Özel hayatla ilgisi yok. Kendi ailesi ve ev arkadaşları da beni tehdit ettiğini biliyordu. Yalan söylemeye ihtiyacım yok, her şey ortada. Tüm ailem gereksiz yere suçlanıyor. Bir suç işledim ve pişmanım. Çok büyük şeyler yaşadım. Yoğun tehdit altındaydım. Kendimi iyi hissetmiyorum' ifadelerini kullandı. Duruşmaya ara verildi.

Aradan sonra mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı. 

Heyet, Cemal Metin Avcı'nın tutukluluk halinin devamına, diğer sanıkların ise tutuklanma taleplerinin reddine karar verdi. 

Yeniden ABD'den bilgi istenecek

Heyet, Gültekin'in kesin ölüm sebebinin belirlenmesine yönelik adli tıp kurumundan istenen raporun cevabının beklenmesine ve Gültekin'in telefonuna erişim için ABD'den yeniden şifre istenmesi sebebiyle Adalet Bakanlığı'na yazı yazılmasına karar verip duruşmayı erteledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
41
11
6
5
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?