Görüş Bildir
Haberler
Pekünlü Cezaevine Girmeden Son Dersini Verdi

Pekünlü Cezaevine Girmeden Son Dersini Verdi

adem kara
27.11.2014 - 12:44
İçeriğin Devamı Aşağıda

Başörtülü öğrencisi F.N.G.’nin fotoğrafını çekip derse almayarak eğitim hakkını engellediği gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çaptırılan Prof. Dr. Rennan Pekünlü, bugün cezaevine girecek. Prof. Dr. Pekünlü hapse girmeden önce de bu sabah 'Evren ve Evrim' konulu son dersini verdi. 

Başörtüsü nedeniyle hapis cezası alan ilk kişi Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri eski öğretim üyesi Pekünlü, bugün Foça Açık Cezaevi’ne girmeden önce son dersini verdi. Dava sürecinde YÖK’ün başlattığı soruşturma sonucunda görevden alınan Pekünlü, 'Evren ve Evrim' konulu son dersini İzmir Bornova Büyük Park içinde yer alan Evlendirme Dairesi’nde bu sabah verdi. Prof. Dr. Pekünlü öğleden sonra teslim olacak.

'Bu son dersimiz değil'

Prof. Dr. Pekünlü'nün dersi için solan hınca hınç doldu. “Rennan Hoca yalnız değildir” ve “AKP diktatörlüğü yıkılacaktır” sloganları eşliğinde kürsüye çıkan Pekünlü, “Bu son dersimiz değil, daha yapacak çok işimiz var” dedi. Pekünlü salonda duygusal anlar da yaşadı ve göz yaşlarına boğuldu.

'Devamsızlıkları yok'

CNN Türk’te yayınlanan Mirgün Cabas’ın sunduğu Her Şey programına da bağlanan Pekünlü, “Şimdi bugün itibarıyla üniversitelere başörtüsü ile girmek serbest. O günkü koşullar değişti. Bu koşullarda nasıl davranırdınız?” sorusuna “Anayasa Mahkemesi’nin, AİHM’in kararları hâlâ geçerli. Bugün türbanlı öğrenciler üniversilere girebiliyorlarsa bu tamamen fiili bir durumdur. Yasaya aykırı davranıyorlar” yanıtını verdi.

'Gökbilimciler, çevresini aydınlatabilmek için kendisini tüketir'

Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine göre, Pekünlü yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada: “Engizisyon önünde diz çöküp pişmanlığa davet edilen Galileo’dur. Yazgısı yanmak üzerine çizilmiş olan gökbilimciler, bir anlamda üzerinde çalıştıkları cisimlerin yazgısına öykünürler. Ancak bu, bilinçli, kendini tüketici bir öykünmedir. Çevresini aydınlatabilmek için kendisini tüketmesi gerektiğini üzerinde çalıştığı yıldızdan ve kendisine örnek olan ozanından, Nazım Hikmet’ten öğrenmiştir: Ben yanmasam/ Sen yanmasan/ Biz yanmasak/ Nasıl çıkar/ Karanlıklar aydınlığa” dedi.

Görülmeye devam edilen 2 davada 12 yıl hapsi isteniyor

Prof. Pekünlü, İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nce, başörtülü öğrencisini Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarını hatırlatarak derslere almadığı gerekçesiyle ‘Eğitim öğretimi engelleme’ suçundan 2012’de 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Yargıtay’ca onaylanan Pekünlü için benzer iki dava daha görülürken, bu davalar kapsamında da 12 yıl hapsi isteniyor.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0