Parçaları 3 Boyutlu Yazıcıyla Üretildi: Denizli'de Lise Öğrencileri İnsansı Robot Yaptı

 > 
263PAYLAŞIM

Denizli'de bir lise öğretmeni, iki öğrencisiyle birlikte uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen 'Ark' isimli bir robot yaptı.

Bir yıllık çalışmanın ürünü

Denizli'nin Serinhisar ilçesindeki bir lisede Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Emrah Bozkurt, iki öğrencisi ile birlikte insansı robot üretti. 

Bir yıllık çalışma sonucunda ortaya çıkan robota 'Ark' ismi verildi. Bozkurt, geçtiğimiz yıl yaptıkları biyonik elin ardından öğrencileri Ramazan Çetindağ ve Sinan Kaksal ile birlikte bu projeyi geliştirdi.

Oturup kalkabilen ve yürüyebilen robot aynı zamanda selamlama da yapabiliyor

Yazılım ve tasarımı tamamen kendilerine ait olan robot, okuldaki üç boyutlu yazıcının parçalarından üretildi. 

Robot Ark oturma kalkma, yürüme ve selamlama hareketlerini uzaktan kumanda komutları ile yapabiliyor.

Ark, 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması'nda da yerini aldı

İnsansı robot Ark, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl Samsun'da düzenlenecek olan 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması'nda da yerini aldı.

'Ar-Ge çalışmasının ilk aşamasını tamamladık'

Piyasadaki robotların genellikle hazır tasarımlarla üretildiğini görüp, yazılım ve tasarımı tamamen kendilerine ait bir robot geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden öğretmen Emrah Bozkurt, "Toplamda 4 aşama olacak. Öğrencilerimle birlikte derslerden kalan vakitlerde robotun üzerinde çalıştık. Farklı tasarımlar yaparak robotumuzu insan gibi ayağa kaldırdık." dedi.

Robotta 18 motor ve eklem bulunduğunu belirten Bozkurt, "Bunlardan 5'er tanesi sağ ve sol bacakta, 3'er tanesi kollarda, 1 bel ve 1 tane de boynunda motor var. Ağırlığı 4 kilo ve 55 santimetre uzunluğuna sahip." dedi.

Bozkurt, sonraki aşamada motorun devrilmemesi için bir denge mekanizması ekleneceğini ve sesli kontrol sisteminin geliştirileceğini ifade etti.

Öğrencilerden Çetindağ: 'Boş zamanları internet başında geçirmek yerine robotik kodlama eğitimi almaya başladık'

Öğrencilerden Çetindağ, boş zamanlarında internet başında geçirmek yerine okulda robotik kodlama eğitimi almaya başladığını anlatarak, geçen sene arkadaşlarının yaptığı biyonik el projesinden çok etkilendiğini ve daha sonra öğretmeniyle birlikte robot çalışmasını tamamladıklarını belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir