Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Panik Atak Hastalarının Ağzından, Nöbet Sırasında Ortaya Çıkan 10 Fiziksel Durum

 > 
5.6bPAYLAŞIM

Kaygı yaşayan ve panik bozukluğu olan milyonlarca insan arasında, panik nöbetleri belki de en sık gözlemlenen durum. Panik atak, her bireyde farklı bir şekilde ortaya çıkıyor ve her bireyin bu rahatsızlıkla mücadelesi çok farklı şekilde oluyor. Bu nedenle, panik atak rahatsızlığı için dünya çapında kabul görmüş tek bir tedavi süreci/yöntemi bulunmamaktadır.

Boston Üniversitesi'de çalışmalarına devam eden klinik psikolog Todd Farchione: "Eğer bir birey panik nöbetlerine tutuluyorsa, bu rahatsızlık, o birey için elden ayaktan düşürücü ve oldukça zayıflatıcı bir hal alabiliyor." Panik nöbetlerinin belki de en kötü tarafı, tahmin edilemez oluşları. Bu ataklar herhangi bir anda gerçekleşebiliyor, birey uykudayken dahi. Ortalama olarak bir panik nöbeti 10 dakika sürüyor, fakat birey üzerindeki etkileri çok daha uzun bir süreye yayılıyor. 

Panik nöbetleriyle başı dertte olan insanların durumunu anlamak için, bu rahatsızlığa sahip olan insanların deneyimlerini paylaştığı bir Facebook ve Twitter platformu oluşturuldu. Bu çalışmada, genel olarak panik nöbetlerinin 'fiziksel' etkileri ve hastada tarattığı 'hissiyat' göz önünde tutuldu. İçeriğimizde, hastaların paylaştığı deneyimlerden 10 tanesini -kendi sözleriyle ifade edildiği şekilde- bir araya getirdik ve fiziksel olarak gözlemlenen durumları illüstrasyonlar ile anlaşılabilir hale getirmeye çalıştık.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2014/10/21...

1. "Benim yaşadığım deneyim oldukça sertti. Ayağa kalkamam, asla konuşamam gibi hissediyordum. Vücudumun her yerinde tarif edilemez bir acı vardı. Sanki bir şey beni sıkıyordu. Nefes almakta zorlanıyordum ve havayı içime çekmeye çalışıyordum. Ama böyle yapınca, kusmak kaçınılmaz oluyordu."

2. "En kötü ataklarda, sanki bir şey beni zemine fırlatıyordu ve bedensel olarak herhangi bir fonksiyon göstermem imkansızdı. Bir terörist saldırısı olmuş veya dinozorlar sizi kovalıyormuş gibi düşünün. Hayatınızı kurtarmak için kaçmak zorundasınız, ama kaçamıyorsunuz."

3. "Bedenime her taraftan bir şey batıyordu ve ben sersemlemiş gibi hissediyordum. Sanki damarlarımdan buzlar geçiyordu. Bedenimi oracıkta bırakıp uzaklara koşmak istedim ama tabii ki de yapamadım bunu. Nefes alıp verişim zorlaştı, kalp atışım hızlandı ve tamamen paniğe kapıldım."

4. "Sanki etrafımdaki tüm duvarlar üzerime geliyordu ve görüşüm zayıflıyordu. Bence bu hali en güzel tanımlayan şey 'tünel görüşü.' Bir tünelde ilerlediğinizi ve tünelin gitgide daraldığını hayal edin."

5. "Benim deneyimim 'havalanma' hissi uyandırıyordu. Fakat sizi zeminden gökyüzüne kaldıran şey, panik nöbeti sırasında sizin korkunuz oluyor. Bu korkuya asla 'git buradan' diyemiyorsunuz. 10 dakika boyunca bu korku ile yaşamak durumundasınız."

6. "Benim nöbetim sanki içinde bulunduğum bina yanıyor ve ben kaçamıyorum hissi uyandırıyordu. Nefesim tamamen kesilmişti, bir şeyler beni kovalıyor diye düşünüyordum. Acil bir şeyler olduğunu biliyorsunuz ama yapabileceğiniz hiçbir şey yok."

7. "Boğazım tıkanıyordu, yeterince oksijen alamadığım için kollarımı kontrol edemiyormuşum gibi geliyordu. Bu durum beni daha da korkutucu bir panik haline sürüklüyordu."

8. "Benim hissettiğim tek bir şey vardı: Kaçmam gerekiyordu, koşmalı ve çok uzaklara gitmeliydim, aksi halde ölecektim."

9. "Atak kademeli olarak gelmiyor. 1 saniye geçiyor ve panik halindesiniz. Etrafınızdaki her şey size bakıyor, sizi hissediyor, etrafınızdaki havayı sizden çalıyor ve altınızdaki zemini çekerek sizi düşürmeye çalışıyor."

10. "Sanki bir çeşit felç haline girdiğimi hissetmiştim. Yüzüme iğneler ve raptiyeler batırılmıştı ve ben yüz hatlarımı kontrol edemiyordum. Bu durum beni daha da panik durumuna sürüklüyordu ve ne yapacağımı bilemeden korkuyordum."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emirhan-gsm

Atak anında kalbim yerinden fırlayacakmış gibi oluyordu...O an hemen oracıkta öleceğim ve kurtulmam imkansız gibi hissediyordum yaklaşık 20 yıldır arada bir gelir...son olarak korona virüs sebebiyle atak yaşadım şiddetli gribin etkisiyle ölüyorum sandım halbuki 5/6 yıldır olmuyordu..AMA PANİĞİ KONTROL ETMEYİ YILLAR ÖNCE ÖĞRENDİM ATAK BAŞLADIĞINDA 30 SANİYE KADAR KALP ATIŞIM AŞIRI YÜKSELİR VE HEMEN BU OLAYIN ZİHNİMİN YARATTIĞI GERÇEK OLMAYAN BİR KURUNTU VESVESE OLDUĞUNU DÜŞÜNMEYE BAŞLARIM KALP ATIŞLARIM YAVAŞLAR ELİMİ YÜZÜMÜ YIKARIM HEMEN SAKİNLEŞİRİM...UNUTMAYIN ATAK BAŞLADIĞINDA ASLA SİZE BİR ZARAR GELMEYECEĞİNE DEĞİL ÖLMEK SAÇINIZIN BİR TELİ DAHİ DÖKÜLMEYECEĞİNE EMİN OLABİLİRSİNİZ VE BUNU PANİK ANINDA KENDİNİZE TELKİN EDERSENİZ ATAĞIN HEMEN BİTTİĞİNİ FARK EDECEKSİNİZ.

depresifon

hiç bir boku olmayan insanların,ay bende de panik atak var dediğinde ağzının ortasına fırıncı küreğiyle vurasım geliyor..çünkü gerçekten panik atağı olsan insanlardan bunu çok zor duyarsınız.kendilerine bile bunu söyleyemezler.kriz anında bile tansiyonum düştü heralde dersiniz.ağzınıza sıçılır ama söyleyemezsiniz.

eylul-gomez

çok kötü bişey be kaç defa yaşadım

srpl-klkn

atak anında öleceğinizi ya da sevdiklerinizin başına çok kötü birşey geldiğini düşünürsunuz.. Nefes almak zorlaşır, gögüs kafesi daralır ve baş dönmesi ile mide bulantısı bunlara eşlik eder..Önceleri kalp rahatsızlığım var zannetmiştim.. sonradan panik atak teşhisi konuldu..Kimsenin başına gelmesin. Bildiğim birşey var ki panik atak anında intihar etme riski çok yüksek, onun için ilaçlar düzenli kullanılmalı ve atak anında mümkünse güvendiğiniz birinin yanında olun... Sürekli ve kalıcı bir tedavisi olduğunu düşünmüyorum, en azından ben karşlaşmadım..

nailcan

Benim yorumlarimi oku dostum, kurtulursun sende eminim. Suan neredeyse eskisi kadar iyi hissediyorum kendimi. 1 senedir hic panik atak gecirmiyorum ve hayatimdan cikmis durumda. Aklimin ucuna bile gelmiyor. Buarda aynen bende kalp rahatsizligim var sanmistim cok carpinti yapiyordu bende. Psikolojik hastalik fizyolozik olarak etkiliyordu yani. Tedaviden sonra o da gecti. Umarim en yakin zamanda iyilesir ve eski hayatina geri donersin.

depresifon

panik atakta intihar etme riski yüksek mi?? ne alaka ya insanları bu şekilde yanıltıyorsunuz.sadece panik atak yaşayanlar aksine ölümden çok korkarlar.asla intihar düşüncesine sahip değillerdir.panik atak ile birlikte ağır bir depresyon eşlik ediyorsa olur ancak o.öyle insanlar var ki ölecek korkusuyla hastanenin hemen yanında kendilerine ev tutup oturuyor.bildiğin şey yanlış yani şekerim.20 senedir panik atağım bir kere bile intihar düşüncesi geçmedi aklımdan.

umut-elena-arikan

ben doğru nefes almayı yani diyaframı kullanmayı öğrenerek atlattım.. 6-7 ay ilaç(paxil) kullandım... spor yaptım..Bunun yanında dine sarılmaya, Allah'a sığınmaya çalıştım.. 21 kere Nas suresini okurdum ve rahatlardım. Çok Şükür 5-6 senedir hiç bişey yok.. herkese tavsiyem: psikiyatriye ve psikologa aynı anda gitmeleri.. devamında bol bol spor yapıp Allah'a sığınıp dua ve ibadet etmeleri; teknolojiden uzaklaşıp doğayla iç içe olmalarıdır.. bağ bahçe, tarla-sera işleri çok işe yarar.. Allah şifa versin!

Görüş Bildir