Görüş Bildir
Haberler
Pandeminin Ayırdığı Çift Tam 1 Yıl Sonra Kavuşabildi! Bakanlıklar Devreye Girdi...

Pandeminin Ayırdığı Çift Tam 1 Yıl Sonra Kavuşabildi! Bakanlıklar Devreye Girdi...

Müge Kakşi
27.05.2021 - 19:48

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alarak bir çok alanda planların ertelenmesine neden oldu. Bu ertelenmelerden en çok etkilenenlerden biri de evlilik aşamasında olan çiftler olurken ortaya trajik olaylar da çıktı. Bu olaylardan biri de Rize'li Resul Çakır'ın başına geldi. Çakır'ın Azerbaycan'lı nişanlısı Gulyanak Yekayeva Türkiye'deki düğününe 5 gün kala pandemi dolayısıyla sınır kapılarının kapatılması nedeniyle ülkesinde kaldı. Ailenin başvurusu üzerine Türk ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlıkları'nın devreye girmesiyle 1 yıl sonra birbirlerine kavuşan çift, Rize'de erteledikleri nikahlarını kıyarak dünya evine girdi. İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tam 1 Yıl Ayrı Kaldılar

Tam 1 Yıl Ayrı Kaldılar

Rizeli Resul Çakır çay toplamak için ülkeye gelen Azerbaycanlı Gulyanak Yekayeva’ya aşık oldu. Evlilik kararı alan ikili için 12 Mart 2020’de Azerbaycan'ın Balaken kentinde nişan ve kına gecesi yapıldı.

Kına gecesinin ardından damat, annesi Gülhan, babası Hasan ve akrabaları Mustafa Çakır ile Türkiye'ye dönmek için yola çıktı. Ancak dünyayı saran corona virüsü salgını nedeniyle Azerbaycan-Gürcistan ve Gürcistan-Türkiye sınır kapıları tedbir amacıyla kapatılınca aile, geri dönemedi.

Rize’de, 25 Mart 2020’de yapılması planlanan düğünü de erteleyen aile, 2 ay boyunca Azerbaycan’da kiraladıkları evde kaldı. Azerbaycan'dan tahliye edilerek uçakla geçen yıl mayıs ayında Türkiye’ye getirilen aile Malatya'da 14 gün karantinada tutuldu.

Çakır ailesi karantina süresinin ardından memleketleri Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine döndü. Gulyana Yekayeva ise ülkesinde kaldı.

Bakanlıklar Devreye Girdi

Bakanlıklar Devreye Girdi

Pandemide sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle Yekayeva da Türkiye’ye gelemedi. Ailelerin başvurusu üzerine Türk ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlıkları devreye girdi, Yekayeva alınan izinle önceki gün Türkiye’ye geldi.

Resul Çakır ile Gulyanak Yekayeva’nın erteledikleri nikahı Rize’de kıyıldı. Çiftin nikah şahitliklerini Vali Kemal Çeber ile eşi Neslihan Çeber yaptı.

Türkiye’ye çay toplamak için geldiğinde Resul Çakır ile tanıştığını anlatan Gulyanak Yekayeva “Sonra aşık olduk ve evlenmeye karar verdik Azerbaycan’da kına gecesini yaptık, ertesi gün pandemi dolayısıyla sınırlar kapatıldı. Resul Türkiye’ye döndü ama ben Azerbaycan’da kalmıştım 1 yıl sonra nihayet işlemler halledildi nikahımızı kıydık ve birbirimize yeniden kavuştuk, çok mutluyuz” dedi.

"Sınırlar Kapanınca Her Şey Yarım Kaldı"

"Sınırlar Kapanınca Her Şey Yarım Kaldı"

Kına için Azerbaycan’a gittiklerini ve bir süre burada kaldıklarını anlatan Resul Çakır, “1 yıl önce nikahımızı yapmak için Azerbaycan’a gittik. Kına gecemizi yaptım ertesi gün pandemi dolayısıyla sınırlar kapanınca her şey yarım kaldı. Biz işlemleri yaptık 2 ay sonra Türkiye’ye geri geldik ama eşim gelemedi. Yetkililere durumu anlattık. Bize yardımcı oldular gerekli irtibatları sağladılar ve 1 yıl sonra eşim nihayet Türkiye’ye gelebildi, nikahımızı kıydık çok mutluyuz” diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın