Pakistan'da Köle ve Çocuk Olmak

7PAYLAŞIM

Pakistan'da Köle ve Çocuk Olmak

Pakistanda çocuklar boyundan büyük işlerde çalıştırılıyor. Kanun, yasanın olmadığı (uygulanamadığı) ülkelerde bu gibi insan haklarını ihlal üstüne ihlal eden görüntülere karşı dünyanın ses vermesi gerekiyor.

Pakistan’ın İslamabad şehrinde küçük yaştaki çocuklar ailelelerine destek olmak için tuğla ocağında çalışıyorlar. Uluslararası Çalışma Örgütü 2002 yılında çocuk işçiler konusunda farkındalık yaratmak için 12 Haziran’ı Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü olarak belirlemiş durumda.

250 Milyon Çocuk İşçi Var

ILO verilerine göre dünya genelinde 250 milyondan fazla çocuk çok kötü koşullarda çalıştırılıyor. Bu çocuk işçilerin yüzde 61′i Asya, 32′si Afrika ve yüzde 7′si Güney Amerika’da bulunuyor.

Dünyada en fazla çocuk işçi bulunan Hindistan’la Pakistan bu alanda başı çekiyor. Çocuklar çağdaş kölelik koşullarında evlerden, çiftliklerden, dikiş atölyelerinden taş ocaklarına ve madenlere kadar tehlikeli ve ağır işlerde çalıştırılıyor.

Küresel ekonomik krizin etkisiyle artan yoksulluğun bir sonucu olan çocuk işçiliği hızlı bir yükselişe geçmiş durumda. Eğitime ayrılan kaynaklar daralırkan kızlar başta olmak üzere çocuklar okula gitmek yerine çok düşük ücretle çalışıyorlar. Tahminlere göre, 75 milyon çocuk işçi 10 yaşın altında bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

Pakistan'da Köle ve Çocuk Olmak

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir