Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pakistan'da İki Erkek 'Şakasına' Evlendikleri İçin Hapse Atıldı

7PAYLAŞIM

Belki de gerçekten şakaydı, ama şu an şakanın sonucu olarak Pakistan'ın güneybatısındaki bir bölgede iki adam parmaklılar ardında. Sebep mi? Birbirleriyle evlendikleri için. Ya da en azından evleniyor gibi yaptıkları için. Üstelik ömürlerinin sonuna kadar da orada kalma ihtimalleri var.

Gelen ihbara göre, bahsi geçen iki erkek polis tarafından tutuklandı. Bu olay tutucu kesimin yaşadığı bir bölge olan Belucistan'da bir şok olarak tarihe geçmiş oldu. Pakistan medyasından gelen haberlere göre, polis ayrıca, düğün törenine şahitlik eden ve nikahı kıyanları da tutukladı. 

İki adam evliliğin ciddi olmadığını ve seromoniyi bir şaka üzerine gerçekleştirdiklerini dile getirdi. İtirafın üzerine tutuklama kararıyla ilgili geri adı atılmazken, gelen haberlere göre iki adamın tıbbi muayeneden geçilmesi istendi. Muayene sonucuna göre, polis, iki erkeğin birbiriyle birlikte olduğuna karar verdi.

Pakistan'da eşcinsellik halen, hem devlete hem de İslam'a karşı suç sayılmakta. 'Suçlular' Anayasanın, eşcinsellikten tam olarak bahsetmeyen ama 'doğa dışı suç' olarak görülen  377 numaralı maddesinden yargılanıyorlar.

Maddenin tanımı ise şöyle: “Her kim ki, kendi isteğiyle, doğaya karşı gelerek, kendi cinsiyle veya hayvanlarla bedensel ilişkiye girerse, ömür boyu hapis cezası ya da durumun değişkenliğine göre 2 ila 10 yıl, paraya çevrilmesi mümkün cezaya çarptırılır."

Ama bu tip suçların karara bağlandığı ise çok sık görülmemekte. Eşcinsellik Pakistan'da oldukça yaygın görülen bir durum. Hem şehirlerde, hem de 'tutucu' görülen bölgelerde.

Pakistan'ın en büyük kenti Karachi, eşcinsel erkeklerin cenneti olarak görülüyor.

2013'de BBC'de yer alan bir habere göre; Pakistan'ın en büyük kenti, Karachi, eşcinsel erkeklerin cenneti olarak görülüyor.

“Yer altı partileri, grup seks aktiviteleri, açık evlilikler Pakistan'ın görünen yüzünün altında yaşananlar arasında." BBC'ye göre, ülke, ne kadar tutucu ve sınır koyucu olsa da, eşcinsellik son derece yaygın halde yaşanmaya devam ediyor.

Pakistan'ın batısında yer alan ve olayın gerçekleştiği Belucistan gibi tutucu bölgelerde ise, eşcinsel hareket hala tabu olarak görülmekte.

Washington Post

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir