Pakistan'da Dün Düşen Uçaktan 2 Kişi Sağ Kurtuldu: Onlardan Biri Olan Genç Mühendis Yaşadığı Dehşeti Anlattı

 > 
84PAYLAŞIM

Dün Pakistan'ın Karaçi kentinde bir yerleşim bölgesine düşen uçakta iki kişi dışında tüm yolcu ve mürettebatın hayatını kaybettiği açıklandı. Kazadan kurtulanlar ise Muhammed Zubeir adlı genç bir mühendis ile Zafer Mesud adındaki bir banka müdürü oldu. Genç mühendis Zubeir kaza sonrasını "Her yeri ateş sardı, insanların çığlıkları duyuluyordu" diye anlattı. 

Dün Pakistan Uluslararası Havayolları'nın (PIA)  PK 8303 sefer sayılı Lahor-Karaçi uçuşunu yapan yolcu uçağı iniş sırasında yerleşim alanına düşmüştü.

Kaza, ülkede Kovid-19 salgını yüzünden durdurulan ticari uçuşların yeniden başlamasından birkaç gün sonra gerçekleşmişti.

Uçağın düştüğü an kameralara yansıdı 🎥

Ajansların aktardığına göre Pakistanlı yetkililer, dün 3 olarak açıklanan kurtulanlardan birinin yolcu değil mahalle sakini olduğunu belirtirken uçakta ölen sayısını ise 97 olarak duyurdu. 

Uçağın düştüğü yerleşim alanında 25 binanın  hasar gördüğü belirtilirken yaşanan can kaybı ve yaralanmalara yönelik ise henüz bir açıklama yapılmadı.

"Bana pilot uçağı düşürmek için boş bir alan arıyor gibi geldi"

Uçaktan sağ kurtulan mühendis Muhammed Zubeir bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, uçağın iniş denemesi sırasında piste vurduğunu söyleyerek, "Bana pilot uçağı düşürmek için boş bir alan arıyor gibi geldi. İlk denemeden 10-15 dakika sonra uçak düştü. Her yeri ateş sardı, insanların çığlıkları duyuluyordu. Birkaç metre ileride ışığı görünce kemerimi çözüp kendimi oraya attım. Çevredekiler beni ambulansa bindirerek hastaneye götürdü" dedi.

"İki motoru kaybettim"

Pakistan'ın Dunya News adlı televizyon kanalı pilot ile hava trafik kontrol merkezi arasında geçen konuşmanın kaydına ulaştıklarını bildirdi. 

Görüşmede pilotun "İki motoru kaybettim" dediği birkaç saniye sonra da acil durum çağrısı için "Mayday, mayday, mayday" dediği duyuluyor.

Uçak ile kaydedilen son iletişim bu oldu.

PIA Mühendislik ve Bakım Departmanının hazırladığı raporda, uçağın 21 Mart'ta son kontrollerinin yapıldığı açıklandı.

Uçağın bir gün önce Umman'ın başkenti Muskat'tan Pakistan'ın Lahor kentine geldiği belirtilen raporda, iniş takımları, motorlar ve genel uçuş sistemlerinde bir arıza görülmeyen uçağın 5 Kasım'a kadar uçuşlara uygun olduğu ifade edildi.

Görgü tanıklarının da kazayla ilgili ifadeleri ortaya çıktı. Yerel medyaya konuşan İcaz Masih, iki kere iniş deneyen uçağın ilk denemede piste sürttüğünü ifade etti.

İkinci deneme için tekrar havalanan uçağın motorunun alev aldığını söyleyen Şakil Ahmed de motorundan duman çıkar halde gördüğü uçağın önce bir baz istasyonuna çarptığını daha sonra evlerin arasına düştüğünü kaydetti.

Kaza sonrası enkaz görüntüleri objekftiflere böyle yansıdı

Pakistan'da gerçekleşen uçak kazaları

Pakistan'da 2010'da özel havayolu şirketi Airblue'ya ait bir uçağın başkent İslamabad yakınlarında düşmesi sonucu uçaktaki 152 kişi hayatını kaybetmişti. Bu, ülkenin tarihindeki en büyük uçak kazasıydı.

2012'de de Bhoja Air'a ait Boeing 737-200 tipi bir uçak, kötü hava nedeniyle Rawalpindi'de inişe geçtiği sırada düşmüş, uçaktaki 121 yolcu ve 6 mürettebat yaşamını yitirmişti.

2016'da da Pakistan Uluslararası Havayolları'nın bir uçağı, ülkenin kuzeyinden İslamabad'a doğru uçarken alev almış ve kaza sonucu 47 kişi hayatını kaybetmişti.

AA ve BBC Türkçe

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir