Özkök, Yıldırım Söyleşisine Açıklık Getirdi: 'Kısaltırken İstanbullu Vatandaşa Yeni Vergi Gibi Bir Anlam Çıkmış'

 > 
30PAYLAŞIM

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, dün Cumhur İttifakı'nın İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın açıklamalarını köşesine taşımış, yazıda Yıldırım'ın ağzından aktarılan 'İstanbul'dan daha çok vergi almamız gerekir' ifadeleri sosyal medyada gündem olmuştu. Dün kısa bir açıklama yapan Özkök bugünkü yazısında da 'Yıldırım’ın “İstanbul’dan toplanacak vergiyi büyütecek” bir politikayı kastettiği çok açıktı' dedi. 

Ertuğrul Özkök bugün konuyu tekrar köşesine taşıdı.

Özkök, yazısının ilgili bölümünde şu ifadeleri kullandı:

"Dünkü yazımda ‘cumhur ittifakı’ adayı Binali Yıldırım’ın İstanbul’dan alınacak vergilerle ilgili kısmında “İstanbul’dan daha fazla vergi almamız lazım” bölümü kısaltılırken sanki İstanbullu vatandaşa yeni vergi konacak gibi bir anlam çıkmış. Konuşmanın o bölümünün akışı içinde anlatılan şuydu:

“İstanbul’un milli gelirdeki payını 242 milyar dolardan 300 milyar dolara çıkarırken, Avrupa’nın 10’uncu büyük ekonomisi olacak. 500 binden fazla istihdam doğacak, ihracat 78 milyar dolardan 125 milyar dolara çıkacak. Şehirde taksiciden küçük esnafa herkesin geliri artacak. Şehir ekonomisi büyüdükçe gelirleri ve dolayısıyla İstanbul’da topladığımız verginin miktarı da artacak. Türkiye’de vergilerin yüzde 49’unu toplayan İstanbul, bu vergilerden yüzde 10 pay alıyor. İstanbul’un vergiden aldığı payının da artması lazım.”

Samimi olarak yazıyorum. Binali Yıldırım’ın “İstanbul’dan toplanacak vergiyi büyütecek” bir politikayı kastettiği çok açıktı. Nitekim ben de böyle anladım.

Yani muhalefetin bundan siyasi bir eleştiri malzemesi çıkarmaya çalışması bence doğru bir davranış değil."

Ne olmuştu?

Hürriyet'in yayınladığı röportajın vergi ile ilgili kısmı şu şekildeydi 👇

Söyleşi, Hürriyet'in kağıt baskısında da şöyle yer almıştı 👇

Söyleşide yer alan "İstanbul'dan daha çok vergi almamız gerekir" ifadeleri sosyal medyanın en çok konuşulanları arasında girdi. İlerleyen saatlerde bu ifadeler, gazetenin internet sitesinden kaldırdı.

Ve Yıldırım'ın iletişim ofisinden yapılan açıklamada 'Söyleşimiz farklı aktarıldı' denildi.

Binali Yıldırım'dan 'İstanbul'dan Daha Çok Vergi Almamız Gerekir' Sözlerine Açıklama: 'Söyleşimiz Farklı Aktarıldı' - onedio.com
Binali Yıldırım'dan 'İstanbul'dan Daha Çok Vergi Almamız Gerekir' Sözlerine Açıklama: 'Söyleşimiz Farklı Aktarıldı' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir