Görüş Bildir

Özel Yetkili Savcı Mueller Soruşturması: 'Trump-Rusya İşbirliğine Yönelik Kanıt Bulunamadı'

Haberler
> Özel Yetkili Savcı Mueller Soruşturması: 'Trump-Rusya İşbirliğine Yönelik Kanıt Bulunamadı'

ABD Adalet Bakanlığı özel danışmanı Robert Mueller, 2016 ABD başkanlık seçimlerine Rusya'nın muhtemel müdahalesi hakkında yürüttüğü soruşturmada, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim ekibinin Rusya ile işbirliği yaptığına yönelik kanıt bulamadı. Ancak soruşturmada Trump'ın başkanlık döneminin başından bu yana süregelen incelemeleri yıpratarak adaletin engellenmesi suçunu işleyip işlemediği sorusuna net bir yanıt vermedi. 

Mueller'in hazırladığı raporun özeti pazar günü ABD Adalet Bakanı tarafından açıklandı.

Mueller'in hazırladığı raporun özeti pazar günü ABD Adalet Bakanı tarafından açıklandı.

ABD Adalet Bakanı William Barr, Mueller'in soruşturma raporunun iki kısma ayrıldığına dikkati çekerek, bu kapsamda Rusya'nın internet ve siber saldırılarla ABD başkanlık seçimlerini etkileyip etkilemediğinin ve ABD Başkanı Donald Trump'ın kampanya ekibinden herhangi birinin bu konuda Rusya ile iş birliği yapıp yapmadığının araştırıldığını ifade etti.

Bakan Barr, mektubunda, 'Özel Yetkili Savcı Soruşturması'nda, Trump kampanyasının veya onunla ilişkili herhangi bir kişi veya yetkilinin 2016 başkanlık seçimlerini etkileme çabasında Rusya ile komplo veya iş birliği yaptığı tespit edilmemiştir.' ifadelerine yer verdi.

Diğer taraftan Rus hükümetinin ABD'de, özellikle de başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Hillary Clinton'un kampanyasıyla ilişkili kişilerin bilgisayarlarına izinsiz erişim sağlayarak bilgi elde ettiğinin belirlendiğini aktaran Barr, birçok Rusya vatandaşı ve Rus kuruluş hakkında bu konuda dava açıldığını ancak Trump ile ilişkili herhangi bir ABD vatandaşının bu konuda şüpheli olarak tespit edilmediğini belirtti.

Mueller'in ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya soruşturmasına yönelik yaptığı açıklama ve attığı adımların adaleti engelleme girişimi olup olmadığını da incelediğini ifade eden Barr, Mueller'in bu konuyu 'zor yasal konular' olarak değerlendirip herhangi bir karara varmadığını bildirdi.

Trump Twitter hesabından "Gizli anlaşma yok, adaleti engelleme yok. Tam ve kesin aklama. Amerika'yı büyütmeye devam" paylaşımında bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da konuyla yaptığı açıklamada, 'Özel Yetkili Savcı herhangi bir gizli anlaşma ve adaleti engelleme girişimi tespit edemedi. Adalet Bakanı Barr ve Bakan Yardımcısı Rod Rosentein de adaleti engelleme girişimi olmadığına karar verdiler. Adalet Bakanlığının bulguları ABD Başkanı'nı tam ve kesin olarak aklıyor.' ifadelerini kullandı.

Mueller, 22 ay önce Rusya'nın ABD seçimlerine olası müdahalesini araştırmak için görevlendirilmişti.

Mueller,  22 ay önce Rusya'nın ABD seçimlerine olası müdahalesini araştırmak için görevlendirilmişti.

Savcı Mueller, ABD Başkanı Donald Trump'ın kazandığı 2016 başkanlık seçimlerine Rusya'nın siber saldırılar yoluyla müdahale edip etmediğini araştırmış, yaklaşık 2 yıldır yürüttüğü soruşturma dosyasını dün Adalet Bakanı William Barr'a iletmişti.

Rusya soruşturması kapsamında Trump, 9 Mayıs 2017'de eski FBI Direktörü James Comey'in görevine son vermişti. ABD Adalet Bakanlığı da Rusya soruşturmasına özel yetkili savcı olarak 17 Mayıs 2017'de Robert Mueller'i atamıştı.

Mueller'in başlattığı soruşturmada, Trump'ın seçim kampanyasında görev almış bazı kişilerin Ruslarla ilişkileri odak noktası olmuştu.

Mueller'in başlattığı soruşturmada, Trump'ın seçim kampanyasında görev almış bazı kişilerin Ruslarla ilişkileri odak noktası olmuştu.

Rusya soruşturmasında eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in yanı sıra Trump'ın eski kampanya menajeri Paul Manafort ve yardımcısı Rick Gates ile kampanya dönemindeki dış politika danışmanlarından George Papadopoulos, savcı Mueller tarafından suçlanmıştı.

Reuters ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
UglyHotDude

Bu adama hem sağcılar hemde solcular ölümüne saldırdı. Buna rağmen kazandı. Ülkeyi de tam bir iş adamı gibi yönetiyor. Canımıza okumasa iyi lider aslında.

ben başa gelmesini istemiştim. diğerleri arkadan iş çevirip yüzüne gülen tipler. bu kaypaklık yapsada ne yapıyorsa açıktan yapıyor. baktın mı ülkesi için iyi... Devamını Gör

kseth

Olay Amerika seçimlerinden önce Guccifer diye rus bir hackerın H.clinton'un maillerini ve demokratların komite bilgilerini hacklemesi ile başladı. O zaman AK... Devamını Gör

Savcıdan açıklama: Valla çok araştırdık ama bizler halk olarak seçmişiz yani..İnanmak zor da olsa acı gerçek..