Görüş Bildir

Oxford Sözlüğü 2021 Yılının Kelimesini Açıkladı

Anasayfa > Gündem

Her yıl en popüler İngilizce kelimeleri belirleyen Oxford İngilizce sözlüğünü hazırlayan Oxford Languages, 2021 yılının popüler kelimesini belirledi.

İngilizce dilinin en önemli kurumlarından olan Oxford Languages, 2021’in kelimesini belirledi. Koronavirüs aşısı sebebiyle son dönemde hem sosyal medyada, halk arasında, yetkililerin açıklamalarında ve geleneksel medyada sıklıkla kullanılan aşı kelimesinin kısaltılması olan “vax” kelimesi 2021’in kelimesi olarak açıklandı.

Vax kelimesinin anlamı ne?

Vax kelimesinin anlamı ne?

Geçen yıl önceki dönemlere oranla iki kat artan aşı kelimesinin kısaltması olan ve 1980’lerde ortaya çıkan “vax” kavramının Eylül 2021’de önceki yıla göre 72 kat daha fazla kullanıldığı belirlendi. Oxford İngilizce Sözlüğü’nü de hazırlayan Oxford Languages’ın kıdemli editörü Fiona McPherson, “Bu kelime, kısa, vurucu ve dikkat çekici. Ayrıca çok verimli bir kelime, farklı kombinasyonlarla yeni kelimeler oluşturabiliyor” dedi.

Geçen yıllarda selfie ve post-truth (gerçek sonrası) gibi kavramları yılın kelimesi seçen kurum, “Vax kelimesi, diğerlerinden çok daha fazla İngilizce diline 2021 yılında kendini enjekte etmeyi başardı” açıklamasını yaptı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Deborah Crimson

aman bu Amerikalılar da her şeyi kısaltma meraklısı. Doktora Dak, lmuzine limo, aşıya vax bilmem ne billmem ne

feyk

2022'in kelimesi muhtemelen inflation olacak. pandemi sirasinda yapilan yardimlar ve bozulan ekonomiyi dengelemek icin piyasaya o kadar cok karsiliksiz para ... Devamını Gör

ortalık karışık

vax denince aklıma sadece saça sürülen şey geliyor