Görüş Bildir
Haberler
ÖSO Militanına TC Kimliğini Kim Verdi?

ÖSO Militanına TC Kimliğini Kim Verdi?

26.06.2014 - 11:16

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına Türkçe kimlik kartı düzenlendiği ve bu kartı gören polis ve jandarmanın kendilerine yardımcı olduğu, aylık 800 TL maaş aldıkları, yabancılardan istenen ikametgâh teskeresi olmadan Türkiye’de istedikleri gibi yaşayıp Suriye için militan topladıkları iddiası TBMM’ye taşındı.

Bu kart, taşıyana polis ve jandarma karşısında dokunulmazlık mı sağlıyor?

 

ÖSO için TC kimliği mi veriliyor?

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yönettiği soru önergesini TBMM’ye sundu. Umut Oran’ın İçişleri Bakanı’na yönelttiği sorular şöyle:

Muhammed Al Veso kimdir, Türkiye ilişkisi nedir?

  • Suriye vatandaşı Muhammed Al Veso’ya (1989 Mirze doğumlu, Ana adı: Hatice, Baba adı: Kemal) verilen ve üzerinde “Özgür Suriye Ordusu, Birinci Fetih Tümeni – Çalıştığı Yer: Ahfadi Ömer Muhtar Taburu” yazan Türkçe tanıtım/kimlik kartını kim düzenledi?

Bu kart polis karşısında dokunulmazlık mı sağlıyor?

  • Suriyeli Muhammed Al Veso’nun Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkisi nedir? Üzerinde taşıdığı bu Türkçe tanıtım kartının kolluk kuvveti nazarında bir geçerliliği var mıdır? Bu kartı taşıyanları polisin görmezden geldiği, dokunulmazlık sağladığı iddiaları doğru mudur?

Polise “dokunmayın” talimatını siz mi verdiniz?

  • ÖSO mensuplarının bu kimlik kartlarının geçerli olması, taşıyanlara yardımcı olunması için kolluk kuvvetine yazılı/sözlü talimatınız oldu mu? Siz böyle bir talimat vermediyseniz bu talimatı İçişleri Bakanlığı ve bağlı birimlerinden hangisi, kimlere hangi tarihte gönderdi? Bu talimatın birebir tam örneği, içeriği, dağıtım planı nedir?

Ayda 800 TL mi ödeniyor?

  • Suriyeli sığınmacılara hükümetin düzenli olarak aylık 800 TL ödeme yaptığı bilgisi doğru mudur? Doğruysa bu uygulamanın gerekçesi nedir?

Uygur’dan istenen teskere Suriyeliden neden istenmiyor?

  • Türkiye’de bulunan Orta Asya, Bulgaristan, Uygur Türkü kökenli yabancı vatandaşlara Türkiye’de yaşayabilmeleri için ikametgâh teskeresi istenirken ÖSO mensuplarına böyle bir uygulama yapılmadığı doğru mudur?

El Nusra ve IŞİD’e militan mı topluyorlar?

  • ÖSO mensuplarının yanı sıra El Nusra, El Kaide ve İŞID mensuplarının Suriye’deki iç savaşı cihat olarak göstererek özellikle İstanbul’da kendilerine militan topladıkları doğru mudur, bunu niçin önlemiyorsunuz?
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0