Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osmanlı'nın Yakışıklı ve Genç Subayı Mustafa Kemal ile Bulgar Generalin Kızı Dimitrina Kovaçeva'nın Aşkı

6.2bPAYLAŞIM

Nice savaşlar, nice zaferler barındırıyor hayatı ve biz bunların hepsini biliyoruz. Ancak bir yönünü daha bilmeliyiz: Aşkı. Hayatına birçok kadın giren, nice aşklarda adı geçen Atatürk'ün tarihe geçen en büyük aşklarından birisini sizin için derledik.

Kaynak: İpek Çalışlar, Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı

Atatürk’ün hayatında önemli yere sahip görevlerinden biri elbette Sofya Askeri Ataşeliği.

1913 yılında atandığı bu görev fikri gelişimine katkıda bulunmasının yanında, siyasi olarak da kendini göstermesi için büyük bir fırsattı.

Bu konudaki en güzel örneklerden birisini detaylı incelemek isterseniz hemen şöyle alalım. 👇

Sevgisiyle Büyüdüğü Vatanını, Sanatla Büyütmek İsteyen Lider: Mustafa Kemal Atatürk ve Carmen Operası - onedio.com
Sevgisiyle Büyüdüğü Vatanını, Sanatla Büyütmek İsteyen Lider: Mustafa Kemal Atatürk ve Carmen Operası - onedio.com

Ancak bir de bunun gönül bağı boyutu var… Kavuşulamayan sevgililer var… Dimitrina Kovaçeva var…

Dimitrina Kovaçeva, Bulgaristan’ın ünlü komutanlarından General Stilyan Kovaçev ile Ana Kovaçeva’nın kızıdır ve iyi düzeyde piyano çalıp, herkesi büyüleyen güzelliği ile bilinir.

Sık sık balolara ve hayırseverlerin düzenlediği gecelere katılan genç kadın ile Mustafa Kemal’in tanışması da bu vesile ile olur. Ortak arkadaşları Dima Açkov’un aracılığıyla katıldıkları gecede orkestra vals çalmaya başlayınca genç subay, Miti’yi dansa kaldırır.

Fotoğraf tamaaaamen temsili.

Bu danstan sonra ikili arasındaki ilişki ilerleme gösterir. Mustafa Kemal, Kovaçev ailesi ile yakınlaşır, evlerine gitmeye başlar. Aile dostları arasında bir bağ kurulur.

Bir süre sonra da evlenme teklifi eder. Aşkları karşılıklıdır.

Hatta aynı dönemde Sofya’da büyükelçi olarak görev yapan Fethi Bey de eski başbakan Petrov’un kızına aşık olur. İki Türk, paşalardan kızlarını isterler.

Yıllar sonra Mustafa Kemal, Fethi Okyar ve eşleri.

Ancak bu istekleri hüsranla sonuçlanır. Çünkü Fethi Bey ile Mustafa Kemal, Bolayır’da Bulgar generallere karşı savaşmış iki subaydı. Bu durumu kabul edemeyeceklerini ve açıklayamayacaklarını söyleyerek reddettiler.

Paşamızın sevdiği hanımefendi hemen en sağdaki.

Ancak ayrılıkları, aşklarına engel olamadı. Bulgar yazar Paruşev’in yazdıklarına göre Mustafa Kemal, Çanakkale’ye atandığını öğrenince birkaç günlüğüne Sofya’ya giderek Miti ile vedalaştı.

Miti’nin kardeşi olan Todor Kovaçev’in anlattıklarına göre de Miti, ölmeden bir gün önce ablasına “Dün gece rüyamda Kemal’i gördüm” dedi.

İki aşık hiçbir zaman kavuşamasalar da birbirlerinde derin izler bırakırlar. Mustafa Kemal için Miti, modern ve olması gereken kadın idealinin vücut bulmuş halidir. O ise Miti için aşkın ve hayranlığın tam kendisidir.

BONUS: Mustafa Kemal Atatürk'ün Fransızcadan çevirdiği ve devamındaki Dimitrina ile kavuşamadığı aşkına atıf yaptığı güzeller güzeli şiiri Fikret Kızılok'un sesinden dinleyelim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gumboll

bi aşık olduğu kadının güzelliği vee evet bi de latifeye bakıyoruz

tc-ahmet-ozan-sen

O bir proje evlilikti aslında. Kültürlü, dil bilen, Amerikan Kolejinde okumuş zengin bir first lady, modernleşen bir Türkiye'ye yakışır diye düşünüldü. Yoksa Atatürk çok dominant bir erkek, öyle çaçaron bir kadınla yapamazdı. Nitekim boşadı da. Atatürk'e tam bir alaturka hatun lazımmış aslında. Evde aşçı, yatakta geyşa, sessiz, izin verilmeden konuşmayan, "sen bilirsin bey" diyen, kapris yapmayan...

gzm-ynklr

Atatürk sevgiyle anıyoruz. Bu meşhur aşkı Bulgarlarda anlatırlar hep Bulgaristan' da arada konuşuruz.

damla-taskin1

Atama da aşık olmayan kadın ne biliyim 😏 Ama koskoca Ataya kız vermemekte ayrı mallık

tc-ahmet-ozan-sen

Kızın general babası onu "koskoca Atamıss" değil "bir Türk subayı" olarak gördüğü için olmasın?

kreyzi_ufuruk_34

Asla hemcinsime bir ilgim olmadı ama yani kafayı cozemesemde kadınların şu karizmaya, su durusa ve zekaya aşık olmayan kadında ne bilim :D

nil-ipek

ona kurban ona herşey yakışır aşkta savaşta

Görüş Bildir