Osmanlı'nın Yakışıklı ve Genç Subayı Mustafa Kemal ile Bulgar Generalin Kızı Dimitrina Kovaçeva'nın Aşkı

-

Nice savaşlar, nice zaferler barındırıyor hayatı ve biz bunların hepsini biliyoruz. Ancak bir yönünü daha bilmeliyiz: Aşkı. Hayatına birçok kadın giren, nice aşklarda adı geçen Atatürk'ün tarihe geçen en büyük aşklarından birisini sizin için derledik.

Kaynak: İpek Çalışlar, Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı

Atatürk’ün hayatında önemli yere sahip görevlerinden biri elbette Sofya Askeri Ataşeliği.

1913 yılında atandığı bu görev fikri gelişimine katkıda bulunmasının yanında, siyasi olarak da kendini göstermesi için büyük bir fırsattı.

Bu konudaki en güzel örneklerden birisini detaylı incelemek isterseniz hemen şöyle alalım. 👇

Sevgisiyle Büyüdüğü Vatanını, Sanatla Büyütmek İsteyen Lider: Mustafa Kemal Atatürk ve Carmen Operası - onedio.com
Sevgisiyle Büyüdüğü Vatanını, Sanatla Büyütmek İsteyen Lider: Mustafa Kemal Atatürk ve Carmen Operası - onedio.com

Ancak bir de bunun gönül bağı boyutu var… Kavuşulamayan sevgililer var… Dimitrina Kovaçeva var…

Dimitrina Kovaçeva, Bulgaristan’ın ünlü komutanlarından General Stilyan Kovaçev ile Ana Kovaçeva’nın kızıdır ve iyi düzeyde piyano çalıp, herkesi büyüleyen güzelliği ile bilinir.

Sık sık balolara ve hayırseverlerin düzenlediği gecelere katılan genç kadın ile Mustafa Kemal’in tanışması da bu vesile ile olur. Ortak arkadaşları Dima Açkov’un aracılığıyla katıldıkları gecede orkestra vals çalmaya başlayınca genç subay, Miti’yi dansa kaldırır.

Fotoğraf tamaaaamen temsili.

Bu danstan sonra ikili arasındaki ilişki ilerleme gösterir. Mustafa Kemal, Kovaçev ailesi ile yakınlaşır, evlerine gitmeye başlar. Aile dostları arasında bir bağ kurulur.

Bir süre sonra da evlenme teklifi eder. Aşkları karşılıklıdır.

Hatta aynı dönemde Sofya’da büyükelçi olarak görev yapan Fethi Bey de eski başbakan Petrov’un kızına aşık olur. İki Türk, paşalardan kızlarını isterler.

Yıllar sonra Mustafa Kemal, Fethi Okyar ve eşleri.

Ancak bu istekleri hüsranla sonuçlanır. Çünkü Fethi Bey ile Mustafa Kemal, Bolayır’da Bulgar generallere karşı savaşmış iki subaydı. Bu durumu kabul edemeyeceklerini ve açıklayamayacaklarını söyleyerek reddettiler.

Paşamızın sevdiği hanımefendi hemen en sağdaki.

Ancak ayrılıkları, aşklarına engel olamadı. Bulgar yazar Paruşev’in yazdıklarına göre Mustafa Kemal, Çanakkale’ye atandığını öğrenince birkaç günlüğüne Sofya’ya giderek Miti ile vedalaştı.

Miti’nin kardeşi olan Todor Kovaçev’in anlattıklarına göre de Miti, ölmeden bir gün önce ablasına “Dün gece rüyamda Kemal’i gördüm” dedi.

İki aşık hiçbir zaman kavuşamasalar da birbirlerinde derin izler bırakırlar. Mustafa Kemal için Miti, modern ve olması gereken kadın idealinin vücut bulmuş halidir. O ise Miti için aşkın ve hayranlığın tam kendisidir.

BONUS: Mustafa Kemal Atatürk'ün Fransızcadan çevirdiği ve devamındaki Dimitrina ile kavuşamadığı aşkına atıf yaptığı güzeller güzeli şiiri Fikret Kızılok'un sesinden dinleyelim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kreyzi_ufuruk_34

Asla hemcinsime bir ilgim olmadı ama yani kafayı cozemesemde kadınların şu karizmaya, su durusa ve zekaya aşık olmayan kadında ne bilim :D

midnight_blue

Atam biraz da özel hayatında mutlu olaydın keşke

spit

Macar güzeli Zsa zsa Gabor henüz 15 yaşındayken Atatürkle aşk yaşamıştır ve bekaretini Atatürkün aldığını söyler. Atatürkü aşırı derecede maço olarak tanımlamış ve bu maçoluğu sonraki hayatında hep aradığını yazmış hatıralarında. Ben görmedim valla hatıralarının yalancısıyım. Neyseki hayatta değil. yoksa sübyancı diye tıkılırdı içeri. He bu arada atatürke yakın siteler bu olayı örtmek için hikayeyi biraz kırpıyolar. Siz bizzat gaborun hatıralarından okursanız daha etkili olabilir. Yada okumayın, tutunduğunuz bir dal var oda kopmasın :p ımmm kitap londrada basıldı. HEADLINE BOOK PUBLISHING PLC, 1992 ZSA ZSA GABOR... türkiyede var mı bilmiyorum :)

mr-opposition

İnsanlık tarihinin en meşhur sübyancısı geldi aklıma. Üstelik onu 15 de kesmiyor. Gerçi sen görmezlikten gel, tutunduğun tek dal da kopmasın. Gerçi çok pardon ya, size göre sübyancılık normaldi. Benim hatam.

spit

ben Gaborun bizzat kendisinin kaleme aldığı hatıralarının yalancısıyım. Hatta konuşmamın sonunda bizzat kaynak sundum. Bu kitap hiç bir şekilde yalanlanmadı. Şimdi sen de bir gram samimiyet varsa ve bok atmaktan daha fazlasını yaptıysan belgeni koyacaksın buraya. Evet. Senden insanlık tarihinin en büyük sübyancısını belgelemeni istiyorum. Birden fazla eşe sahip olan ve bütün kaynaklarca eşlerinin her bir şeyi harf harf yazılan bu kişinin; değil 15, 19 yaşından küçük biriyle evlendiğine dair kaynak bekliyorum. Kayda değer bir cevabın olmayacaksa konuya yazmayacağım

sonic

@kenan atakan kaçıncı hesabın bu senin? niye kendi yorumlarını bot ile beğenmeyi gerek duyuyorsun? Atatürk tek dal değil, ülkenin birleştirici değeridir, bekasını sağlar. aynı zamanda Suriye, Irak, Mısır, Afghanistan durumuna düşmemize mani olmuştur, ortadoğu bok çukurundan korumuştur (shit hole). Şimdi gelelim magazin ve skandalları çok seven, adını ne pahasını olursa olsun, yalan da olsa, duyurmaya çalışan Tatar asıllı Macar Zsa Zsa Gabor'a. Zamanın primcisi de diyebiliriz. Kendisi ve Atatürk hakkındaki malum iddianın doğru olmadığı macar-amerikalı sosyete mensubu. iddianın geçersizliği iki belge ile ispatlana bilinir.

sonic

Tatar asıllı macar Zsa Zsa Gabor bilindiği gibi diplomat Burhan Asaf Belge ile evlenmiştir (gerçek adı sara/sari gabor). Belgelere göre Burhan Asaf Belge 1 şubat 1899 istanbul, gabor 6 şubat 1917 macaristan doğumlu (belgede szül. olarak kısaltılmış olan szülés macarca'da "doğum" demek). zsa zsa gabor'un doğum tarihini ölüm belgesiyle de teyit edebilmek mümkün (link boşluğunu sil) : tmz.vo.llnwd. net/o28/newsdesk/tmz_documents/1227-zsa-zsa-gabor-death-certificate-02.pdf ). Evlilik 17 mayıs 1935'te budapeşte'de gerçekleşmiş. bu tarihte gabor 18 yaşında. zsa zsa gabor bu evlilikten sonra eşi belge ile birlikte türkiye'ye yerleştiğinde 18 yaşından küçük olması mümkün değil. 1894'te çıkarılan bir yasaya göre 16 yaşından küçük bir macar kızının evlenebilmesi yasal olarak zaten mümkün değil [1]*.

sonic

15 yaş iddiasını ortaya atan kişi zsa zsa gabor'un kendisi olsa da gabor'un yaşı hakkında sık sık yalan söylediğini biliyoruz [2][3][4]. örneğin kendisinin amerika'da edindiği ehliyetin üzerinde doğum tarihi 6 şubat 1928 olarak yazıyormuş (hem bu bilgi ehliyete sonradan tükenmez kalemle eklenmiş hem de 1935'te 6 yaşında olması mümkün değil)[4] . gabor'un bir okul arkadaşı da kendisinin 1917 doğumlu olduğunu doğruluyor[4]. gabor ya yaşını yanlış hatırlamış ya da açık açık yalan söylemiş. tarihçiler zsa zsa gabor'un beyanatlarını değerlendirirken gabor'un bu konularda yalan söylemekten çekinmediğine dikkat etmek zorundalar.

sonic

Kaynaklar için link boşluklarını silin: [1] dvhh. org/heritage/traditions/rites-mar-div-hungary.htm [2] time. com/4605880/zsa-zsa-gabor-dies-obituary/ [3] dailymail. co. uk/tvshowbiz/article-4050122/How-Zsa-Zsa-seduced-world-sex-one-liners-tall-tales-world-s-celebrity-famous-just-famous.html [4] apnews. com/7137f427bd21050bce56707127104950

sonic

Ek olarak: söz iddianın yalanlandığı bir macar kaynağı (boşluğu sil): hungarianfreepress. com/2016/12/21/zsa-zsa/

sonic

Ayrıyeten 1937'de Atatürk hastalığı baya ilerlemiş ölmesine bir yıl kalmış, vatanın yüzlerce sorunu varken (mesela Hatay'ı anavatana katmak) ve bu yaşlı adamın bu haliyle ve hastalıkları ile cinsel ilkişiye girmesini ihtimal vermek bile abes ile iştigal.

sonic

Son olarak ateist birisi olmuş ve yeniden islam'a dönmüş birisi olarak, Hz. Peygameber'e iftira atıldığını düşünüyorum, ancak bunun sorumlusu Buhari gibi deve sidiğini şifalı bulan, kadını mal gibi görenleri, en önemli hadis aktarıcısı olduğu için kaynaklaniyor. Tarikatlar'ın da büyük bir payı var. Aynı problem şeriat sisteminde de yaşanıyor, bu devirde tam bağımsız olmak istiyorsan şeriatın uygulanması mümkün değil. Laikliği kabullenseydiniz Atatürk de bu kadar istismar edilmezdi, abartılmazdı.

doriangrayy

Atatürke olan nefretini nasıl kusacağını şaşırmışsın amk. Atacağın iftira usturuplu olsun bari.

meliscankurtaran

Nasil manyak sapiklarsiniz ki Ataturkun devlet adina yaptigi hicbir boku bilmezsiniz de hayatindaki kadinlarla ilgilenirsiniz. Ilgi alanınız sadece bu ya nasil igrenc belli ediyorsunuz kendinizi. Tiksincler

yakuza-48

Kenan atakan yalancıyı s*ksinler mi?Mal olunurda bukadar ,olmaz ettiğin lafa bak;bi kendini bilmez ortaya laf atmış sen de onu lafına güven hadi bakalım yaylan.

nil-ipek

ona kurban ona herşey yakışır aşkta savaşta

attila-saran

Bu kadar uydurma yakıştırmayı nasıl bir araya getirdiniz hayret ediyorum. Hele resimler hepsi alakasız. Mustafa Kemal Atatürk'ün Sofya'da tek resmi vardır. Oda Yeniçeri kıyafetli olanı. Smokinli melon şapkalı olan resim Sofya'da değil Eylül 1910 tarihinde katıldığı Fransa'daki Picardie manevralarına gittiği 12 Eylül 1910 tarihine aittir.

Başlıklar

BaşbakanÇanakkalesevgililer
Görüş Bildir