Görüş Bildir

Osmangazi Köprüsü'nden 'Geçilmediği İçin' 1 Milyar 750 Milyon Lira Ödenecek

Haberler
> Osmangazi Köprüsü'nden 'Geçilmediği İçin' 1 Milyar 750 Milyon Lira Ödenecek

Osmangazi Köprüsü'nde yılın ilk yarısında araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle yüklenici firmaya 1 milyar 750 milyon TL dolayında bir ödemenin yapılması bekleniyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edildi. 

Devlet, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği bu projelere, “araç geçiş garantisi” verdi. Araç geçiş bedelleri, döviz olarak belirlendi.

 Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor. Buna, “araç geçiş garanti ödemesi” adı veriliyor.

Devletin kasasından 1 milyar 750 milyon TL çıkacak

Devletin kasasından 1 milyar 750 milyon TL çıkacak

2020 yılının ilk yarısına ilişkin garanti ödemeleri planlanmaya başladı. 

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, 2020’nin ilk yarısında Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için işletmeci şirkete 1 milyar 750 milyon TL dolayında ödeme yapılacak. 

Ödeme işlemi birkaç hafta içinde gerçekleştirilecek. Şirkete, 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin garanti ödemesi de 2021 yılı Mart ayında yapılacak.

Kur nedeniyle iki taksitte ödenecek

Kur nedeniyle iki taksitte ödenecek

Devlet, daha önce köprü ve otoyol projelerinde garanti ödemelerini yıllık yapıyordu. 2018 yılının ağustos ayında döviz kurunda yaşanan şok artışın ardından garantide “ikili ödeme” sistemine geçildi.

İlk uygulama, İÇTAŞ–Astaldi konsorsiyumunun işlettiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nda başlatıldı. 

Şirkete, geçen yıl bu yöntemle ödeme yapıldı. 2020 yılının ilk yarısı için de temmuz ayında 1 milyar 750 milyon TL düzeyinde garanti ödemesi gerçekleştirildi.

Yılın ikinci yarısı için de 2021 yılı Ocak ayında garanti ödemesi söz konusu olacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün 2019 yılı ikinci yarısı için maliyeti 👇

Osmangazi Köprüsü’nün yapımını, Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay şirketlerinin hissedar olduğu Otoyol AŞ yüklenmişti.

Yap-işlet-devret projelerine verilen garantiler sıklıkla eleştiri konusu oluyor 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
215
61
35
10
8
7
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Vedat Kaplan

kasa tam takır kuru bakır.neyse bu yıl ötvden çıkarılar gelecek yılda şıçma vergisinden çıkarırlar parayı.

türk insanına da yaranılmaz ha. niye geçmiyosunuz kardeşim erdoğan cebinden para ödemek zorunda kalıyor hainler.

Resho

Yahu ben bu embesil trolleri de anlamıyorum sabahtan akşama yol yağlaması yaparlar, eleştirene sen kullanma derler ama köprüye sahip çıkmazlar. Oğlum madem b... Devamını Gör

oldestCoder

O andavallarin o kopruyu kullanacak parasi yok ki. Sadece zengin AKPCocuklari kullaniyor, devletten geleni develte veriyor. Akp yi savunanlarin cogunun aclik... Devamını Gör