Orman Yerine Hapiste Yaşadığı İçin Depresyona Giren Sevimli Ayı Tomi ile Tanışın

-

Özgür yaşam her canlının hakkı. Dünyada bu bilinçte olmayan birkaç tane insanın var olduğunu ise böyle haberler sayesinde yeniden fark ediyoruz. Tomi adlı sevimli bir ayı Arnavutluk'un Tiran şehri yakınlarındaki bir dağ köyünde uzun süre tutulmuş. Onun yaşadıklarını tam olarak anlayamayız belki ama fotoğraflara bakınca içimiz cız etti. Gelin sizi dünyanın en yalnız bırakılmış sevimli ayısı Tomi ile tanıştıralım...

Kaynak

Tomi, 2 yıl boyunca bu küçücük kafeste yaşadı. Bir canlının en temel hakkı olan yaşam, onun için sadece bu birkaç metrekarelik alan demekti.

Bu güzel boz ayı, Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın yüksek bölgesinde bulunan bir restoranda tutuluyordu. "Hangi akla hizmet?" diye sorarsanız birazdan onu da söyleyeceğiz.

Restorana gelen müşteriler onunla mutlaka bir selfi çekip patates cipsi, kek gibi yiyecekler veriyorlardı. Hatta restoran sahibi susuzluğu geçsin diye bira bile içirmiş!

Bu yaşam şartları ve yalnızlıktan ötürü haklı olarak depresyona girmiş Tomi. Yemekten içmekten kesilmiş, davranışları hırçınlaşmış...

Hayvanseverlerin durumu fark etmesinin ardından hemen kurtarma çalışmalarına başlanmış.

Tomi'nin durumu gazetelere de çıkınca büyük tepki yağmış. Restoran sahibine göre bu durumda tuhaf olan hiçbir şeyin olmaması ise ayrı ilginçlik.

"Peki neden burada bu 5 yaşındaki ayı?" sorusunun cevabı şu: Açık artırma ile satılmak istendiği için.

Gelenin geçenin attığı yiyeceklerin ambalajları, her türlü atık Tomi'nin kafesinde. Üstelik o böyle bir yerde hapisken doğadaki bütün canlılar özgürce yanından geçiyor...

Az ötesinde bulunan alabalık dolu su tankı da onun için ayrı bir işkence. Kokusunu her an duyuyor ama asla ulaşamıyor...

Tomi, Arnavutluk'ta hapis tutulan 80 boz ayıdan sadece bir tanesi. Plajlarda, restoranlarda, kısacası insanların yoğun olarak görebileceği her yerde sergileniyorlar.

Ülkede özgürce ve kendi doğal şartlarında yaşayan sadece 250 tane ayı kalmış durumda.

Restoran sahibinin pişkinliği ise dillere destan: "Bir keresinde ona su vermeyi unutmuşum. Birden çok büyük bir gürültü çıkardı ve huzursuzlanmaya başladı. Yanlış bir şeyler olduğunu anladım ve ona su vermeyi unuttuğumu fark ettim."

Tomi o kadar strese girmiş ki depresyon yüzünden uzuvlarını kemirmeye ve kafasını duvarlara çarpmaya başlamış. Sahibinin "Arada böyle yapıyor, sorun yok" gibi saçma bir açıklaması daha var.

İngiliz Zoolog Thomas Pietsc, Tomi'nin ciddi bir depresyonda olduğunu ve acilen iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen bir rapor hazırlamış.

Ve tüm bu uğraşlardan sonra nihayet Tomi bir hayvan barınağına götürülmüş. Tedavisi bittikten sonra da doğaya ve özgür hayata bırakılacak...

Restoran sahibinin ise gerçekten beyni akmış arkadaşlar: "Ben onu uyuşturmak için taaa nerden veteriner getirdim, bir sürü de para ödedim. Zarardayım"

Amca inşallah bir gün sen de öyle bir kafeste yaşarsın, ne diyelim...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yatzibarlan

Allahım neden böylelerin yaşamasına izin veriyorsun işine karışılmaz ama

gizli-biri

sadece mal ve düşüncesiz insan ülkemizde yokmuş :(

babahakki

Ayı da olsa can, insan olan üzülür be, haysiyetsizler .

badasspsycho

Zaten hayvanlar insanlara hizmet etmek için yaratıldı

bilgi-ustasi

işte senin gibi boş beyinliler yüzünden oluyor bu olaylar.

badasspsycho

aynen kenka tşk

moon-of-the-september-night

ezhel orada iğneleyici bir yorum yapmış ve bir salak da bunu anlayamayıp hemen ''boş beyinli'' hakaretini yapıştırmış, en azından onun beyni var sende hiç yok. üç manyak da çıkıp salağın yorumunu beğenmiş bunlara ne denirki şimdi? Neyse Allah'a bırakıyoruz.

badasspsycho

kendi hallerinde takılsınlar diyecek bir şey yok yani cevap versem ne boka yarayacak

moon-of-the-september-night

Sende haklısın ben kendimi tutamadım .d aha bak manyakların sayısı 4 e yükselmiş .d

salih-soyyigit

Çıkarın kağıtları yazılı yoklama yapacağım... soru 1- ironi nedir??

bilgi-ustasi

lan gerizekalılar iğneleme yapılıcaksa sonuna parantez içinde ünlem konur

moon-of-the-september-night

e bu koymamış napcan?

bilgi-ustasi

İğnelemenin nasıl yazıldığını öğren de gel

badasspsycho

Yeter ki insanlar selfie çeksin, çocukları hayvanları öğrensin, oynayıp yiyecek yedirsin. Yeter ki canımız sıkılınca ayıya bira içirebilelim. Kim ki zaten bir ayı amk ölse kim üzülür

Görüş Bildir