Optimistler Göreve! Koronavirüs Nedeniyle Karamsarlığa Düşenleri Biraz Olsun Güldürecek Senaryolar

380PAYLAŞIM

Biraz da iyi şeyler konuşalım 😅

Koronavirüs nedeniyle evlere kapandık, hem kendi sağlığımız hem çevremizdekilerin sağlığı için. Tabii bu süreçte iyi bir şeyler duymaya ve onlara tutunmaya çok ihtiyaç duyuyoruz.

Biraz olsun içimizi ferahlatmak istiyoruz. Olumlu haberler gelmiyor değil tabii, şuradan aydınlatalım sizi de 👇

Karamsar Havayı Biraz Dağıtalım: Koronavirüs Karşısında Dünya Çapında Gelen Olumlu Haberler - onedio.com
Karamsar Havayı Biraz Dağıtalım: Koronavirüs Karşısında Dünya Çapında Gelen Olumlu Haberler - onedio.com

Twitter'da '@elimdetuzluk' da karamsarlıktan boğulmuş olacak ki takipçilerinden iyi senaryolar üretmelerini istedi.

twitter.com

1. Onlar da 'biraz da iyiyi konuşalım' diyerek süreçle ilgili iyi senaryolarını bir bir anlatmaya başladılar 👇

twitter.com

2. Hayal edemedik 😂

twitter.com

3. 

twitter.com

4. 

twitter.com

5. 

twitter.com

6. 

twitter.com

7. 

twitter.com

8. 

twitter.com

9. 

10. 

twitter.com

11. 

twitter.com

12. Olabilir mi böyle bir şey lütfen olsun çünkü 🙏

twitter.com

13. 

twitter.com

14. 

twitter.com

15. 

twitter.com
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
belphegor

Bunlar karamsar insanların yaptıkları senaryolar yalnız. Zira optimizm pişmanlıktır. Bu hayatta karamsar olacaksın. Her zaman en kötüsünü düşünürseniz durum düşündüğünüzden iyi çıktığında seviniyorsunuz, kötü durumun da hazırlığını zaten yapmış oluyorsunuz, çok etkilemiyor. Bu arada #7 , #14 ve #15 , çok üzüleceksiniz kardeşlerim geçmiş olsun.

recep-amca

Aynen katılıyorum. Bir beklenti içinde olup gerçekleşmediği zaman hayal kırıklığına uğramaktansa, beklenti içine girmeyip olumlu gelişen olaylara sürpriz gözüyle bakıp mutlu olmak gibisi yok.

os.ide

İyimserlik ya da Optimizm, Pesimizmin (kötümserlik) tam karşıtı olan bir kavramdır. Her olaya ve düşünceye iyi bakabilme fikridir. Ayrıca bkz vikipedi

aaabbbcccddd

peki karamsar durum ortaya çıkmazsa, iyi durum ortaya çıkana kadar mal gibi üzülmen ne olacak?

belphegor

Karamsarlıkta üzüntü yoktur, sadece kötü olacağını tahmin edersin. En kötüsünü düşündüğün için genelde o kadar kötü bir durum ortaya çıkmaz, bu da seni rahatlatır. Kötülüğün, hastalığın, gücün ve paranın hükmettiği dünyadan sürekli iyilik beklemek aptallıktır.

aaabbbcccddd

kimse sürekli pozitif ol demiyo zaten ama iyi ve kötü olma ihtimalinin %50-50 olduğu bir dönemde bir tanesine daha fazla tepki vermek asıl aptallık.

belphegor

Karamsarlıkta bir tanesine daha fazla tepki vermezsin. Genel olarak hiçbir olaya ekstra tepki vermezsin. Sadece ''bu iş yatar, ben önlemimi alayım'' dersin. Ağlayıp sızlamazsın, bir süre sonra sinirlerin çelikleşir zaten. Küçük şeylerle mutlu olma imkanı da sunar. Güncel bir örnek; vücudun grip belirtileri gösteriyor, sen korona mı acaba diyorsun ki şu an Türkiye'nin %90'ı bu psikolojide. Ağırlaşırsa 184'ü arıyorsun ya da hastaneye gidiyorsun. Testler negatif çıkıyor ve grip olduğuna deli gibi seviniyorsun. İnsan grip olduğuna sevinir mi? Sevinir, çünkü kendini en kötüsüne hazırlamış, işler sandığından iyi gitmiştir. Umarım anlatabilmişimdir.

aaabbbcccddd

işte karamsar olduğun sürece o grip belirtileri artar. Bu konuda yapılmış onlarca deney var, NOSEBO etkisi nedir inceleyebilirsin. Bana çok net kerizlik gibi geliyor sürekli negatif düşünmek. Hatta kerizlik demeyeyim, bir nevi ruh hastalığı.

belphegor

Hocam o dediğin paranoyayla karışmış hal. Psikoloji öyle boktur ki, bir ay kendini hamile olduğuna inandır ikinci ay göbeğin şişer. Saf karamsarlıkta sadece ''gökten et yağsa bana kemik düşer'' der geçersin. Paranoya yapmazsın, hatta olayla dalga geçersin. Kendinle dalga geçmeyi bilirsin bir kere. Trajedi düşünür, absürt komedi yaşarsın. Psikolojiyi sağlam tutmanın anahtarı bu. Öylesine takılırsan duyguları çok yoğun yaşarsın, optimist olursan her gün yanılmaktan canın çıkar. Paranoyayla karıştırmadığın müddetçe karamsarlık ikisinden daha iyidir.

aaabbbcccddd

hmmm demek ki bu işin eğitimini, ilmini almış psikologlar yanılıyorlar. Siz muzdaripler haklısınız, allah şifa versin.

belphegor

Paranoyaya, kırılgan bünyelere denilecek bir şey yok. Hem sosyoloji okumuş, hem de gençliği psikiyatri kliniklerinde geçmiş biri olarak tecrübe ettiğim şeylerden biri de negatif yanılgıların birikip yıkıma yol açtığıdır. Modunu düşürüp ağlanacak bir şey yok. Karamsar düşün, realist yaşa. Yaşadığımız dünyada ikisini birbirinden ayırmak zorlaştı zaten.

Görüş Bildir