Onu Neden Bu Kadar Çok Sevdiğimiz Belli Oldu: Shakira da Türk Çıktı

-

Gün geçmiyor ki bir ünlü daha Türk çıkmasın. Böyle şeylere şehir efsanesi olarak bakıyorsanız bir kere daha düşünün derim. Çünkü bu kez çok şahane bir gerçekle karşınızdayız. 

Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Bolat, Latin Amerika'ya göç eden ve Los Turcos olarak anılan toplulukla ilgili bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın sonucuna göre Shakira da bizden çıktı. Nasıl derseniz buyurun detaylara:

Doç. Dr. Gökhan Bolat'a göre Latin Amerika'da yaşayan "Los Turcos" topluluğunun kökeni Osmanlı İmparatorluğu'na dayanıyor.

Los Turcos'lar, 1840-1951 yılları arasında, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nden Latin Amerika'ya göç eden Arap, Ermeni ve Yahudi bir topluluk.

Los Turcos, İspanyolca'da "Türkler" anlamına gelse de aslında etnik bir tanımlama değil, tamamen göç eden bu topluluğu ifade ediyor..

Doç. Dr. Gökhan Bolat konuyla ilgili şöyle diyor: "Bu tabir 1840'lardan itibaren Osmanlı Devleti topraklarından Latin Amerika'ya göç eden farklı etnik ve dini gruplardaki bütün Osmanlı vatandaşlarını ifade etmek için kullanılmıştır. Çünkü göç edenler, yanlarında Osmanlı pasaportu taşımaktaydı ve bundan dolayı kayıtlara, ‘Los Turcos' yani ‘Türkler' olarak geçmişlerdir. ‘Los Turcos' ifadesi daha sonra Osmanlı'dan Latin Amerika'ya göç eden herkesin genel adı haline gelmiştir"

Asya'dan Latin Amerika'ya yapılan en büyük kitlesel hareket de Los Turcos'ların göçü olarak kabul ediliyor.

Çünkü 1840-1890 ve 1890-1951 arasında iki farklı göç grubu oluşmuş.

"Peki neden göç etmişler? diye soracak olursanız her göçün en önemli sebebi olarak kabul edilen ekonomik nedenlerden ötürü.

İlk başlarda çok küçük işlerde çalışan Los Turcos, giderek çok daha önemli işlerde yer almış. Hatta bazıları dünyaca ünlü bilinen isimler bile olmuşlar.

Köklerinden hiç kopmayan Los Turcos'lar, Osmanlı İmparatorluğu yıkılana kadar kendi topraklarıyla olan bağlantılarını hiç kesmemişler.

Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasının ardından göç ettikleri topraklara iyice adapte olan grup, buralarla bağlantısını iyiden iyiye kesmiş.

Sadece Latin Amerika ile kısıtlı kalmamışlar elbette. Amerika'nın çeşitli yerlerine dağılan bir çok Los Turcos var.

Kimler kimler yok ki tanınmış Los Turcos'ların içerisinde?

Dünyanın bir numaralı zengini Meksikalı iş adamı Carlos Slim de Los Turcos'lardan.

Carlos Slim, 2007, 2010 ve 2011 yıllarında Forbes Dergisi tarafından dünyanın bir numaralı zengini seçildi. ("Bize bir faydası var mı?" dediğinizi duyar gibiyim)

Arjantin'in eski devlet yöneticisi Carlos Menem'in lakabının "El Turko" olması tesadüf değil

Menem, 1989-1999 yılları arasında Arjantin Devleti'nin yöneticisiydi. Hatta adından daha çok lakabı olan "El Turko" olarak bilinir.

Vee tabii ki canımız, ciğerimiz Shakira da Los Turcos!

İşte bu araştırmanın en güzel tarafı da bu!

Yani biraz daha zorlarsanız Shakira ile akraba bile çıkabilirsiniz.

"Kesin ortak bir tanıdığımız çıkar" diyenler detaylı olarak araştırmaya girişebilirler.

Dünyada Türk kökenli çıkan bir tek Shakira var sanıyorsanız yanılıyorsunuz bu arada. Daha kimler var merak ediyorsanız, hepsi bu içerikte mevcut.

Onlar da Türk Çıktı! 15 Maddede Türk Olduğu Ortaya Çıkan Yabancılar - onedio.com
Onlar da Türk Çıktı! 15 Maddede Türk Olduğu Ortaya Çıkan Yabancılar - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayca-doga1

"Aslen Arap olduğumu inkar etmiyorum ve Arap köklerimle gurur duyuyorum" diyen birini zorla Türk yapmaya çalışmak ilginç.

--77

Shakira'nın Türk olma ihtimali Obama'nın İskandinav olma ihtimaliyle eş değerdir. Sallamayın! ;) Babası Lübnan asıllı Arap Katolik Hristiyan. Annesi Kolombiyalı.. Kalkmış Türk diyorsunuz ya valla yarıldım gülmekten :))))))))

Gizli Kullanıcı

OHA YAŞŞADIK ULAN

katilice

Ya tanrıçam bu kadın... Neyse,Lübnan asıllı diye biliyorum bu kadını. Yani kökeni Arap. Ayrıca aman Türkmüş bilmem neymiş... İnsan çıkın insan. Ya bu ülkede Trabzonluyum diyince "Aa rum tohumu" diyen sikik bir kafa var,ama yabancıları Türk yapıyorsunuz....

merlia

Biliydim şakirağanın Türk oldiğini :D

Görüş Bildir