Onedio Sizler İçin Araştırdı: Soğuk Kahve ve Soğuk Demleme Arasında Ne Fark Var?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

3. dalga kahve dükkanları diye adlandırılan yeni mekanlarda karşımıza çıkan bu farklı kahve türüyle ilgili soru işaretleriniz varsa birazdan hepsi birer birer aydınlanacak. Manrepeller'den derlediğimiz bu araştırma niteliğindeki kahve dosyasında sizlere kahve uzmanları Nick Duckworth, Nick Cho, Emily Bergquist ve Eliza L.'den önemli detaylar sunuyoruz.

Kaynak: http://www.manrepeller.com/2017/07/what-...

Soğuk demleme diye adlandırılan bu kahve türü bildiğimiz düz soğuk kahveden çok daha öte bir konu!

Londra'da bir kahve zincirinde çalışan Nick Duckworth şöyle açıklıyor, 

"Soğuk demleme, buzlu kahve türlerinin arasında en sert olanıdır." 

Burada bahsedilen 'buzlu kahve' aslında sıcak olarak hazırlanmış kahvenin buzla soğutularak servis edilmesidir. 

"Soğuk demleme, diri öğütülmüş kahve çekirdeklerinin oda sıcaklığındaki suda 24 saat boyunca bekletilmesiyle yapılan kahvedir," diyor İsveçli ünlü espresso barı Konditori'de çalışan barista Emily Bergquist.

Yani teknik olarak soğuk demleme de bir tür buzlu kahve ama yapılışı çok farklı. Bu yüzden çoğu kahve dükkanında fiyatı da normal kahvelere göre biraz daha fazla oluyor.

Peki bize soğuk demleme kahve diye buzdolabında bekletilmiş kahve satsalar anlar mıyız?

Birçok kahve dükkanında hem buzlu kahve hem de soğuk demleme kahve satılmaz. 

"Şöyle ki, eğer soğuk demleme yapan bir kahvecide 'soğuk kahve' diyerek kahve isterseniz, barista size soracak ve istediğiniz kahveyi verecektir. Yani istediğiniz kahveyi soğuk demleme olarak belirtmeniz gerekmeyebilir. 

Fakat orada soğuk demleme kahve yoksa herhangi bir buzlu kahveyi size 'soğuk demleme' olarak sunmalarını bekleyebilirsiniz." diyor Bergquist.

Banter isimli ünlü 3. kuşak kahveci zincirinde çalışan Duckworth, gerçek soğuk demleme servis ettiklerini fakat müşterinin genelde ne istediğini bilmediğini anlatıyor.

"Bence insanlar çoğu zaman sadece içinde kafein olan soğuk bir şey içmek istiyor."

Eliza L.'ye göre birçok kahve dükkanı soğuk demleme kahvesi müşterilere çok sert geldiği için bu kahveyi sulandırıyor fakat bu kahvenin lezzetini bozuyor. 

"Çoğu mekan soğuk demlemesini konstanre kahve olarak kullanıp içine süt ya da su katıyor, mesela Starbucks gibi yerler, ama bunun tadı iğrenç. Burada yaptığımız soğuk demleme kahvenin içinde iki kat kafein var."

Duckworth de aynı fikirde olduğunu şu sözlerle ifade etti, “Bu kahve konstantresi o dükkanın tercihine göre sulandırılıyor. Bu yüzden soğuk demelem kahve bazen sizi kıpır kıpır yapar bazen de yapmaz."

Soğuk demleme kahvenin tadı bildiğimiz buzlu kahveden çok mu farklı?

"Soğuk demlemenin yoğunluğu 12 - 24 saat arası süren demleme işleminden kaynaklanıyor. Bizim dükkanda çok yoğun, çikolatamsı tatta bir soğuk demlemek kahve sunuyoruz."

San Francisco'da yer alan Wrecking Ball Kahve'nin kurucusu Nick Cho soğuk demleme kahveden nefret ettiğini söylüyor.

Aynı zamanda ABD'nin en iyi baristalarından biri olan Nick, “İnsanlara soğuk demleme kahve içmesinler demiyorum, sadece bana göre güzel bir şey olmadığını söylüyorum. Bence kahveyi suda uzun bekletince içine metalik bir tat geliyor, kahvenin fazla beklemiş gibi bir tadı oluyor." diyerek kendi zevkini böyle açıkladı.

Yukarıdaki bilgiler soğuk demleme kahvenin neden daha pahalı olduğunu açıklamaya yetse de, biraz daha detaya girelim.

"Soğuk demleme kahve normal kahve demlemekten ya da espresso yapmaktan çok daha fazla emek ve zaman alıyor. 12 saatle 5 dakikayı karşılaştıramazsınız." 

Öte yandan sadece kahveniz soğuk olsun istiyorsanız, normal bir buzlu kahve içebilirsiniz çünkü bu kahvenin fiyatı daha düşük. Ama tüm bunlar kahveciden kahveciye de değişir. 

İsmini vermek istemeyen bir barista da çoğu kahvecinin müşterinin bilgisizliğinden faydalandığını söylüyor ve müşterilere mutlaka bol bol soru sormaları gerektiğini hatırlatıyor.

Bergquist'e göre kahve fiyatları arasındaki fark aslında kahvenin kalitesinden değil dükkanın ödediği kiradan kaynaklanıyor.

İşte dünyanın en iyi baristalarının 'soğuk demleme' hakkında düşüncelerini duydunuz. Aradığınız lezzet için birazcık dolaşmanız gerekiyor ve baristanıza bol bol soru sormayı da ihmal etmeyin!

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
caramel_dance

İçeriği yayınlamadan önce yazım yanlışı var mı baksaydınız keşke...

aptalasik

Kahvenin sıcağı soğuğu olmaz bence kahve dünyanın lezzetli içeceği :)

boslafebesi

Soğumadığı sürece katılıyorum

can-aslan9

Sevgili Kadijah, Bu söylediğimi yapıcı bir eleştiri olarak al lütfen. Zannediyorum orjinal metni okusaydık daha iyi anlardık. çeviriyi yaptıktan sonra dili bir kontrol etseydin keşke, ya da içerik giriş/gelişme/sonuç sıralamasıyla gitseydi.

yeni_id

Hayatımıza hoşgeldin son model kapital zırvalık.. bide ballandıra ballandıra anlatmış.. insanların olmazsa olmazı dimi

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletlerionedio
Görüş Bildir