Görüş Bildir
Haberler
Omicron Varyantı Nedir? Omicron Nasıl Bulaşır? İşte Detaylar…

Omicron Varyantı Nedir? Omicron Nasıl Bulaşır? İşte Detaylar…

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsün pek çok varyantı ortaya çıkmaktadır. Delta, Mu varyantlarının ardından ortaya çıkan Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha hızlı yayıldığı uzmanlar tarafından belirlenmişti. Türkiye dahil olmak üzere 100 ülkede fazla ülkede tespit edilen Omicron varyantının hızlı bulaşması vakaları artmaya devam ediyor. Peki omicron varyantı nedir? Omicron varyantının semptomları nelerdir? Nasıl bulaşır? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

COVID-19 salgınının bitmesi için ortaya konulan tedbirlerden biri olan aşı çalışmaları hızla devam etse de virüs tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Virüs, mutasyonlar geçirerek yeni özellikler kazanarak yeni varyant ortaya koyuyor. Delta ve Mu varyantının ardından ortaya çıkan varyant ise omicron varyantı olarak adlandırılıyor. Peki omicron varyantı nedir?

Omicron Varyantı Nedir?

Omicron Varyantı Nedir?

Omicron varyantı; Afrika'dan geldiği bilinen mutasyona uğramış koronavirüs varyantı yani türüdür.. Dünya Sağlık Örgütü DSÖ tarafından tehlikeli varyantlar listesinde yer alan bu varyant; Afrikada vaka sayılarında düşüş trendinin ani yükselişi ile keşfedilmişti. Nu olarak da adlandırılan omicron daha önce Avrupa, Asya ve Avustralya'da da çeşitli şehirler ve ülkelerde görülmüştü. Ülkemizde de bu varyanta rastlanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron (B.1.1.529) varyantına yönelik olarak yaptığı bilgilendirme açıklamasında Omicron’un çok sayıda mutasyona sahip olan bir varyant olduğunu ifade etmişti. Yüksek ve hızlı bulaş riski ile tehlikeli bir mutasyondur.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Omicron varyantına sahip kişilerde gözlemlenen semptomlar şu şekildedir; kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme, vücut ağrısı, tat ve koku alma hissinin kaybedilmesidir. Belietilerinin bir kısmının soğuk algınlığı ile benzer olması; herhangi bir semptom hissedildiğinde ciddiye alınması ve test yaptırılmasının önemini artırmaktadır.

Omicron Varyantı Nasıl Bulaşır?

Omicron Varyantı Nasıl Bulaşır?

Omicron varyantı, daha önce tespit edilen Delta ve Mu varyantlarına benzer bir şekilde bulaşmaktadır. Aşıların hedef aldığı yapının değişime neden olması sebebiyle Omicron varyantı, diğer varyantlara göre daha kolay bulaşabilmektedir. Virüsün bulaşması ise diğer varyantlarda olduğu gibi; solunum yoluyla, hasta kişilerden temasla ve hastaya ait vücut sıvılarına temas ile gerçekleşmektedir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın