Ölüm Orucundaki Grup Yorum Üyesi İçin Sanatçılardan Çağrı: #İbrahimGökçekYaşamalı

 > 
165bPAYLAŞIM

Yıllardır devam eden konser yasaklarının son bulması için 320 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için sanatçılardan destek mesajları geldi. 

Kurulduğu 1985 yılından bu yana Türkiye'de protest müziğin simgelerinden biri haline gelen Grup Yorum'un bas gitaristi İbrahim Gökçek, ölüm orucu eyleminin 320'nci gününde.

Terör örgütü üyeliği ile suçlanan grup üyeleri, üç yıldır devam eden konser yasaklarının son bulmasını ve grup üyelerine yönelik davaların düşürülmesini talep ediyordu.

Sağlık durumunun kötüye gittiği belirtilen İbrahim Gökçek için sosyal medyada birkaç gündür yapılan çağrılar bugün #SesiDuyİbrahimYaşasın etiketiyle sürdürülüyor.

Sanatçılardan da çağrılara destek geliyor 👇

Meltem Cumbul da bugün bir paylaşım yaparak "Ölüm orucunu bırakmak için talebi çok basit; konser vermek. Bu konser için de bir tarih" dedi. 🎥

Levent Üzümcü: 'Kulaklarınızı buna tıkamayın' 🎥

Ne olmuştu?

Grup Yorum'un yedi üyesi, 2016 Kasım ayında İstanbul'da, İdil Kültür Merkezi'ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında 'polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma' suçlamalarıyla önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.

Tutuklanan müzisyenler cezaevinden yaptıkları bir açıklama ile uygulanan konser yasakları, yaşadıkları baskılar, kültür merkezlerine yapılan baskınların son bulması için 17 Mayıs 2019 tarihinde 'süresiz ve dönüşümsüz' açlık grevine başladıklarını duyurdular.

20 Kasım 2019 tarihinde tahliye edilen Helin Bölek ve Bahar Kurt, açlık grevine devam ettiler.

Silivri 9 No'lu Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan İbrahim Gökçek ise, 201. gününden itibaren açlık grevini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu.

Gökçek, 24 Şubat 2020 tarihinde, Adli Tıp Kurumu'nun verdiği 'cezaevinde kalamaz' raporu üzerine cezaevinden tahliye oldu.

Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, taleplerin yerine getirilmediğini söyleyerek ölüm orucunu sürdüreceklerini açıkladılar.

Helin Bölek 3 Nisan'da eyleminin 288'nci günde hayatını kaybetti.

Grup Yorum Üyesi Helin Bölek, Ölüm Orucunun 288. Gününde Hayatını Kaybetti - onedio.com
Grup Yorum Üyesi Helin Bölek, Ölüm Orucunun 288. Gününde Hayatını Kaybetti - onedio.com

Grup Yorum: 'İbrahim'i yaşatalım'

Grup Yorum, 25 Nisan'da durumu ağırlaşan İbrahim Gökçek için yazılı bir açıklama ile "El ele verelim, İbrahim'i yaşatalım" çağrısı yaptı.

"Yaşarken çağrılarımıza kulak vermeyenler ölünce haberimizi yapıyorlar. Biz kimsenin ölüm haberleri yapmasını istemiyoruz. Yaşatmak için ne gerekiyorsa onun yapılmasını istiyoruz. Adaletsizliğe uğrayan sadece biz miyiz? Adalete aç olan sadece biz miyiz? Aç bir bebek annesinin memesine saldırır. Biz de adalete olan açlığımızı doyurmak için ölüm orucu direnişimizle taarruz ediyoruz. Sütsüz kalan bebek ölürse adaletsiz kalan insan da kurur gider. Adalet bugün tüm Türkiye halklarının talebidir. Adalet isteyen herkesedir çağrımız; birleşmeliyiz, sesimizi daha güçlü çıkarmalıyız. Sesimiz zulmün saraylarını sarsmalı..."

"Bu kadar basit talepler niçin karşılanmaz?"

DHKP-C üyeliği ile suçlanan Grup Yorum üyelerinin ilk duruşması 14 Şubat'ta görüldü. 

İbrahim Gökçek, Bianet'e yazdığı mektupta tutuklanmaları ile ilgili şunları söyledi:

“Bütün Grup Yorum üyeleri aslı olmayan gizli tanık beyanlarıyla tutuklandı. Bugün 4 Grup Yorum üyesi İdil Kültür Merkezimizde bulundukları için ve iftiracı tanıkların beyanlarıyla tutuklu. Biri Ali Aracı. Ben, direnişimin gücü ve sizlerin sahiplenmesi sayesinde tahliye edildim. Ben beraber besteler yaptığımız çalışma arkadaşımı yanımda istiyorum, Ali ile yeni besteler yapabilmek istiyorum. Tutsak Grup Yorum üyeleri tahliye edilsin ve konser izni verilsin istiyorum!

“Bu kadar basit ve insani talepler niçin karşılanmaz?"

BBC Türkçe ve Bianet

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir