Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öldürülmesinin Üzerinden Tam Bir Yıl Geçti: Tahir Elçi Soruşturması Yerinde Sayıyor

2PAYLAŞIM

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. 28 Kasım 2015'te Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare'nin çatışmalarda gördüğü zararla ilgili basın açıklaması sırasında vurularak öldürülen Elçi'nin ölümüne ilişkin soruşturma ise yerinde sayıyor. Elçi’nin eşi Türkan Elçi, ölmeden önce adaletin tecelli ettiğini görmek istediğini ancak eşinin cinayetinin göz göre göre bir faili meçhule doğru yol aldığını söylüyor. 

AFP

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral'a konuşan Türkan Elçi, geçen bir yılda yapılanları, “Ortada ne bir iddianame ne bir tanık ne de bir sanık var. Bir yıl içinde nasıl bir mesafe katedildiğine siz karar verin” diye anlattı.

"Aslında ilk günler verilen vaatler karşısında bir nebze de olsa umutlanmıştım"

DHA

Elçi, şöyle devam ediyor: 

“Tahir’in cinayetinde tersi bir durum var. Özellikle kimsenin üstlenmek istemediği bir cinayet. Biz, cinayetin üstlenilmemesi mevzusunu Tahir’in naif, masum ve gösterdiği cesaret karşısında katillerin nasıl da korkaklaştıklarına yoralım. Ortada bir vebal var, yapanların bu vebalin altında kalıp ezilme korkusuna kapıldıklarını hissediyorum. Tetiği kimin çektiği konusu benim için hiçbir zaman anlam ifade etmedi. Katil katildir. Katilin kim olduğu önemli değildir. Sadece katilin bulunması önemlidir. Gerçek katilin bulunması tabii ki de ölüm acısını hafifletmeyecektir. Fakat adaletin tecelli etmesi yarına bir nebze de olsa güvenle bakabilmemizi sağlayacaktır. Ölmeden önce bu duyguyu yaşamak isterdim.”

Tahir Elçi'nin Son 24 Saniyesi... - onedio.com
Tahir Elçi'nin Son 24 Saniyesi... - onedio.com

Elçi, ilk başlarda verilen vaatlerle umutlandığını, ancak gitgide umudunun kaybolduğunu söylüyor:

"Aslında ilk günler verilen vaatler karşısında bir nebze de olsa umutlanmıştım. İnsanın duyduğu ani bir acı karşısında böyle bir olay yaşanmamış veya rüyaymış gibi oyunlara başvurduğu da oluyor. Ben birkaç gün rüya olduğuna kendimi inandırdım. Tepkisizliğim biraz da ondan kaynaklıydı. Biraz da ne yapacağını bilememekti aslında. Sonra verilen vaatler karşısında çok az da olsa umutlandım. Ama çok az diyorum. Son zamanlarda faili meçhul kervanının kumlu fırtınalı göz gözü görmez bir çölün ortasında ilerlediğini, bu kervana Tahir’in katılmak üzere olduğunu görebiliyorum. Göz göre göre bir faili meçhule yol almak."

Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Yenikapı Sokak Sakinleri Yaşadıklarını Anlattı - onedio.com
Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Yenikapı Sokak Sakinleri Yaşadıklarını Anlattı - onedio.com

Yeni Baro Başkanı Özmen ise "Ortada tek bir şüpheli yok. Dosya bizimle paylaşılmıyor" diyor.

Deutsche Welle'ye konuşan Özmen "Tahir Elçi'nin öldürülmesinden bu yana bir yıl geçmiş olmasına rağmen, üzülerek söylüyorum, soruşturma etkili bir biçimde yürütülmedi. Şu an soruşturma dosyasında, bir yıl geçmiş olmasına rağmen tek bir şüpheli yok. Şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulmuş tek bir kimse yok. Yani sözün özü, Tahir Elçi'nin katili olabileceğinden şüphe edilen kimse yok. Öte yandan dosya üzerinde gizlilik kararı olmamasına rağmen, dosyadaki bazı ayrıntılar, evraklar bizlerle paylaşılmıyor." diyor.

Elçi, bugün birinci ölüm yıldönümünde, vurulduğu Dörtayaklı Minare önünde anıldı.

DHA

Anma töreni, bir yıldan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle Elçi'nin vurulduğu yerden 100 metre ileride yapıldı. Törene Elçi'nin eşi Türkan Elçi, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Meral Danış Beştaş, Ahmet Yıldırım, İmam Taşçıer, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve avukatlar katıldı.

Anma töreni kapsamında Tahir Elçi'nin vurulduğu saat olan 10.53'te olay günü Dörtayaklı Minare ile ilgili yaptığı konuşma katılımcılara dinletildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir