Olan Yine Annelere Oldu! Emin Çapa'nın Oğlunun Bir Yaşındayken Ev İşlerine Yardım Etmesi Sosyal Medyayı Salladı

3PAYLAŞIM

Emin Çapa, oğlunun bir yaşındayken ev işlerine yardım ettiğini söyledi ve Twitter karıştı!

Twitter'da zaman zaman ortaya çıkan ve tartışmalara yol açan videolardan bir tanesi bu...

Türkiye'deki denkliği muhtemelen kreş olan okulda çocuklar yemek hazırlıklarına yardım ediyor ve beslenmelerini yardım almadan sağlıyorlar.

Buraya kadar tabii ki her şey çok hoş ancak devamında yazılan ve tüm kabahati annelere yükleyen paylaşımın ardından işin içine Emin Çapa girdi.

Ve oğlunun bir yaşındayken yapabildiklerini sıraladı.

Emin Çapa'ya elbette tepkiler gecikmedi...

Ti'ye alan da oldu.

Yaşadığı zorluklardan bahseden de...

Uzmanlar göreve çağrıldı.

Oğuz Kağan diriltildi.

Emin Çapa'nın daha önce söylediklerinden yola çıkılarak çıkarımlar yapıldı.

Hak verenler de vardı elbette...

Gelen tepkilerin ardından Emin Çapa tweet'lerini sildi ve bebeklikte atılan temellerin yetişkinlikte nasıl işe yaradığını anlattı.

Çocuklara sorumluluk vermek, onlara küçük yaşlardan itibaren görev bilinci aşılamak ve kendini geliştirmesinin önünü açmak elbette ki çok güzel ancak...

Ancak bunun tam tersi durumlarda sadece anneyi suçlamak, toplumsal baskıyı bir kenara bırakarak ebeveyne yüklenmek ve sanki her şey çok kolaymış gibi davranmak hoş bir davranış değil. Bir video üzerinden tüm Japonların özgüvenli olduğunu varsayamayacağımız gibi, bunu yapmayan Türk annelerinin de kötü niyetli olduğunu söyleyemeyiz. Bunu bir başarı olan gören ve uygulamayanları suçlayan tavırlar kanaat önderi sayılabilecek hiçbir insana yakışmıyor tabii ki...

Çocuğunuzun yaşına uygun minik sorumluluklar için içeriğimizi inceleyebilirsiniz: 👇

Bir İyilik Yapın ve Onlara Sorumluluk Verin! İşte Çocuğunuzun Yaşına Uygun Olarak Yapabileceği Ev İşleri - onedio.com
Bir İyilik Yapın ve Onlara Sorumluluk Verin! İşte Çocuğunuzun Yaşına Uygun Olarak Yapabileceği Ev İşleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nediyobuo.o

20 yaşında üniversite öğrencisi çocuğuna yemek yapmak, evini temizlemek için başka bir şehre gidip gelmeyi, iyi çocuk yetiştirmek, çocuğunu sevmek zanneden bir ülke burası. ALKIŞLIYORUM Allah emin çapa gibi erkekleri arttırsın

geciciex

iyi de zaten adam ucunu çekiştirdi diyor yatağını bir yetişkin gibi topladı demiyor 1 yaşındaki çocuk emin olun çekiştire bilir bu yüzden sakin olmalısınız..benim oğlum iki yaşında 11 aylıktan beri elektirik süpürgesini ele geçirip süpürmeye çalışıyordu hemde emeklerken.. şimdi tabağını kendi getiriyor çamaşırları ben asarken bana veriyor (hatta silkeliyor) geçenlerde de eve girerken ayakkabısını düzeltti ... Umarım ileride de öğrenci evinde kalıdığında ya da bekar kalırken kız arkadaşlarını toplayıp evini temizletme girişiminde bulunmayacak kendine ve ailesine yetecek yani umarım.. Adamın kast etmek istediğine odaklansak daha iyi olacak asında

comawhite

Biraz akıl fikir ya, 1 yaşındaki çocuk nasıl yatak toplasın? Daha birçoğu o yaşta yürüyemiyor bile. Abartmanın da bu kadarı. Bi bitmediniz anneliği babalığı eleştirenler. Bi sizin çocuğunuz mükemmel yetişti, bi siz bilirsiniz çocuk yetiştirmeyi zaten, diğer herkesinki bok sanki. İnsan kendini övmek için çocuğunu nasıl kullanır örneğinden başka bir şey değil bu. Yarış okulda değil kundakta başlıyor mübarek. Bırakın çocuklar çocukluğunu yaşasın biraz. Zaten ömürlerinin sonuna kadar her şeyden sorumlu olacakları bir hayat onları bekliyor bokunu çıkarmanın manası yok.

sensor

bokunu çıkarmak değil arkadaşım 7 yaşında git çalış eve ekmek mi getir diyor adam. Sorumluluk bilinci çocukken aşılanır çocuğa. Nasıl gördüyse öyle örnek alır.

comawhite

Ben ne diyorum? 7 yaşındaki çocuğa git çalış eve ekmek getir diyorsunuz mu diyorum? 1 yaşındaki çocuk yatak toplayamaz.net Böyle konuşuyorlar, sonra millet de bunu gerçek zannedip "Benim çocuğum geri mi kalıyor" diye hayıflanıyor. Her çocuk bir değil ve her çocuğun aynı yaş aralığında aynı şeyi yapmasını beklemek ya da bir etkiye her çocuğun aynı tepkiyi vermesini ummak kadar daha aptalca bir şey yok. Sanki aynı fabrikasyon ürününün kullanım kılavuzunu(!) sunar gibi bilgiçlik taslamanın da manası yok. Çocuğa sorumluluk verilmez demiyorum, verilir ve zaten çocuk bunu oyun olarak yapar ve öğrenir ancak bunu ne kadar sürede alacağı çocuğun keyfinde olmalıdır. Konu ise "1 yaş"... 1 yaş çocuk bile sayılmıyor ki, 24 aya kadar olan süreç "Bebek" olarak tanımlanıyor. Bu da kendisini övmek adına abartmak, bokunu çıkarmak oluyor evet. Çapa'nın anlatımını samimi bulmuyorum ve yarış zihniyetini görebiliyorum, yarış isteyen çocuk yapmak yerine kendisine bir yarış atı alsın. Hala altına yapan çocuk görünce, anneye "Ay benim kız bir yaşında bezini kendi çıkarıp atmıştı, kendi öğrendiydi vallaağ" diyen mahalle teyzelerinden farkı yok.

nediyobuo.o

ondan sonrada çocuk annesinden beklediği hizmeti karısından beklesin anasını bacısını karısını anca hizmetçi görsün e karı bu işi ne desin bunları yapsın ki hayata daha kolay alışsın yük olarak görmesin kadınları bir birey olarak görebilsin evet kadını anlattığım gibi görenler ne insan ne çocuk yetiştiriyor bazı şeyler küçükken verilmeli ki kalıcı sağlam olsun ileriye ülkemize çevremize dünyaya karşı duyarlı olsun ama anlayana işte size kalsa sanayiye verdi zanneder he halıda kaldırıyor camda sildiriyorlar

comawhite

Gereksiz duyar kasmanız ve salt muhalefet olmak için muhalefet olmanız bittiyse yorumumun devamını okuyun da adam akıllı anlayın ve kendi kafa seslerinizi benim fikrimmiş gibi yazmayın.

pembe_pati

Valla japonlara hayranım ya çocuklar ne güzel kendi işlerini görüyor. Çocuklar kendi okulunu temizliyor büyüdüklerinde de evleri sokakları tertemiz oluyor haliyle. Ben anaokulunda öğretmenlik yaptım bazı öğretmenler çocukları kucağına oturtup ağzına tıkıyor çocuk yanlış alışıyor. İlkokulda okulu hizmetli temizliyor çöpleri yerlere atıyolar temizlik bilinci gelişmiyor.

maca_as

"Bisiklet istiyorum" al oğlum, "telefon istiyorum" al kızım. "Bu bilgisayar istediğim oyunu oynamıyor yenileyin hemen" tabii ki çocuğum (Bu gerçek bir olay, eleman 20 yaşında ve babasına ağlayarak bunu dedi. Ve evet, mağazanın ortasında, benim yanımda). Veliler "bizim zamanımızda yoktu, bu çocuk yokluk çekmesin" diye düşünüyor. Fakat şimdiki yetiştirme tarzında çocuklar ailelerinin onlara sağladığı her şey "hak" olarak görüyor. Hiç bir zaman ona ulaşmak için çabalamak zorunda değiller. "Madem beni yaptınız her istediğimi yapacaksınız" bunları doğuştan gelen haklar zannediyorlar. Oğuz Atay'ın da dediği gibi: Üniversiteyi bitirdiklerinde hepsi saçlı sakallı bebekler oluyorlar. Adam taklidi yaptıkları için kendilerini adam zannediyorlar.

Görüş Bildir