Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okyanusta Ölüm Kalım Savaşı: Balıkçı Kulübesiyle Akıntıya Kapılan Genç 49 Gün Sonra Kurtarıldı

63PAYLAŞIM

Kapıldığı okyanus akıntısında 49 gün boyunca bir balıkçı kulübesinin içinde sürüklenerek hayatta kalmayı başaran 19 yaşındaki Endonezyalı genç Aldi Novel Adilang, Panama bayrağı taşıyan bir gemi tarafından fark edildi ve güvenle evine döndü.

Sulawesi'de yaşayan Adilang, denizin 125 km açıklarında, yüzen bir dalyanda ışıkçı olarak çalışıyordu.

Balıkların dikkatini çekmesi için ışıkları yakma işini yapan Adilang'ın babası da 16 yaşından beri bu mesleği yapıyordu. Her hafta, tuzağa yakalanan balıkları toplamak için firmadan gönderilen bir kişi, Adilang'a taze gıda ve yakıt ulaştırıyordu. Ta ki temmuzun ortalarında ağır bir rüzgar,  Adilang'ın demir attığı yere vurana dek...

Fırtına, Aldi'yi 49 gün boyunca mücadele vereceği okyanusa sürükledi.

Adilang'ın sadece birkaç gün kendisine yetecek kadar yiyeceği vardı ve denizden balık tutup, kulübeden söktüğü tahtalarla ateş yakarak onları pişirerek ve kıyafetleriyle süzerek tuzunu azalttığı deniz suyunu içerek hayatta kaldı.

Endonezya'lı genç, Panama bayrağı taşıyan gemi MV Arpeggio onu 31 Ağustos'ta sonunda Guam sularından kurtarana dek, neredeyse 10 geminin gelip geçtiğini söyledi.

Endonezyalı diplomat Fajar Firdaus'un Jakarta Post'a verdiği röportajda söylediğine göre, genç yanından tam 10 geminin geçtiğini ama hiçbirinin onu görüp de durmadığını belirtmiş.

MV Arpeggio gemisini görünce, bir bez parçasını bayrak gibi sallayan genç, gemidekilerin dikkatini çekemediğini anlamış ve acil bir radyo sinyali yollamış. Aldi'nin umudunu kaybedip, belli bir noktada öleceğini düşündüğü de olmuş. Kendini okyanus sularına bırakarak intihar etmeyi bile düşünmüş ama ailesinin zor zamanlarda dua etmeyi öğütlediğini anımsayan genç, kulübede bulundurduğu İncil'i her gün okumuş. 6 Eylül'de konsolosluk yetkilileriyle birlikte Endonezya'ya uçan gencin evine döndüğü ve sağlığının yerinde olduğu biliniyor.

Kaynak: The Guardian

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir