Okuma Yazma Dahi Bilmeyen Ama Mücadelesiyle Doğayı Kurtaran Perulu Acuña Nine ile Tanışın!

-

Yoksulluk yüzünden okula dahi gidemeyen ama topraklarını milyon dolarlık maden şirketine karşı savunan bir direnişin sembolü olan Máxima Acuña'nın hikayesi...

Kaynak: 1, 2

Máxima Acuña, Peru’nun kuzeyindeki dağlık bir köyde yaşıyor.

Yaşadığı, sahibi olduğu ve kendine yetecek kadar yiyecek ürettiği toprağı 2011 yılında Güney Amerika’nın en büyük maden şirketine satılıyor.

Şirketin hedefi, bölgedeki iki tatlı su gölünü yok ederek altlarında altın ve bakır aramaktı.

Madencilik şirketi, köylülerin çiftliklerini satarak bölgeyi terk etmelerini istiyor.

Madencilik şirketi, 5 milyon dolarlık maden ve göl drenaj projesi yapacaklarını belirterek köylüleri göç ettirmeye zorluyor.

Acuña nine, birkaç gölün suyunu tahliye ederek ortaya çıkan çukurları atık depolama için kullanacak olan projeye karşı direnmeye başlıyor.

Madencilik şirketi Acuña ninenin köpeklerini öldürüyor, koyunlarını çalıyor, henüz hasadını yapmadığı patates tarlasını yerle bir ediyor, kendisini ve ailesini dövüyor.

Fakat Acuña ve köylüler yılmıyor, direnişleri kitleselleşiyor.

2012’de madeni durdurmak için seferber olan halka saldıran polisin 9 eylemciyi öldürmesinin ardından proje durduruluyor.

2014’teki mahkeme kararıyla da iptal ediliyor.

Bu mücadele sayesinde Acuña, binlerce kişiye su sağlayan gölleri kurtarmış ve bölgedeki doğanın zehirli atıklarla kirlenmesini engellemiş oluyor.

“Cajamarca’da çıkarılan altınlar kana bulanmıştır” diyor Acuña, “Buradaki yoksul çiftçilerin gözyaşlarına ve kanlarına bulanmıştır. Ama şirketler bunun sorumluğunu üstlenmiyor, şirketlerden hesap sorulmuyor”.

Bu direnişteki öncülüğü üzerine Maxima Acuña de Chaupe, 2016 Goldman Çevre Ödülü’ne layık görülüyor.

Dünyanın en prestijli ekoloji mücadelesi ödülü olarak görülen Goldman ödülü, her yıl dünyada doğayı korumak için mücadele verenler arasından en etkili kişiye veriliyor.

Geçen yılki Goldman Ödülü'nü yine benzer bir direniş önderliği ile kazanan Berta Cáceres, Mart ayı başlarında Honduras’taki evinde öldürülmüştü.

Berta Cáceres gibi Máxima Acuña da kendi hayatından endişe ediyor.

“Bu şirketler çok güçlü. Ben aynı şeyin başıma gelebileceğini biliyorum” diyor.

Peru’da zehirli maden projesini büyük bedeller ödeyerek durduran ve 2016 Goldman Ödülü’nü kazanan Acuña yine de umutlu.

“İmkansızlıktan okula gidemedim, tek bir harfi bile bilmem. Ama direnmeyi ve savaşmayı çok iyi bilirim. Bu yüzden hiçbir şirket beni yenemez.”

Bu sitede açılan imza kampanyasına dünyanın bir çok yerinden destek yağıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
danceabletragedy

Lumos Maxima!

Gizli Kullanıcı

Helal olsun diyorum. Hatırlayanınız vardır belki eski zamanlarda bergamadaki halk altın çıkarılmaması ve çevre tahribatı olmaması için hemen hemen her gün eylem yapmışlardı. Hatta o eylemde tanılan, eylemin yüzü olmuş bergamalı hopdediks lakaplı bir amca vardı. O amca hakkın rahmetine kavuşmuş ve ne yazık ki torunları altını çıkarma şirketinde çalışıyor. Diyeceğim şu ki Acuna ninenin eylemi inşallah kendi çocukları ve torunlarına aşılar ve topraklarını kimselere vermez.

koala-neco

Size iki tane örnek verip susayım : Artvin'de toprağını koruyanlara terörist dediler, trabzonda hakem dövenleri alkışladılar, uyumaya devam edebilirsiniz. Ayrıca Acuna <3

style185

illaki birinin ölmesi gerekiyor hak kazanabilmek için bu dünyada.....

devrim-dumanli

Direnişin Kadınları muhteşemsiniz.

Görüş Bildir