Okullar 31 Ağustos'ta Açılıyor: En Çok Üzerinde Durulan Hibrit Eğitimi Sizin İçin İnceledik

35PAYLAŞIM

Malum 31 Ağustos Pazartesi günü okullar açılacak. Bu tarih kesin olmakla birlikte, eğitimin nasıl olacağı hala belirsiz.

Hepimizin bildiği ve alışık olduğu yüz yüze eğitim, pandemi yüzünden bu sene olmayacak gibi gözüküyor. Kesin konuşamamakla birlikte, uzmanlar Ekim ayı gibi influenza salgını da başlayınca koronavirüs vakalarının da artacağı konusunda hemfikir.

Hastalığın bulaşma riskinin okullarda çok daha fazla olduğu düşünülürse, konuşulan diğer yöntemlerin olma olasılığı daha ağır basıyor.

Peki nedir bu seçenekler?

Pandemi ilk başladığında yapıldığı gibi uzaktan eğitim yapılması seçeneklerden biri. Ancak geçtiğimiz eğitim yılında, herkes gibi okullar da salgına hazırlıksız yakalandığı için bu yöntem tek seçenek olmuştu. Şimdi ise durum farklı.

Şu anda okullar hazırlıklarını yaptı. Sınıf mevcutları azaltıldı. Sıralar ayrıldı. Peki bu yeterli olacak mı?

Üstünde en çok durulan seçenek ise karma bir sistem olan 'Hibrit Eğitim Modeli'

Peki nedir bu hibrit sistem? Haftanın bazı günleri okulda yüz yüze eğitim olurken, kalan günler ise evden uzaktan eğitim ile devam edilecek olan tabiri caizse 'ortaya karışık' bir sistem.

Haftanın 3 günü, sınıf mevcudunun yarısı, önlemler alınarak okula gidecek. Diğer yarısı ise online olarak derslere eşlik edecek. Daha sonraki 3 gün de tam tersi olacak.

Bu şekilde 3+3 yapılırsa, eğitim Cumartesi günü de olacak. Bu da herkes için yine bir zorluk demek olacak. 

Ancak bir başka opsiyon da 2+2 yapılarak aradaki günde de okulun dezenfekte edilmesi.

Yani Pazartesi ve Salı ilk grup okula gidecek. Çarşamba okul dezenfekte edilecek. Perşembe ve Cuma da diğer grup derslere girecek.

Bunların hepsi elbette alternatifler. Ne olacağını hep beraber yeni eğitim sezonu başladığında göreceğiz.

Kişisel fikrim, hibrit eğitimin en iyi seçenek olduğu. Çünkü bu şekilde sınıf mevcudu yarı yarıya azalacak, ve uzaktan eğitimde olduğu gibi okuldan tamamen uzak da kalmayacaklar.

Eğer ebeveynlerden biri evde olacaksa bu sistem sıkıntı yaratmayacak çünkü evde kalan ebeveyn çocuğunun uzaktan eğitimdeki derslerine yardımcı olabilecek.

Peki ya 2 ebeveyn de çalışıyorsa ve onlara bakacak başka biri de yoksa? O zaman ne olacak?

Neticede herkesin bir bakıcı tutacak parası yok. Bu sürecin hem okulları, hem öğrencileri hem de anne babaları çok zorlayacağı kesin.

Bunların hepsi birer olasılık elbette. Tek bir gerçek var ki şu anda her konuda her şeyin belirsiz oluşu. Salgınla yaşama adapte olmak ve bu belirsizlik içerisinde yaşamaya alışmaktan başka da çıkış noktamız yok şu anda. Dilerim ki, hem öğrenciler hem öğretmenler hem de veliler için en iyisi olur ve kimse zorlanmadan sağlıklı bir şekilde bu eğitim yılı da tamamlanır.

MEB Açıkladı: Okullarda Telafi Eğitimi 31 Ağustos'ta Başlıyor - onedio.com
MEB Açıkladı: Okullarda Telafi Eğitimi 31 Ağustos'ta Başlıyor - onedio.com
Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den Okullar İçin Açıklama: '2 veya 3 Vardiyalı Eğitim Gelebilir' - onedio.com
Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den Okullar İçin Açıklama: '2 veya 3 Vardiyalı Eğitim Gelebilir' - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamze-oznalbant

Bu sene de mahvolucak eğitim,doğru düzgün bir şey öğrenemiyor çocuklar,umarım en kısa sürede her şey yoluna girer

ada-p

Ya ben şunu anlamıyorum neden kimse yurtta kalan liseliler için açıklama yapmıyor adamlar diyor ki her 4 metrekareye bir kişi biz zaten 4 metrekarelik odada 4 kişi kalıyoruz il dışından gelenler okulu ful Online mı okuyacak nerde eşitlik? Nerden tutsan elinde kalıyor

sciencesoldier

genelde yurtta kalan liseliler daha az diye biliyorum ama sizin için de çok sıkıntı olacak eğer açılırsa okullar. o yurt odalarını bir kişiye indirgeyebilirlerse belki bir nebze sıkıntı olmaz ama sanmıyorum yapacaklarını.

arslanoglu

Tüm eğitimi CD ye yükleyin verin öğrencilere KPSS sistemi gibi de toplu sınav yapın senede 2 kez tamamdır ne okul ne öğrenci ne öğretmen yorulur ne sabahın körü servis bekleme serviste çocuk unutma olur ne akran baskısı kavga vs herkes rahatlar

sciencesoldier

online eğitim bile faciayken bu sistem iyice çökertir eğitimi. ayrıca hocalar genellikle klasik sınav yapıyor. doğal olarak sıkıntı yaşanır. yıllık eğitim daha büyük sakıncalar doğuracak ayrıca üniler çok sıkıntı yaşadı zaten. hee sisteminiz mantıklı mı aslında mantıklı ama şu da var soru sorma konusunda hocaya ulaşmamız sıkıntı olur kesinlikle. her hoca bir değil maalesef.

freepluto-oo

Ya zaten normal eğitim verilirken bile boktan bir sistem vardı şimdi iyice boku çıktı. Benim çocuğum olsa muhtemelen eğitimini kendim Verirdim yani verebildiğim kadar en azından daha sağlıklı. (mühendisim)

pharsa11

Üniversiteler açılmasın diyenler kesinlikle alttan 15 dersini online bir şekilde kolaylıkla ödev vs ile geçen berduşlardır yoksa hastalık umurlarında değil her yeri geziyorlar avmye gidiyolar tatile gidiyolar evde durdukları yok hastalığı düşünen oturur oturduğu yerde ama bakıyorum her yer açık okullar niye kapansın siz aklınızı peynir ekmekle yemişsiniz yada alemin akıllısı sizsiniz anlayamadım ne üniversite ne lise yılları geri gelmiyor eğer açılacak şartlar varsa neden açılmasın? Online eğitim eğitim değildir hiç bir öğrenci kontrol edilemiyor dersi anlamış mı anlamamış mı bilmiyoruz derse girmiyor her hangi bir yaptırımı yok(yoklama tutmak gibi) açıyor pcyi gidiyor yatıyor. Ben üniversite 4.sınıf oldum geçen dönem her derse erişimim oldu çok şükür Benim okulum sınavları ödev olarak yaptı, ben günlerce uğraşıp 80 alırken arkadaşım netten kopyalayıp yapıştırarak 100 aldı itiraz bile edemedim çünkü hocanın tek savunması zaten ödevle geçiyorsun sınavla bu puanı bile alamazsın oldu nerde adalet?

pharsa11

İnternet erişimi yok bilgisayarı yok ya hadi abi bu dedikleriniz yüzde 2yi anca oluşturuyordur o zaman devlet bu insanlara yardım etsin bunu söyleyin. Ayrıca çoğu üniversite internet pc olmayan öğrencilere el yazısı elden teslim ödevler verdi bu da bahaneniz olmasın

sciencesoldier

konuyu değiştiricem ama gerçekten bizim okulun öğrencilerinin çoğu dersten onu bile alamadı. hocanın dediğini bambaşka şekilde anlayıp bambaşka şey yazıp düşük alan var ve üstelik hocaya da suç buluyorlardı. gerçekten herkesin üniye gitmemesi gerekiyor. ben hiçbir arkadaşımdan bir dersin bir sorusu hariç yardım bile almadım. yardım dediysem de kafam durmuştu tabi ve nasıl yapıcağımı bilemeyince şöyle yap deyip geçti. ben yine kendi cümlelerimle hallettim olayı. hani daha düşük aldım ama yine de kendim aldım diyorum hep. bu arada doğrus yani notlar açık önümüzde. bazı hocalarımızda sınav yaptı onda da açıktı benim yalan yok. kesinlikle katılıyorum açılmalı okullar ama üniler sıkıntı işte. açıkçası ben gitmek istemiyorum yurda. hepimiz evde kalmadığımız için sıkıntı.

freepluto-oo

Onlarca dersi olan, normal dönemde geçmesi imkansız olan kişiler uzaktan eğitim ile ya başkasına yaptırıyor yada rahat rahat notlarla geçebiliyor. Bu sene mezun oldum(mühendislik) benimle beraber onlarca dersi olan kişiler mezun oldu ve adamların dediği laf şu; "Ulan şaka gibi be mezun olduk inanabiliyor musun?" bunlar hiçbir bok bilmeden mühendis olan bir kaç tane örnek.

Görüş Bildir