Okul Çağındaki Çocukların Hayatını Kabusa Çeviren Akran Zorbalığı 'Bullying' Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-

Çalışma hayatında insanlara yaşatılan, hayatlarını adeta bir kabusa çeviren ve travma bozukluğuna yol açan mobbing hakkında artık sesimizi çıkarabiliyoruz. Peki, özellikle okul çağındaki çocuklarımızın akranları tarafından uğradığı zorbalık olan 'bullying' hakkında ne biliyoruz? Yakından bakalım...

Akran zorbalığı, özellikle okul çağındaki çocukların birbirlerine veya tek bir kişiye karşı fiziksel, sözel ve davranışsal olarak zarar verici davranışlarda bulunması olarak tanımlanabilir.

Ergenlik döneminde doruk noktasına ulaşan bu zorbalığı yaşayan pek çok çocuğun bu durumu anlaması uzun sürüyor. Anladıktan sonra da kendisine inanılmayacağını, kendisiyle dalga geçileceğini ve bu davranışların artacağını düşünen çocuklar yaşadıklarını anlatmaktan çekiniyorlar.

Yaş açısından değerlendirildiğinde büyük gruplarda orantısız güç durumları ortaya çıkabilir.

Özellikle ergenler arasında yaygın olan "Şaka yaptık" mazereti akran zorbalığı ile sık sık karıştırılıyor. Sürekli uygulanan ve yıkıcı etkilere sahip olan bu zorbalık türünün son derece yaygın olmasına rağmen önemsenmemesinin altında şüphesiz ki kültürel ve sosyal nedenler yatıyor ve toplumsal yargılar bu şiddetin yeniden üretilmesine katkıda bulunuyor.

Akranları tarafından zorba davranışlara maruz kalan ve travma bozukluğu yaşayan çocuk kendini yalnız, çaresiz, mutsuz ve öfkeli hissedebilir.

Süreklilik içeren zorbalık davranışları sonrası çocuklar içine kapanıyor, öz güven eksikliği yaşıyor, depresif davranışlar sergiliyor.

Buradan hareketle akran zorbalığının türlerine ve nasıl geliştiğine yakından bakalım.

Fiziksel, sözel, sosyal ve cinsel şiddet içerebilen akran zorbalığı eşyalara şiddet üzerinden de kendisini gösterebilir.

  • Fiziksel şiddet: İtme, tekmeleme, tükürme, vurma, dürtme, ısırma, çekiştirme, tekme atma ya da çelme takma eylemler içeren bu şiddet türünde zarar gören çocuklar net bir şekilde ayırt edilebilir.

  • Sözel şiddet: Dış görünüm, ırk, kılık kıyafet, konuşma tarzı ve lakap takma üzerinden kendisini gösteren bu şiddet türü "Şaka yaptık" algısına oldukça yatkındır.

  • Sosyal şiddet: Dışlama, oyunlara dahil etmeme, yalnızlaştırma, ayrıştırma, görmezden gelme, kışkırtma ve iftira atma gibi eylemleri içeren sosyal şiddet özellikle eğitmenler tarafından rahatlıkla fark edilir.

  • Cinsel şiddet: Dokunma, sarkıntılık yapma, eteğini kaldırma, cinsel içerikli şakalar yapma, sütyenini açma ve iftira dışında taciz ve tecavüzü içerir.

Peki, çocuğunuzun akranları tarafından zorbalığa uğramaması için neler yapabilirsiniz?

Çocuğunuzla her gün mutlaka sohbet edin, rutin olarak neler yaşadığını sorun ve onu dinleyin.

Özellikle ergenlik çağındaki çocuklar anne ve babasıyla konuşmayı sevmese de kendi yaptıklarınızı anlattıktan sonra onun yaşadıklarını ve gününün nasıl geçtiğini sormanız işe yarayabilir.

Örnek olun.

Çocuklarınızın sizi taklit ettiğini aklınızdan çıkarmayın ve onlara iyi bir örnek olun. Garsonlara, kasiyerlere, şoförlere davranışlarınıza dikkat edin ve etkili iletişim tekniklerini kullanın.

Akran zorbalığının ne olduğunu ve bunun ayırt edilebilir noktalarını açık bir şekilde anlatın.

Zorbalığın, zorbalığa maruz kalmanın, şahit olmanın ya da zorbalığı uygulamanın insan hayatına nasıl etki ettiğini açık bir şekilde konuşun. Zorbalıkla karşılaştığında size ya da öğretmenlerine başvurması gerektiğinin altını çizin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aytunc.garip.7

bi insan başka bir insana neden böyle bir zorbalık yapabilir onunla ne alıp veremediği varki osize hiçbir şey yapmasın ama siz ona zorbalık yapın adalet değildir bu yani zorbalık yapanlara bu durum anlatılmalı ve zorbalık durdurulmalı :(

pinpon

okula ilk kez gitmistim herkesi annesi/babası getiriyordu.Bir cocuğu annesi bırakti ve çocuk annesi gittigi icin aglamaya başladı.Bende herkesi toplayıp cocukla dalga geçip ona lakap takmıştim.O çocuk yıllar boyu o lakapla anıldı.Nerden bilebilirdim söylediklerimin bir insan için bu kadar önemli olduğunu? o çocuk yıllar boyunca özgüven sahibi olmadı.söyledigim bir söz onu yıllar boyunca etkiledi.Cocuk sahibi olanlar once çocuklarına bunun yanlış oldugunu oğretmeliler.bu hem vicdan hem de ahlak açısından da yanlış

erlik

İlkönce ailelerin bilinçlenmesi lazım. Aile çocuğu arkadaşını dövdüğünde sırtını sıvazlar, annesi "okulda kızları öpüyor musun ? Sevgilin var mı ? Aferin oğluma" derse yada bir başkasının çocuğunu ailecek " yok orası öyle burası böyle" diye hedef haline getirirse, dahada önemlisi esas olanın karakter olduğunu söylemezse bu iş katlanarak gidecek.

nara-yoon

Hadi diyelim fiziksel şiddet/zorbalık nispeten o kadar yaygın değil(ki o da fazlasıyla yaygın her neyse) fakat eminim hepimiz okulda şimdiye dek psikolojik şiddet görmüşüzdür. Ben bizzat öğretmenlerden dahi gördüm. İnsanların eğitildiği kurum olması lazım gelen okul, aslında kötü bir yer.

bayan-sinir

Çocuk dünyanın en acımasız varlığıdır diye boşuna söylemiyoruz. Bakmayın öyle masum gözüktüklerine. Aslında hepsi birer şeytan.

Görüş Bildir