Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

OHAL'in Yerini Alacak: 'Terörle Mücadele' Düzenlemesi Komisyondan Geçti

 > -
Abone ol

TBMM Adalet Komisyonu, Olağanüstü Hal'in yerini alacak "terörle mücadele"de yeni düzenlemeler içeren yasa teklifinin ilk 13 maddesini dün akşam kabul etmişti. 26 maddelik paketin diğer maddeleri de bugün yapılan görüşmelerin ardından komisyondan geçti. 

Darbe girişiminin ardından üçer aylık dönemlerle uzatılan OHAL hükümetin yeni bir tezkere daha sunmamasıyla 18 Temmuz gece yarısı sona ermişti.

Hükümet OHAL sonrası dönem için kamuoyunda "terörle mücadele teklifi" olarak anılan yasa teklifi hazırlayarak TBMM'ye sunmuştu. Komisyon dün yaklaşık 14 saat süren görüşmelerde 26 maddelik "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin" ilk 13 maddesini kabul etmişti. Düzenlemenin geri kalan maddeleri de bugün komisyonda ele alındı ve kabul edildi.

Üç yıllık geçiş süreci öngörülüyor...

AA

Teklifle ilgili bilgi veren AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, yasanın üç yıllık geçiş süreci öngördüğünü belirterek, pek çok maddede anayasaya aykırılık eleştirileri olmasına karşın, teklifin anayasadaki bireysel hak ve özgürlüklerin korunması maddelerinin dikkate alınarak hazırlandığını belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel "OHAL'i bitirmek demek, adını değiştirmek değildir. Önümüzdeki kanun teklifi, OHAL'in ismini kaldırır cismini bırakır" diye konuştu.

HDP'nin daha iyi incelenmek üzere alt komisyona gönderilmesini istediği teklife MHP destek veriyor.

Reuters

Komisyondan geçen düzenlemenin gelecek hafta Meclis Genel Kurulu'nda ele alınarak AKP ve MHP oylarıyla yasalaştırılması bekleniyor.

OHAL sonrası güvenlik yasa tasarısında gözaltı süresinin 5 günden 12 güne kadar uzaması öngörülüyor. Detaylar için 👇

Teklif Meclis'te: OHAL Sonrası Gelecek Kanun Neleri Kapsıyor? - onedio.com
Teklif Meclis'te: OHAL Sonrası Gelecek Kanun Neleri Kapsıyor? - onedio.com

Mevcut yasaya göre OHAL olmadığı durumlarda gözaltı süresi 24 saat. 2015 yılında çıkarılan ve "İç Güvenlik Yasası" ile kolluk amirli kararıyla ilk gözaltı süresi 48 saate kadar çıkabiliyor ve gözaltı süresi her defasında bir günü geçmemek kaydıyla toplam beş güne kadar uzatılabiliyor.

Yeni teklife göre ise bu süre 48 saat, toplu işlenen suçlarda ise 4 gün olacak ve iki defa da uzatılabilecek. Böylece toplu işlenen suç gerekçesiyle gözaltına alınanlar 12 güne kadar gözaltında kalabilecek.

Reuters ve Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir