Görüş Bildir

Öğretmenler Eylemde! Bazı Okullarda Dersler Öğrenci Andı ile Başladı

Haberler
> Öğretmenler Eylemde! Bazı Okullarda Dersler Öğrenci Andı ile Başladı

Bazı ilkokullarda, Eğitim İş Sendikası’nın aldığı kararla Andımız'ı okuma eylemi bugün başladı. Öğretmenler ilk derse sınıflarda, Öğrenci Andı’nı okutarak başladı.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, Danıştay’ın Andımız’ın okullarda okunmasını yasaklayan kararının ardından “okunması” için dava açıp kazanan sendikalardan Eğitim-İş harekete geçti.

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Sendikamız Merkez Yönetim Kurulu'nun aldığı karar gereği 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı boyunca her gün derse başlama öncesinde öğrencilerimizle andımızı okuyacağız.” dedi. Sendika kararını eylem defterine de işledi.

Yıllar sonra ilk kez okundu.

Eğitim-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından alınan karar şöyle 👇

Eğitim-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından alınan karar şöyle 👇
  • İlkokullarda her gün ilk dersten önce okunmakta olan Öğrenci Andı'na ilişkin yönetmelik maddesi idare tarafından 8 Ekim 2013 tarihinde kaldırılmıştı. Sendika olarak, düzenlemenin iptali için Danıştay nezdinde dava açmıştık. Danıştay 8. Dairesi 2018 yılında lehimize karar vermişti.

  • Danıştay 8. Dairesi'nin kararına rağmen MEB yönetmelikte düzenlemeye gitmediği gibi Öğrenci Andı'nın okunmasına yönelik de bir adım atmamıştır.

  • 1933 yılından beri okullarımızda okutulmakta olan Öğrenci Andı'nın üyelerimiz tarafından 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı boyunca her gün ilk derse başlama öncesinde, kaldırılan düzenlemede olduğu şekliyle öğrencilerle birlikte okunmasına karar verildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
151
97
10
5
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yürekli öğretmenlerimizi kutluyorum, çok büyük bir adım. İslamcılara ve PKKlılara "biz daha ölmedik" diyebilmenin bir işareti. Harikasınız!

Helal olsun gerçekten,işte herkes böyle tepkisini ortaya koyabilmeli

kyle-reese

Helal olsun size