Öğrendiğiniz Zaman Ufkunuzu Arşa Çıkaracak Beyin Yakan 19 İlginç Bilgi

105PAYLAŞIM

Yaşadığımız hayata dair bildiklerimiz her geçen gün artsa da, hala öğrenmemiz gereken o kadar çok şey var ki... Buzzfeed'den sizler için derlediğimiz içeriğimizde beyin yakan 19 ilginç bilgiyi bir araya getirdik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/andyneuenschwan...

1. Vücudunuzda şu an bulunan atomlar, bir yıl önce vücudunda bulunan atomlardan tamamen farklı.

Vücudundaki atomların %98'inin yenilenmesi bir yıl sürüyor. Dolayısıyla bir bakıma her yıl yepyeni bir insan oluyorsun.

2. Bir zamanlar yaşayan en genç insandın.

3. Kleopatra bize göre yaşlı, Mısır Piramitleri Kleopatra'ya göre.

Kleopatra bize göre yaşlı, Mısır Piramitleri Kleopatra'ya göre.
Kleopatra bize göre yaşlı, Mısır Piramitleri Kleopatra'ya göre.

İnsanlar Kleopatra ile Keops Piramitleri'nin aynı döneme ait olduğunu düşünürler. Ama Keops Piramitleri milattan önce 2550 civarı yapıldı. Kleopatra milattan önce 30 yılında hayatını kaybetti. Bu da arada neredeyse 2.500 yıllık bir fark olduğunu gösterir.

4. Bir bardak suda bulunan atomlar, dünya üzerindeki bütün okyanuslarda bulunan atomlardan daha fazla.

Bir bardak suda bulunan atomlar, dünya üzerindeki bütün okyanuslarda bulunan atomlardan daha fazla.
Bir bardak suda bulunan atomlar, dünya üzerindeki bütün okyanuslarda bulunan atomlardan daha fazla.

Eğer bir bardak suyun 200 gram olduğunu düşünürsek, okyanusta bulunan suyun ne kadar olduğunu siz düşünün. Eğer 200 gramlık suda bulunan moleküllerin matematiksel hesabını yaparsak, 6.6855*10^24 molekül 200 mL suda bulunuyor. 6.67*10^21 hesabı da okyanuslarda bulunan suyun 200 mL gibi bir kısmında olan molekül sayısını veriyor.

5. Oyun kartlarının diziliş versiyonları, dünya üzerindeki atom sayısından daha fazladır.

6. Dünya üzerindeki her şey ya patatestir, ya da değildir.

Kulağa tuhaf geliyor ama gerçek.

7. Sağ tarafına yakın olan kişi, kalbinden uzak olan kişidir.

Eğer yalnızca dünyanın yüzeyini düşünürsen, teknik olarak bunun doğru olduğunu göreceksin. Sağında bulunan kişi, soluna en uzak olan kişidir. Dolayısıyla bu kişiye ulaşmak için bütün dünyayı dolanman gerekecektir.

8. Barack Obama, Katy Perry'den daha fazla Grammy Ödülü kazanmıştır.

Barack Obama, Katy Perry'den daha fazla Grammy Ödülü kazanmıştır.
Barack Obama, Katy Perry'den daha fazla Grammy Ödülü kazanmıştır.

Başkan Barack Obama'nın iki adet Grammy Ödülü bulunuyor. Buna karşın Katy Perry'nin birçok adaylığı olmasına rağmen hiçbir ödülü yok. Jimmy Carter ve Bill Clinton'ın ödül sayısı da Katy'den daha fazla.

9. Atomlar üzerine çalışan bir kişi, kendi kendini anlamaya çalışan bir avuç atomdur.

Tuhaf değil mi?

10. Eğer arılara yaptıkları iş için minimum maaş verilseydi bile, bir kavanoz bal 182.000 dolara mal olacaktı.

Ortalama bir bal arası 120-150 günlük ömrü boyunca 1/12 çay kaşığı bal üretiyor. Yalnızca bazı mevsimlerde aktif oluyorlar ve doğumlarından sadece 22 gün sonrasında öz toplamaya başlıyorlar. Dolayısıyla eğer hesaplamaya kalkarsanız, arılara ödeme yapılsaydı şu an dünyanın en zengin kitlesi olabilirlerdi.

11. Oxford Üniversitesi, Aztekler ve matbaadan daha eski.

Oxford öğretim sürecine 1096 yılında başladı. Aztek İmparatorluğu ise en az 100 yıl sonra başladı. Matbaa ise Johannes Gutenberg tarafından 1439 yılında icat edildi. Bu da demek oluyor ki Oxford'da bulunan öğrenciler 350 yıl boyunca el yazması kitaplardan okumak zorunda kaldılar.

12. Eğer üzerine düşünürseniz, beyin kendi kendini adlandırmıştır.

13. Aslında hiçbir şeye dokunmuyoruz.

Kuantum fiziğinin kurallarına göre atomların yapısı ve bileşiminden ötürü ve elektronlar negatif elektrik yüklü olduğu için vücudumuzda bulunan elektronlar, diğer elektronlara asla dokunmazlar. Sadece gerçekten çok fazla yakın hale gelirler.

14. Eğer iki bebek aynı anda anne rahmine düşerse ve bebeklerden biri iki ay erken doğarsa, erken doğan bebek diğerinden iki ay daha büyük olacaktır.

Rahimdeki gelişim süreçleri aynı anda başlamış olsa bile. Aynı şekilde Amerika'da doğan bebekle aynı anda Britanya'da da bir bebek doğsa, eş zamanlı doğmalarına rağmen doğum günlerin farklı olması da ihtimal dahilindedir.

15. Bir milyon saniye ile bir trilyon saniyenin arasındaki fark neredeyse 40.000 yıldır.

Bir milyon saniye, 11½ güne eşittir. 

Bir milyar saniye, 31¾ yıla eşittir. 

Bir trilyon saniye 31.710 yıla eşittir.

16. Ay'ın Dünya'dan görünen boyutunun, güneş tutulması boyunca güneşle neredeyse aynı boyutta olması tamamen tesadüften başka bir şey değildir.

Ay, tutulmalarda güneşin uzaklığı ve boyutuyla kıyaslandığında, aynı boyutta ve uzaklıkta görünüyor.

17. John Tyler Amerika'nın 10. başkanıydı. 1700lerde doğmuştu. Şu an torunlarının torunlarından iki tanesi hala hayatta.

John Tyler 63 yaşındayken bir oğlu oldu. Tyler'ın oğlu da geç baba oldu. Dolayısıyla Tyler, Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalanmasından 20 yıl sonra doğmuş olmasına rağmen, torunlarının torunlarından hala hayatta olanlar var.

18. Jimi Hendrix ve George Handel komşu olabilirdi.

Yaşadıkları zaman dilimleri arasındaki farklı görmezden gelirsek, gitarist Jimi Hendrix, ünlü besteci George Handel'ın komşusu olabilirdi. Yaşadıkları binalar yan yana.

19. Yaşadığınız süre boyunca iki yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük üretiyorsun.

Ortalama bir yaşam boyunca bir insan vücudu 20.000 litre tükürük üretiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahsens.

16. madde tesadüf mü mucize mi ?

furkan-sagoglu

editör bunlari okudugum zamani bana geri ver

kumandanin-husamettin

#6 dünyadaki herşey ya patatestir yada değildir teoriniz ne yazık ki yanlıştır bunu size patates familyasından falan anlatabilecek bir bilgim yok ama ordanda birşey çıkarabileceğime eminim şimdi anti-tez ime gelecek olursak bu dediğiniz duruma göre 52 kağıtlık bir desten "10" (yazıyla : on) çekme olasılığı 4/52=1/18 dir fakat sizin teorinizi bu problemde uygularsak(patates yerine 10 varmış gibi düşünelim) 52lik desteden 10lu çekme olasılığı 1/2 olur yani ya 10 çekeriz yada çekmeyiz. böylece dünyadaki herşey ya patatestir yada değildir demek yalnış olur saygılar.

sagan

Kardeşim aslında buradaki biraz kelime oyunu. Dünyadaki herşey ya attır yada değildir, ya maymundur yada değildir gibi. "Makara yapmaya çalışmışlar ama maaş alamamışlar" gibi. ;) :))

omer-serkan-mimkara

çok kötü ama ya 👎🏽

suitup

#1 neden vücudum atomları her yıl daha da çirkin biri olmamı sağlayacak şekilde yeniliyor ki? tipi geçtim mesela biraz boya yenilese şu atomları :D

Görüş Bildir