Öğrenciler Saatlerce Atatürk Kitaplığı'nın Kapısında Bekliyor: 'Taksim’e AVM Değil, Kütüphane Lazım'

 > -

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Taksim'deki Atatürk Kitaplığı özellikle merkezi konumu nedeniyle öğrencilerin akınına uğruyor. Ancak gelen öğrenciler yer darlığı nedeniyle içeri girebilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor. Etrafında 4 büyük AVM ve yüzlerce mağaza olmasına karşın Taksim gibi merkezi bir yere yeni bir kütüphane yapılmaması veya mevcut kütüphanenin şartlarının iyileştirilmemesi öğrencilerin tepkisini çekiyor.

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre,öğrencilerden bazıları evinde kendine ait odası, masası olmadığı için kuyrukta beklemeye razı olmuş kimi de deniz manzarasına karşı ders çalışmak için. 

Kitaplık 24 saat hizmet vermesine karşın fiziksel olarak yetersizlikleriyle dikkat çekiyor. Hem salonun darlığı hem de tuvalet gibi bölümlerin yetersizliği ve hijyen eksikliği öğrencilerin en büyük şikayetleri arasında yer alıyor.

Öğrenciler şikayetlerini ve taleplerini şu sözlerle dile getiriyor:

"Okuldan sıraya yakalanmamak için koşuyoruz"

Metkan Temel: Civarda çok okul var. Öğrenci çok ama kütüphane az. Okuldan sıraya yakalanmamak için koşuyoruz. Çalışma masalarındaki ışık sistemi gibi olanakları seviliyor. Misal evde bu kadar geniş masa yok. 

Norda Lazoğlu: Yoğunluğun nedeni Taksim gibi merkezi ve ulaşımın kolay olduğu bir yerde olması, manzarası ve geniş kaynaklara sahip olması. Belli ki talep var, o zaman bunun gibi daha çok kütüphane açabilirler ya da burayı büyütebilirler.

"Bazı öğrencilere 'toprağım' diyerek ayrımcılık yapan güvenlikçiler var"

Burak Manay: Sıraya girmemek için sabah saat 08.15’te geldim. Asıl sorun kütüphanenin küçük olması. Masaya kitabını bırakıp gidip dışarda gezen yani 2 saat çalışıp 6 saat dışarıda olanlar da oluyor. Kapıda bekleyenin hakkı yenmiş oluyor. Ücretsiz internet ağının olması da burada fazla vakit geçirilmesinin diğer bir nedeni. 

Cihan Maltepe: Bazı öğrencileri kollayan, ‘toprağım’ deyip ayrımcılık yapan güvenlikçiler var. Akşam cam kenarında kitap okunmuyor, gözlerimiz bozuluyor, çok karanlık. Bir ara, ‘kalkarsanız ve yarım saate gelmezseniz çantanızı kaldıracağız’ diyorlardı ama şu an bu uygulama yok.

Talepler sosyal medyadan da dile getiriliyor: "Taksim'e AVM değil kütüphane lazım"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul Büyükşehir BelediyesiKitap
Görüş Bildir