Oğlu İçin Meksika'nın Culiacan Şehrini Karış Karış Yakan, Firarlarıyla Meşhur Uyuşturucu Baronu: 'El Chapo' Joaquin Guzman

-

Girdiği her hapishaneden nasıl da kaçmayı başarmış, pes doğrusu!

Meksika'da yaşanan olayları duymuşsunuzdur. Çıkan haberler sanki bir Netflix dizisi senaryosunu anımsatıyor, öyle değil mi? Maalesef durum böyle değil. (Gerçi dizisi de var o ayrı!)

Culiacan şehrini adeta savaş alanına çeviren bu olay tamamen gerçek, üstelik olayın arkasında uyuşturucu karteli lideri Joaquin Guzman  namı diğer El Chapo (Bücür) var.

Peki, koskoca bir şehri yakıp kül eden El Chapo kimdir? Nasıl olur da emniyet güçleri bile bu adamı durdurmakta yetersiz kalabilir? Gelin, size hayatı dizi senaryolarını aratmayan El Chapo’dan biraz bahsedelim.

İçeriğimize geçmeden önce Meksika'nın Culiacan kentinde yaşanan olayları bir hatırlayalım.

Meksikalı Uyuşturucu Baronu El Chapo'nun Oğlu Polis Tarafından Yakalanınca, Şehir Savaş Alanına Döndü - onedio.com
Meksikalı Uyuşturucu Baronu El Chapo'nun Oğlu Polis Tarafından Yakalanınca, Şehir Savaş Alanına Döndü - onedio.com

Meksika'da uyuşturucu ticareti denildiğinde akla gelen ilk isim El Chapo. İnsanları zehirleyerek milyonlarca hatta milyarlarca dolar kazanmış, başkalarının acılarından devasa bir servet yaratmış bir uyuşturucu baronu.

Meksika’nın belki de bu tekinsiz işlerdeki bir numarası. Bücür olarak anılan biri için servetinin boyunu aştığını söyleyebiliriz rahatlıkla…

Forbes Dergisi, kendisini zamanında dünyanın en zengin ve en güçlü kişileri arasına sokmuş. Hatta Forbes 2011’de “Dünyanın En Zengin 10. İnsanı” unvanını elde etmiş.

Yalnız kendisinin tek alametifarikası affedersiniz b*k gibi parası ve insanları zehirlemedeki 'üstün başarısı' değil, aynı zamanda 1.68'lik boyuyla sürekli bir yerlerden kaçıvermesi!

Meksika’nın en büyük uyuşturucu çetelerinden biri olan Sinaloa Karteli’nin lideri El Chapo, kanlı bıçaklı olduğu diğer çetelerle ve polis kuvvetleriyle sık sık çatışmaya girer. Yöntemleri acımasızdır, vahşidir ve çok korkutucudur. Girdiği çatışmalarda on binlerce insan hayatını kaybeder.

Biraz önce dedik ya, kendisi hapisten ışık hızıyla firar etmesiyle ünlü diye işte size asıl o maceralarından bahsedelim.

İlk kez 1993’te yakalanan El Chapo, ülkenin en güvenlikli ve sözde kaçması imkansız hapishanelerinden birine yerleştirilir. Sekiz yıl boyunca burada kalan uyuşturucu baronu, 2001’de bir çamaşır sepetinin içine girip hapishaneden firar eder ve ilginçtir ki 13 sene boyunca kendisine dair tek bir iz bulunmaz.

Bu arada 1993 yılı kendisi için oldukça olaylı geçen yıllardan biridir. Düşmanlarından biri olan Tijuana Karteli, aldıkları istihbarat sonrasında El Chapo’yu öldürmek için uyuşturucu baronunun vuracağı havaalanına tetikçilerini gönderir. Ancak El Chapo ile aynı uçakta yolculuk eden ‘uyuşturucu karşıtı’ bir başpiskopos da vardır. Tijuana Karteli, El Chapo yerine yanlışlıkla benzer bir araca binen başpiskoposu hedef alır ve başpiskopos orada can verirken El Chapo burnu bile kanamadan oradan ayrılır.

El Chapo'nun ikinci kez yakalanışı 2014'te olur. Devlet güçleri tarafından yakalanan El Chapo, aynı yıl hapishanedeki duşun altında 1,5 km uzunluğunda bir tünel kazdırıp buradan da firar etmeyi başarır.

Yıl olmuş 2014, hala tünel kazarak kaçmayı başarabilen var mı diye düşünebilirsiniz ama yedi sülaleden uyuşturucu dahil her türlü yasadışı işte parmağı olan El Chapo kaçmış işte…

Kazılan tünelin oldukça profesyonel işi oluşu da bir başka ayrıntı. Hapishanenin yakınlarındaki mısır tarlasına çıkan tünelde her türlü güvenlik önlemi alınmış. Aydınlatmasından tutun da tünel kazılırken ortaya çıkan toz toprağı taşımak için kurulan motorlu düzeneğe kadar ne ararsanız var bu tünelde. Hatta çökme ihtimaline karşı oksijen tüpleri bile yerleştirilmiş, öyle bir profesyonellikle çalışılmış yani...

(O dönemler El Chapo'nun yakalanması için gerekli bilgiyi verecek olanlara Amerikan hükumeti tarafından 5 milyon dolar ödül vadediliyordu. Bunu da buraya not düşelim.)

Merak edenler için El Chapo'nun kaçış anını gösteren videoyu da şuraya bırakalım.👇

Kendisinin son kez yakalanışı da Ocak 2016’da oluyor ve bu kez ABD yollarını tutuyor El Chapo. Sonrası ise malumunuz...

El Chapo'nun ikinci eşinden olan oğlu Ovidio Guzman Lopez’in yakalanması sebebiyle Meksika’nın üzerine adeta ejderhalar salınıyor ve Culiacan şehri yakılıp yıkılıyor.

Ovidio ve abisi Ivan, babalarının Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilip müebbet hapis cezasına çarptırılmasından sonra çeteyi ele geçirip 'aile işlerinin' başına geçiyor iki kardeş. Ortalığın bu kadar ayağa kalkması da en çok bu yüzden.

Görüyorsunuz ya, biz sakin sakin evimizde oturup akşamları televizyon karşısında yemek yerken dünyada nasıl hayatlar yaşanıyor...

'Bücür' Joaquin Guzman'ın hayatı ve çılgın firar girişimleri dizilere, filmlere ve kitaplara konu oldu. Hatta bu yapımlardan birini şu an Netflix'te izleyebilirsiniz. El Chapo'yla ilgili daha çok şey öğrenmek isteyenlere bu diziye bir göz atmalarını tavsiye ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fchinaski

La bi fakir babasi yazmadigin kalmis. Elinde kimbilir kac masum kadinin, cocugun kani var bunun

Gizli Kullanıcı

kısa boy kacıs ıcın ıdealmıs boyunuz uzunsa aman bulasmayın boyle olaylara thanks Onedio

maca_as

Ya editör bu adamın hayranı ya da netflix reklamı okuduk. Yoksa eli kanlı bir katilin bu kadar hayranlıkla reklamını yapması normal değil.

arda-eser

bizim de karbonat erolumuz var ne olmuş yani.. bokoko yemişişko

can_can

Yüz binlerce insanı zehirliyorlar, tehdit şantaj işkence cinayet ne ararsan var, masum katletmekten çocuk hamile katletmekten geri durmuyorlar. Sırf para için. Hiçbir kuralları vicdani tarafları doğruları yok. Hiçbir şekilde insan olarak görülüp haktan hukuktan yararlandırılmaması gereken kişiler. asal olmadığı için insan deneyi yapılamayan testlerde kobay olarak falan kullanılmaları lazım.

Görüş Bildir