Öfke Kontrolü Testinden Geçebilecek misin?

26bPAYLAŞIM

Hepimizin bazen ipin ucunu kaçırıp da kontrolü kaybettiği zamanlar olur, ama acaba bunlar ciddi bir öfke probleminin belirtileri mi yoksa normal şeyler mi? Testi çöz ve öğren!

1. Hadi başlayalım. Arkadaşlarından biri fena halde sarhoş oldu ve herkesin önünde sana hakaret etmeye başladı. Sen ne yaparsın?

Ben de ona hakaret ederim
Aldırmam, zaten sarhoş
Emin değilim
Ağzının ortasına bir tane çakarım

2. Aylarca özenle bakıp yetiştirdiğin domateslerinin hayvanlar tarafından mahvedildiğini gördün, ne yaparsın?

Mahvolanları çöpe atarım, hay Allah ya!
Hala sağlam kalanları arayıp toplarım
Çıldırırım. Bütün emeğim boşa gitti

3. Sen sakin sakin araba kullanırken bir anda biri sana makas attı. Ne yaparsın?

Ben de ona makas atıp kavga çıkarırım
Kornaya abanırım
Aldırış etmem, yoluma bakarım

4. Bir arkadaşın senin evine tanımadığın birini getirdi ve mutfakta bir şeyleri kırdılar. Ne yaparsın?

Hemen temizlemelerini söylerim
Evimi terk etmelerini söylerim
Kazayla olmuştur, temizlemelerine yardım ederim

5. İş arkadaşlarından birisi senin çalışma performansınla ilgili olumsuz düşüncelerini herkesin önünde söyledi ve sen...

Tartışmaya başlar ve diğerlerini de yanıma çekerim
Baş başa konuşmayı teklif ederim
Öyle bir yumruk atarım ki ağzını açamaz bir daha

6. Ailenden zaten pek anlaşamadığın biri bu sefer çizgiyi biraz aştı ve gerçekten seni üzen sözler sarf etmeye başladı. Ne yapacaksın?

Üzülürüm tabii, ama her zamanki gibi unutulup gider
Ben de ona kırıcı şeyler söylerim, bağırırım
Hepsini bir kenara yazarım. Zamanı geldiğinde görür o

7. Büyük bir heyecanla beklediğin film sonunda geldi ve sinemaya gittin ama yanında oturan adam durmadan öyle bir kahkaha atıyor ki kucağındaki patlamış mısırların yarısı senin üstüne dökülüyor. Ne yaparsın?

Hiçbir şey yapmam, filmimi izlerim
Patlamış mısırları onun suratına atıp kavga çıkarırım
Kibarca biraz daha dikkat etmesini söylerim

8. Sevgilin/Eşin işten eve geç geleceğini sana söyledi ama sen dışarıda dolaşırken onu başkasıyla bir mekanda otururken gördün. Ne yapacaksın?

Aldırmam, iş için buluşmuşlardır kesin
Arayıp o sırada nerede olduğunu sorarım, bakalım yalan söyleyecek mi?
Hemen içeri girip ikisini de mahvederim

9. Uçağını kaçırmamak için zaten gelmen gerekenden çok daha erken havaalanına geldin ama uçağın rötar yaptığını öğrendin. Ne yaparsın?

Hıncımı yanımdakinden çıkarırım
Canım sıkılır ama benim elimde olan bir şey değil, oyalanacak bir şeyler bulurum
Orada harcadığım onca zaman yüzünden çok sinirlenirim

Geçemedin! Ciddi bir öfke problemin var.

İster duygularını bastır, ister etrafa dağıt; senin ciddi bir öfke problemin var. Öfke kontrolü probleminin nedenleri genelde çocukluğa dayanır. Kötü çocukluk yaşantıları ve yanlış tutumlar çocuklarda öfke kontrolünü bozar ve bu ileride büyük problemlere yol açar, şu anda senin yaşadığın gibi. Öfke kontrol bozukluğu yaşayan bireylerde mutluluk hormonu adı verilen serotonin hormonunun çalışmasında da bir sıkıntı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden çoğu zaman bir çok şeyden keyif almıyorsun. Çok küçük olaylar bile seni bir anda öfkeden kuduran bir canavara dönüştürebiliyor ve bunun yüzünden etrafındaki insanlara istemeden zarar verebiliyorsun. Bunu çözmek için en başta bu sorununla yüzleşmen gerekiyor. Kim olduğunla ve kusurlarınla barışık olmalısın. Sorunlarını görmezden gelmek yerine onları kucaklayıp onlarla yüzleşip onları çözmeye çalışmalısın. Kendine ve etrafındakilere daha fazla zarar vermeden belki de profesyonel yardım almayı düşünsen iyi olur.

Kontrol edilebilir bir öfke problemin var.

Bazı durumlar karşısında sergilediğin aşırı tepkiler öfke probleminin kıyısında olduğunu gösterir. Ama sen tam anlamıyla seni böyle yapan şeyin ne olduğunun bilincindesin, seni öfkeden delirten olayların ne olduğunun farkındasın ve bunlardan uzak durmaya çalışarak bir bakıma öfkeni kontrol altına alıyorsun. Ama bazen elinde olmadan kendini kaybettiğin oluyor tabii. Bu durumlara çok dikkat etmeli ve çoğu zaman sakin kalmaya çalışmalısın. Çünkü söylediğimiz gibi, öfke probleminin sınırındasın ve bu problemi yenmek ya da kendini tamamen öfke problemine teslim etmek sadece senin elinde. Dikkatli ol ve öfkeni kontrol altında tut. Evet hayat zor, seni yoran çok şey var ama aferin böyle devam. Kontrolü elinden sakın bırakma.

Geçtin! Senin öfke problemin yok.

Geçmişte öfkeyle ilgili sorunlar yaşadın ya da yaşamadın bilmiyoruz ama şu an tam anlamıyla öfkeni daima kontrol altında tuttuğuna ve kontrolünü asla kaybetmediğine eminiz. Öfkenin sınırlarını çok iyi biliyorsun, nerede durman gerektiğinin farkındasın. Yeri geldiğinde elbette sinirleniyorsun, bağırıyorsun ama bunu asla abartmıyorsun. Kontrol her zaman senin elinde. Tebrik ederiz seni! Bazılarımız seni örnek alsa iyi olur...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enes_aktekin

Geçmişte öfkeyle ilgili sorunlar yaşadın ya da yaşamadın bilmiyoruz ama şu an tam anlamıyla öfkeni daima kontrol altında tuttuğuna ve kontrolünü asla kaybetmediğine eminiz. Öfkenin sınırlarını çok iyi biliyorsun, nerede durman gerektiğinin farkındasın. Yeri geldiğinde elbette sinirleniyorsun, bağırıyorsun ama bunu asla abartmıyorsun. Kontrol her zaman senin elinde. Tebrik ederiz seni! Bazılarımız seni örnek alsa iyi olur... HAYIR LAN BEN ASLINDA ÇOK SİNİRLİYİM AMA DIŞ TARAF BENİ MELEK OLARAK GÖRÜYOR!!!

yusuf-elvin-shn

bende

samedcan-sen

şurda test tapanların %75 i hepsini kötü olarak seçmiş sonrada "ciddi bir problmeniz var yazıyo burda" falan yazıyolar bunların hiçbirini bi kere bile yaşamamış amq geliyo burda bizi yiyo lan amın oglu sikerler seni götünden amını yardımın malları adam akıllı test yapın adamlar ne güzel test yapıyo

tara-naz

#7 (gif) sinemada ben temsili

poisonharley

Öfke problemin yok diyor ama ben çok hızlı sinirlenebilen biriyim sonradan kontrol altına alabilsem de hızlı sinirlenmem kesinlikle iyi değil düşüncesizce davranıp çevremdekileri kırmama sebep oluyor

mustafamerve-nevruzoglu

Aslında benim bir öfke problemim yok.Sadece sinirlendiğim kişilere içimden bi'şeyler söylüyorum...

Görüş Bildir