Görüş Bildir

etiket ODTÜ'ye 2 Yeni Mescit İnşa Edilecek

Anasayfa > Gündem

YÖK’ün ODTÜ’deki mescit tartışmaları üzerine yaptığı inceleme tamamlandı. 2 YÖK üyesinin hazırladığı rapor doğrultusunda, ODTÜ’ye 2 yeni mescit inşa edilecek.

Haber Türk’ten Lütfi Erdoğan ’ın haberine göre, Aralık ayında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kampusu’ndaki basketbol sahasında namaz kılmak isteyen öğrencilerle farklı görüşe sahip öğrenciler arasında çıkan gerilimle patlak veren mescit tartışmasına el koyan Yükseköğretim Kurulu (YÖK), çalışmalarını tamamladı. YÖK’ün konuyu incelemeleri için görevlendirdiği 2 YÖK üyesinin hazırladığı raporda, şu tespitlere yer verildi:

  • İbadethane sayısı yetersiz.

  • Mescitler arasındaki mesafe çok fazla. Tadilatı devam eden mescit dışında 2 mescit daha yapılmalı.

  • Öğrenciler, Makine Mühendisliği Fakültesi’nde merdiven altında karton üzerinde namaz kılıyor.

  • İbadethanelerde kadın-erkek ayrımı yok.

Rapor doğrultusunda Makine Mühendisliği Fakültesi’nde öğrencilerin namaz kıldığı belirtilen merdiven altı alan kapatıldı. 'Kadınlar' ve 'erkekler' için ayrı 2 namaz odası oluşturuldu. Giriş kapıları, dışarıdan görülmeyecek şekilde yapıldı.

Raporun hazırlanmasının ardından ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar , YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüştü. Rektör Acar, onarımı devam eden mescidin yanı sıra yıl sonuna kadar 2 yeni mescidin daha yapılacağını söyledi. ODTÜ’de, 1 cami, belli sayıda mescit ve abdest alınamayan 6 namaz odası bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
364
242
46
36
34
31
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

odtü kampüs her ne kadar büyük olsa da 14 mescit var lan.neye yetmez? bi adam gibi üniversite odtü var onu da sikin dincilik yaparak.hep mağdur psikolojisi a... Devamını Gör

Zeynep Gök

haklısın ama derse gecikme sıkıntısı olabilir az mesafe olsa daha iyi olabilir

kartacali

din sömürüsünün olduğu yerde akp'yi kimse tutamaz

Ersel Ümit

İhtiyaç varsa yapılsın.Neden bu kadar tantana oldu anlayabilmiş değilim?