ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği İptal Edildi: 'Üniversitenin Olanakları Yetersiz'

 > -

Geleneksel olarak düzenlenen ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği'ne rektörlükten izin çıkmadı. Üniversite yönetimi öğrencilerin talebini "teknik ve idari olanakların yetersizliği" gerekçesiyle reddetti.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu tarafından düzenlenen ve bu yıl 33. kez yapılması planlanan Uluslararası Bahar Şenliği iptal edildi. 

Üniversite yönetimi, öğrenci topluluğu ile yaptığı görüşmelerde, önceki yılların aksine farklı bir format önerdi, yer için de otopark alanını işaret etti. Ancak yönetimin bu teklifi öğrenciler tarafından kabul görmedi. Rektörlük, öğrencilerin şenlikleri önceki yıllarda olduğu gibi düzenleme talebini "teknik ve idari olanakların yetersizliği" gerekçesi ile reddetti. Rektörlükten yapılan açıklamada bu yıl bahar şenliğinin iptal edildiği bildirildi.

Rektörlükten konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şöyle denildi 👇

"Sevgili Öğrencilerimiz,

ODTÜ 33. Uluslararası Bahar Şenliği düzenlenmeleri ile ilgili Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) ve ilgili diğer topluluklarla 22 Şubat, 27 Şubat, 26 Mart ve 8 Nisan 2019 tarihlerinde bir dizi toplantı yapılmıştır.

İlgili topluluklara Bahar Şenliği ile ilgili, üniversitemizin mevcut olanakları çerçevesinde, özellikle topluluklarımızın potansiyelini ve üniversitemizin uluslararası yönünü ortaya çıkaracak şekilde 24, 25, 26 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilmek üzere bir şenlik formatı önerilmiştir.

Söz konusu öneri, KKM Otopark alanının saat 22:00’ye dek ve KKM salonlarının mesai saatleri içinde topluluk standları ve etkinlikleri için kullanımı, otopark alanında Rektörlük olanakları ile kurulacak sahnede müzik topluluklarının sahne alması, Avusturya Elçiliği katkıları ile Avusturya’dan gelecek sanatçıların konseri, uluslararası öğrenci standlarının kurulması ve kermes talebinde bulunan toplulukların hazırlayacakları yiyecek standlarını içermektedir.

Yukarıda ayrıntıları verilen öneri, şenlik formatının geçtiğimiz yıllardaki hali ile kalması talebi ile UGT tarafından kabul edilmemiştir. Bu çerçevedeki şenliğin üniversitemizin mevcut teknik ve idari olanakları ile gerçekleştirilmesi mümkün olmadığından, 33. Bahar Şenliği’nin yapılamayacağını bilgilerinize sunarız.”

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu 16 Nisan Salı günü saat 13:30'da rektörlüğün önüne eylem çağrısı yaptı.

ÖDTÜ de ücretiz konser vermeye gönüllü olduğunu belirten sanatçı Haluk Levent, rektörlüğe iptal kararını kaldırma çağrısı yaptı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir